FEMINISTKY.SK

Čo pozerať počas sviatkov
December 23rd, 2022

Nový dokumentárny film o vzniku prvého slovenského PRIDE.


show-aW1hZ2VIb3Jpem9udGFsSWQ-NTkxMw-589ce9d7a2912a5fa20d1043e1fb5e4e617c5674.jpg


Krátky dokument o úlohe Ukrajiniek v boji za mier a slobodu s názvom „Oh, Sister!“ V jeho centre stojí kyjevská právnička, členky neziskoviek a charitatívnych organizácií, vojačka, vlakové sprievodkyne a ďalšie ženy, ktoré každodenne pomáhajú udržať chod okupovanej krajiny. Okrem toho film dokumentuje cestu troch nositeliek Nobelovej ceny za mier do Krakova a Ľvova v júni 2022.


Fjs8MNaXkAE_xmc.jpg


Dokument „The Janes“ o ženách, ktoré v Amerike v sedemdesiatych rokoch vzdorovali štátnej legislatíve, ktorá interrupcie zakazovala, katolíckej cirkvi, ktorá ich odsudzovala, a chicagskej mafii, ktorá z nich profitovala, a riskovali svoje osobné a profesionálne životy, aby pomohli ženám v núdzi.


ems.jpg


„Mothers of the Revolution“ zachytáva príbeh žien, ktoré od začiatku osemdesiatych rokov protestovali proti plánovanému príchodu amerických jadrových rakiet na územie Spojeného kráľovstva. To, čo začali v ten deň v roku 1981 pri kuchynskom stole, keď sa hrali ich deti, sa stalo celosvetovým hnutím a začiatkom revolúcie, ktorá zmenila svet.


MV5BYmFhZDhhNDgtY2MwZi00MWQ0LTk3NmEtYzMxZjhhZWY5NjMyXkEyXkFqcGdeQXVyOTMwMjg0MDY@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg


Film „Worlds of Ursula K. Le Guin“ skúma pozoruhodný život a odkaz zosnulej feministickej autorky známej najmä vďaka prelomovým dielam v oblasti vedeckej fantastiky a fantasy.


MV5BYTQ0ZjI4YzItZWY4Ny00MjViLTk3NjMtNDBlNGYzMmU1Y2ZjXkEyXkFqcGdeQXVyODEwMjY1MTE@._V1_FMjpg_UX1000_.jpg


V „Brainwashed: Sex-Camera-Power“ ukazuje americká teoretička Laura Mulvey to, ako vizuálna gramatika kinematografie prispieva k podmienkam, ktoré prispieva k diskriminačným postupom pri zamestnávaní, nerovnosť v odmeňovaní a všadeprítomné prostredie sexuálneho obťažovania vo filmovom priemysle i mimo neho.


Nina_Sundance_Berlinale_with_title+(1).jpg


„Introducing, Selma Blair“ je intímny a surový portrét Selmy Blair po tom, čo jej diagnostikovali sklerózu multiplex a ona sa snaží spomaliť postup svojej choroby.


Introducing_Selma_Blair-677945018-large.jpg


Pohľad na život a myšlienky Pauli Murray, černošskej právničky, aktivistky a poetky s názvom „My Name Is Pauli Murray“.


maxresdefault.jpg


Smrť punkovej ikony a frontmanky skupiny X-Ray Spex Poly Styrene priviedla jej dcéru na cestu po matkiných archívoch v intímnom dokumente.„Poly Styrene: I Am a Cliché“.


91CgmHA6GOL._AC_SL1500_.jpg


„Nothing Compares“ je príbehom o fenomenálnom vzostupe Sinéad O'Connor k celosvetovej sláve a o tom, ako jej ikonoklastická osobnosť vyústila do jej exilu z popového mainstreamu. Film sa zameriava na jej prorocké slová a činy z rokov 1987 až 1993 a reflektuje odkaz tejto nebojácnej umelkyne súčasnou feministickou optikou.


166655144_a0c3bd.jpg


Francúzsko v roku 1963: spoločnosť, ktorá odsudzuje túžby žien. A sex vo všeobecnosti. „Happening“ podľa rovnomenného románu Annie Ernaux z roku 2000 je film s jednoduchou zápletkou o zložitom probléme: interrupcii. Sleduje itinerár ženy, ktorá sa rozhodne ísť proti zákonu.


maxresdefssault.jpg


Film „Skater girl“ je o dievčati z malej dediny v Radžastane, ktoré si zamiluje skateboard. Citlivé rozprávanie o dospievaní, sebadôvere a odvahe.


p19885431_p_v8_aa.jpg


Seriál „High School“ nakrútený podľa memoárov kanadského sesterského a hudobného dua Tegan and Sara. 90. roky, zaznejú pixies-nirvana-hole-slowdive-greenday-veruca-salt-tori-amos, uvidíme krehký príbeh o prvých láskach i coming oute.


p22761010_b_h8_ab.jpg


„Derry Girls“sú späť! Oceňovaná a mimoriadne vtipná komédia Lisy McGee sa vracia v tretej a poslednej sérii. Seriál sa odohráva na pozadí severoírskych nepokojov a sleduje skupinu priateliek, ktoré prežívajú svoje dospievanie na začiatku 90. rokov.


derry_girls-448454269-large.jpg