FEMINISTKY.SK

Čo sa deje vo svete?
November 7th, 2021
253898788_4530920183662991_8478806220159962169_n.jpg

➡ Vyšlo jesenné číslo štvrťročníka Príbehy 20. storočia s témou Ženská sila o tom, že boj o rovnoprávnosť ešte zďaleka neskončil.

➡ V Spojených štátoch vystavili prvý cestovný pas s označením pohlavia "X" pre osoby, ktoré sa neidentifikujú ani ako muži, ani ako ženy.

➡ Zamestnankyne amerického McDonald's opäť štrajkujú proti sexuálnmu obťažovaniu.


➡ Britky protestujú proti primiešavaniu narkotikov do drinkov v kluboch.


➡ Lesby sa otvoreným listom postavili za transrodové ženy po zverejnení „nebezpečného“ článku od BBC, ktorý ich vykreslil ako sexuálne predátorky.


➡ Ústavný súd Kolumbii bude tento mesiac rozhodovať o dekriminalizácii interrupcií. Po Argentíne, kde je umelé prerušenie tehotenstva legálne od decembra minulého roku a Mexiku, kde v septembri Najvyšší súd rozhodol, že kriminalizácia interrupcií je protiústavná, by tak šlo o ďalšie víťazstvo smerom k reprodukčnej spravodlivosti v Latinskej Amerike.


➡ Prečítajte si rozhovor s líderkou protipotratového hnutia Strajku kobiet Martou Lempart o tom, ako vníma poľskú spoločnosť rok po najväčších demonštráciách v dejinách postsocialistického Poľska.

➡ 30. októbra došlo k útoku a zničeniu jedného z mála miest pre LGBTQ+ komunitu v Sofii. Jedného zo známych aktivistov udreli do tváre. Krajne pravicovú bandu viedol kandidát na prezidenta. Voľby sa v Bulharsku konajú tento mesiac.

➡ Možno viete, možno nie, ale do finálnych nominácií najlepších dokumentárnych kníh v rámci Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava sa dostala aj kniha Zdeňka Jančaříka za titul „Ty jsi kněz navěky: Rozhovor s Ludmilou Javorovou“. Kniha je unikátnym svedectvom o živote skrytej cirkvi, ale predovšetkým rozpravou o kňazstve, jeho spiritualite, o postavení žien v cirkvi a o možnom prínose ženstva do všeobecne mužského prostredia katolíckeho kléru.