FEMINISTKY.SK

Ódor sa nebráni interrupčnej tabletke
May 19th, 2023
Snímka.PNG

„Vláda má v prioritách pomoc slabším a menšinám,“ povedal tento týždeň novovymenovaný premiér Ľudovít Ódor v diskusii na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Dodal však, že sa chce sústrediť predovšetkým na odborné problémy. Za takú napríklad nepovažuje zavedenie registrovaných partnerstiev. Nechce vidieť ľudí na barikádach a vyvolávať kultúrno-etické vojny. Konštatovanie, ktoré sa od technokrata s pármesačným mandátom asi dalo očakávať.


Za odbornú otázku však premiér považuje zavedenie interrupčnej tabletky. Uviedol, že o téme viackrát diskutoval s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom. Odmieta predstavu, že Slovensko zostane spolu s Ugandou jedinou krajinou bez dostupnosti tejto formy interrupcie: „Nerád by som bol v tejto spoločnosti dlhodobo“. Ministra preto inštruoval, aby k tejto téme „spravil povinné kolečko“ s odborníčkami a politikmi. Dodal, že ak sa dá zavedenie interrupčnej tabletky medicínsky obhájiť, minister má od neho zelenú.


Ak si minister zdravotníctva splní svoju domácu úlohu a premiér pod politickým tlakom neuhne, možno sa konečne blýska na lepšie časy. Alebo zmarí snahu presadiť interrupčnú tabletku odpor bigotného krídla?