, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

feministky.sk

feministky.sk header image 2

Rádio Slovensko o MDŽ – otvorený list

Marec 12th, 2012< by Alexandra Ostertágová · 6 Comments · Nezaradené

Vážená inštitúcia RTVS – programová služba Rádio Slovensko,

dňa 8. marca ste pri príležitosti MDŽ v doobedňajšom vysielaní venovali tejto problematike vysielací vstup v trvaní 24 minút – od 10:46 do 11:10 (z čoho posledných desať minút vyplnil rádiožurnál). Teší ma, že ste sa Medzinárodnému dňu žien venovali, chcem sa však spýtať, či bolo skutočne nutné rámcovať tému MDŽ zamilovanými mužmi.

Vysielací vstup pod názvom Zamilovaný mozog ste na svojej stránke doplnili stručným popisom, v ktorom doslovne uvádzate: „Dnes majú ženy svoj sviatok, pripomíname si totiž Medzinárodný deň žien! A nežné pohlavie bolo pre mužov odjakživa predmetom túžby, či skvelou umeleckou inšpiráciou. Čo sa ale odohráva v mozgu muža, ktorý je zamilovaný do ženy? Dlho bola táto otázka pre vedu nezodpovedateľnou, dnes už neurofyziológovia vedia o tom viac…“.

Takýmto spôsobom ste podľa môjho názoru úplne zlikvidovali ideu medzinárodného dňa žien, ktorý je pamiatkou politickej a občianskej angažovanosť 40 tisíc žien v New Yorku z roku 1910. Predmetom štrajku boli nevhodné pracovné podmienky pracovníčok, ako aj sociálna a spoločenská (ne)rovnoprávnosť žien. Preto považujem za minimálne nekorektné až neprístojné oslavovať MDŽ prostredníctvom túžby mužov a o ženách hovoriť len ako o predmete tejto túžby, či ako o inšpirácii tvorivých mužov – umelcov. Ak je 8. marec dňom žien, z akých dôvodov je vôbec potrebné diskutovať o chemických procesoch v mozgoch mužov? A ak je 8. marec pamiatkou na spoločenskú angažovanosť žien, prečo nehovoriť o významných ženách histórie i súčasnosti? O ich tvorivosti, inšpiráciách, dielach a úspechoch?

Súčasne, postavenie žien v spoločnosti stále nie je dostatočné. Naznačujú to štatistiky o platových nerovnostiach, o zastúpení žien na vysokých profesionálnych postoch či v politike (ako na to upozorňuje napríklad i zastúpenie Európskej komisie na Slovensku). Nie sú tieto celospoločensky významné problémy vhodnejším obsahom tematizácie MDŽ?

S úctivým pozdravom a s vierou vo Vaše skoré oficiálne stanovisko

Alexandra Ostertágová

 

List bol zaslaný 12. marca 2012 riaditeľke RTVS Miroslave Zemkovej,  riaditeľovi Sekcie programu (OZ SRo) RTVS Ľubošovi Machajovi a riaditeľovi Rádia Slovensko Vincentovi Štofaníkovi.

Ďalšie šírenie na internete je vítané :)

Tags:

 • Catwoman

  este by som vzhladom na to, ze sa tu zrovna drvim biologicku posychologiu, rada podotkla, ze tie procesy zamilovanosti su v podstate u muzov a u zien (ludskeho druhu) identicke. ak chce niekto prezentovat lasku ako chemicky proces prebiehajuci iba u jedneho pohlavia a iba ako reakciu na pohlavie druhe, tak sa nielen nevyzna, ale aktivne si zasluhuje byt nazvany idiotom.

 • JaK

  Radio Slovensko nepocuvam, ale o com ten tvoj prispevok je? Neverim, ze vraveli o laske iba jedneho pohlavia. Tu sa jedna o tom, kolko tvorivych veci su schopni muzi spravit v zamilovanosti a kolko inspiracie pri pohlade na zenu dostavaju. A ked uz mas knihu v ruke, nalistuj si kapitolu v tej tvojej psychologii a pod pojmom “paranoik” najdes svoju diagnozu. 

 • benjamin

   mozno ten program produkoval muz? nepochybne je to dane aj tym, ze muzi zjavne dementneju pri pomysleni na zeny. nevedia odlisit slovo “modra” od ruzoveho podkladu… to je veda – vcera to bolo v scientific american http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=why-interacting-with-woman-leave-man-cognitively-impaired

  ale skor ma zaraza ina vec, paralela, ktoru som si vsimol iba nahodou, kedze datumy boli tak blizko seba.

  odkedy tak zboku sledujem (aj) vystupy slovenskeho feminizmu (ktore sa ku mne dostanu cez oficialne kanaly/blogy atd. nie som na facebooku), tak sa mi vidi, ze kazdy rok na 8. marca citam o tom istom – ako “MDZ je feministicky sviatok a politici to nechapu a zneuzivaju atd.” (raz fico, raz sulik raz xy).

  a pred volbami, aj tohtorocnymi, nejaku uvahu na tom, ze je malo zien na kandidatkach alebo, ze sa znova menej dostalo do parlamentu. ale vzdy po tom, ako su kandidatky uzavrete alebo parlament zvoleny. nikdy predtym/pocas. (vziat si priklad od KBS a ich listu by stalo za to)

   o co sa stavite, ze to tak bude buduci rok a potom o 4 roky? alebo mozno som zdementnel pri pomysleni na zenu (s velkym Z :) )

 • TvojOponent

  Môžete mi uviesť konkrétnu organizáciu,kde za rovnaký počet výrobkov dostane žena nižšiu mzdu?
  Dovolím si osobnú otázku.Ak vám unesie maloleté dieťa psychický narušený a ozbrojený sadista, budete radšej vidieť zásahové komando, ktoré budú tvoriť fyzicky zdatní muži, básnici alebo manažérky?

 • Mischeenka

  ako vas pani Miloslava Zemkova moze brat vazne, ked jej ani meno nenapisete spravne? tomu sa povie ucta k zene…

 • Januléna Janula Hviezdička

  byť zamilovaným je najkrajši cit čo človek zažíva. Milovať niekoho a byť ním milovany.