FEMINISTKY.SK

Čo pozerať v júni
May 29th, 2022
olgaczposter.jpg

Naše tipy nájdete (s výnimkou 2. série „Teheránu“) aj na uloz.to.


OĽGA

Mladá ukrajinská gymnastka Oľga odchádza do Švajčiarska pripraviť sa na majstrovstvá Európy a skryť sa pred hrozbou režimu Viktora Janukovyča. Jej ovdovelá matka, investigatívna novinárka, zatiaľ zostáva v centre revolúcie na Majdane (píše sa rok 2014). Keď Oľge začnú prichádzať správy o tom, že Ukrajina (a jej matka) je pod brutálnym útokom, trápia ju výčitky svedomia. Nevie sa vyrovnať s tým, že na to, aby sa dostala do bezpečia, musela opustiť svojich priateľov a rodinu.


Jedným z cieľom drámy „Oľga“ režiséra Elie Grappe bolo získať finančné prostriedky pre ukrajinských utečencov a utečenky po udalostiach spred pár rokov. Dnes je príbeh Oľgy ešte aktuálnejší ako v čase svojho vzniku. Opisuje agóniu vyhnanstva, ktorú aktuálne pociťujú milióny Ukrajiniek a Ukrajincov, a ich hlboký nepokoj, obavy a bezmocnosť.


CANDY

Prvého júna 1980 sa zdanlivo obyčajná texaská žena v domácnosti Candy Montgomery vybrala do domu svojej priateľky Betty Gore a brutálne ju zavraždila sekerou. Ako sa vydatá matka dvoch detí, ktorá chodí do kostola, dostala k tomu, že 42-krát udrela čepeľou inú ženu? Bola to žiarlivosť, sebaobrana, alebo frustrácia z fádneho života ženy v domácnosti? Seriál „Candy“ rozoberá dni pred a po tejto tragickej udalosti.


Snímka.PNG


PODOZRENIE

Na české pomery nevídaná televízna miniséria „Podozrenie“ je voľne inšpirovaná skutočnými udalosťami: kauzou zdravotnej sestry, ktorá údajne zabíjala pacientov a pacientky. Seriál nie je bežnou detektívkou. Skôr si kladie otázku, na základe čoho sme schopní a schopné niekoho obviniť a aký na to majú vplyv rodové stereotypy (žena by mala byť milá, ochotná, starostlivá a mala by sa starať o zovňajšok; ak taká nie je, znižuje priazeň okolia a zvyšuje sa pravdepodobnosť jej obvinenia). „Podozrenie“ ukazuje limity uvažovania o zdravotníčkach ako o „anjeloch v bielych plášťoch“ a realitu ich práce. V podmienkach, kde sa ťahajú dlhé šichty, práca je vyčerpávajúca a slabo odmenená, nie je veľa priestoru na úsmev a ústretovosť voči hospitaizovaným. Najmä ak ste samoživiteľka a doma vás čaká druhá šichta.


166060266_15f373.jpg


JEDNOTKA INTENZÍVNEHO ŽIVOTA

Film je v istom zmysle potipólom seriálu „Podozrenie“, keďže zobrazuje dobre fungujúci segment systému zdravotnej starostlivosti v konkrétnom zariadení. Ondrej a Katarína pôsobia v oblasti nemocničnej paliatívnej terapie a centrom ich pozornosti je človek na lôžku. So svojimi pacientkami a pacientmi hľadajú odpovede na otázku, na ktorú sa v nemocniaciach, kde život končí pre väčšinu ľudí, zabúda: „Ako žiť dobrý život aj s chorobou?“. Pri sledovaní dokumentu sme sa neubránili predstavám o tom, ako by mohla zdravotnícka starostlivosť fungovať, keby mali ľudia, ktorí v nej pôsobia, motivujúce prostredie a dobré pracovné podmienky.


plakat.jpg


TEHERÁN

Ak máte chuť celkom vypnúť a bavia vás špionážne seriály, máme pre vás tip so ženou v hlavnej úlohe. Už druhá séria „Teheránu“ rozvíja príbeh agentky Mossadu Tamar, ktorá sa špecializuje na hackerstvo. V prvej sérii bolo jej úlohou skompromitovať iránsku protivzdušnú obranu, aby mohol Izrael bombardovať iránsku jadrovú elektráreň. Teraz sa Tamar snaží zachrániť zostreleného pilota, v čom jej pomáha miestna agentka v podaní skvelej Glenn Close, a jej kolega hacker a teraz priateľ, iránsky disident.


maxresdefault.jpg


OBYČAJNÁ ŽENA

„Obyčajná žena“ je nemecký životopisný film režisérky Sherry Hormann z roku 2019. Je založený na živote Hatun „Aynur“ Sürücü, ženy turecko-kurdského pôvodu, ktorú zabil jej brat v Berlíne v roku 2005. Ten sa pred nemeckými súdmi priznal k vine, zatiaľ čo ďalších dvoch bratov zapletených do plánovania vraždy nedávno oslobodili.


4967547.jpg


Aynur ako 16-ročnú donútili vydať sa za násilníckeho bratranca. Keď od neho utiekla v pokročilom štádiu tehotenstva, narazila na nepochopenie rodiny a okolia. Vyhrážky sa stupňovali a Aynur sa rozhodla osamostatniť sa. Našla si prácu, vlastné bývanie, nemeckého priateľa a odmietla vieru svojej rodiny. Odvážila sa myslieť a žiť sama za seba. Jej konzervatívna a mizogýnnou rodina a komunitou to odmietla tolerovať a Aynur za to stihol najhorší trest: vražda zo cti.


MALIARKA A ZLODEJ

V roku 2015 sa dvojica zlodejov za bieleho dňa vlámala do umeleckej galérie v Osle a ukradla dva hyperrealistické obrazy českej maliarky Barbory Kysilkovej. Keď sa jeden z páchateľov, narkoman Karl Bertil-Nordland, objavil na súde, Kysilková sa ho spýtala, prečo sa skutku dopustil. Existuje zvukový záznam jeho odpovede: „Pretože boli krásne“. Maliarka ho následne pozvala, aby jej zapózoval na portrét. Takto sa začína tento úžasný, emóciami nabitý dokumentárny film o nečakanom priateľstve medzi umelkyňou a zlodejom, psychických problémoch, ale aj o násilí páchanom na ženách.


Painter-Thief-Poster.jpg