FEMINISTKY.SK

Šachistky, hidžáb a iránske represie
January 13th, 2023
Sarasadat-chadelmalsarie.jpg

Najlepšia iránska šachistka sa po nedávnych šachových majstrovstvách sveta v kazašskom Almaty odmietla vrátiť domov do Teheránu. Na medzinárodnom podujatí sa totiž podujala na protest, za ktorý by vo svojej domovine draho zaplatila. Pri hre si nenasadila na hlavu šatku, čo je proti iránskym zákonom.


Súťaže v Almaty boli prvými veľkými medzinárodnými šachovými turnajmi, na ktorých sa mohli zúčastniť Iránky od začiatku tamojších protestov po vražde Mahsy Amini. Dvadsaťpäťročná šachová majsterka Sarasadat Chademalšarié (Khademalsharieh) bola jediná Iránka, ktorá sa na podujatí predstavila. Mimochodom, v celosvetovom šachovom rebríčku jej patrí sedemnásta pozícia a počas majstrovstiev vybojovala 31. a 19. pozíciu v rapid a bleskovom šachu.


Rozhodnutie Teheránčanky bolo protestným gestom a prejavom solidarity s iránskymi demonštrujúcimi. Iránski šachisti v Almaty uviedli, že ich jej rozhodnutie prekvapilo a že netušili, čo chystá. Sarasadat Chademalšarié následne odmietla hovoriť s médiami, keďže predpokladala, že jej čin bude mať následky. Z turnaja sa rozhodla odcestovať spolu s manželom a 10-mesačným synom do Španielska, kde si dvojica kúpila dom.


Aj iné Iránky sa v minulosti počas medzinárodných športových súťaží vzbúrili proti noseniu hidžábu. V roku 2017 iránska šachová federácia zakázala Dorse Derachšani (Derakhshani) účasť na turnaji v Gibraltári bez pokrývky hlavy, čo bol dôvod jej presťahovania sa do USA. Podobné skúsenosti má aj ďalšia šachistka, Mitra Hedžazipur (Hejazipour), ktorá sa rozhodla žiť vo Francúzsku a Šohre Bajat (Shohreh Bayat), špičková šachová rozhodkyňa, ktorá momentálne pôsobí v Británii.


Mimochodom, z Iránu pochádza množstvo vynikajúcich šachistiek. Imám Chomejní síce po islamskej revolúcii v roku 1979 šach zakázal ako „diabolskú hru“, ale krátko pred svojou smrťou svoje rozhodnutie zvrátil. Odvtedy iránska vláda šach výrazne podporovala a to až do takej miery, že Irán je dnes po Číne a Indii jednou z najväčších šachových mocností v Ázii.


ZDROJE:


https://english.elpais.com/sports/2022-12-29/after-playing-without-a-hijab-in-a-world-championship-iranian-chess-star-defects-to-spain.html


https://www.nytimes.com/2022/12/30/sports/iran-chess-hijab.html