FEMINISTKY.SK

Arkansas na ceste k sprísneniu interrupcií
March 17th, 2021
Reproductive_Rights.jpg

Keď sa v roku 2017 Donald Trump aktívne chopil úradu, v 19 štátoch USA bolo zaznamenaných až 63 nových reštrikcií, ktoré sa týkali interrupcií. V roku 2018 tento počet síce klesol na 23 reštrikcií v 15 štátoch, ale už o rok neskôr sa v USA podarilo presadiť výrazné obmedzenie prístupu k interrupciám v deviatich štátoch (Alabama, Arkansas, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Ohio, Utah), aj keď boli neskôr prehlásené za neústavné. V roku 2020 pokračovali pokusy o obmedzenie reprodukčných práv v súvislosti s pandémiou COVID-19.


Tento rok už stihla Severná Karolína zaviesť zákon, ktorý povoľuje podstúpiť zákrok iba do šiesteho týždňa tehotenstva (zákon je momentálne dočasne pozastavený súdnym nariadením). Republikáni a republikánky v štáte Arkansas však zašli v snahe kontrolovať ženské telá ešte ďalej.


Koncom februára schválili najtvrdší možný interrupčný zákon, podľa ktorého by prerušenie tehotenstva v štáte bolo možné iba v prípade ohrozenia života matky. Zákon pred niekoľkými dňami podpísal guvernér štátu Asa Hutchinson. Ten spolu s poslancami dúfa, že sa im nariadenie podarí presadiť na Najvyššom súde, ktorému dominujú práve republikánski nominanti (v pomere 6:3 k demokratom).


Ide o ďalšiu zo silnejúcich snáh konzervatívcov zvrátiť federálny zákon Roe vs. Wade, ktorý v roku 1973 priznal Američankám právo ísť na potrat. Ak by Najvyšší súd rozhodol v prospech zákazu, znamenalo by to, že štát môže svojim občiankám potrat zakázať a príklad Arkansasu by mohol otvoriť cestu pre sprísňovanie interrupčnej legislatívy v iných štátoch.


V tejto súvislosti by sme rady upozornili na krátky dokumentárny film „Abortion Helpline, This Is Lisa” o interrupčnej linke pomoci, ktorá funguje vďaka iniciatíve neziskového sektora a donorským darom. Linka pomoci pomáha ženám s nízkymi príjmami, keďže v USA okrem reštriktívnych štátnych legislatív platí ešte aj tzv. Hydov dodatok (Hyde Amendment), ktorý presadil ešte v roku 1976 konzervatívec, kongresman štátu Illinois a bojovník proti potratom Henry Hyde. Americké zákonodarstvo tak vďaka jeho iniciatíve už vyše päťdesiat rokov razí zákaz preplácania interrupcií z verejných financií. Dodatok pritom diskriminuje najmä ženy zo sociálne slabšieho prostredia, medzi ktorými majú nepomerné zastúpenie ženy s inou než bielou farbou pleti.


Film obsahuje anglické titulky a pozrieť si ho môžete pozrieť tu: https://www.abortionhelplinedoc.com/.


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/us-news/2021/mar/09/arkansas-abortion-ban-supreme-court-roe-v-wade

https://www.plannedparenthoodaction.org/issues/abortion/timeline-attacks-abortion

https://www.aclu.org/news/reproductive-freedom/beyond-the-bans-state-attacks-on-abortion-in-2021/

https://www.ourbodiesourselves.org/book-excerpts/health-article/u-s-abortion-history/

https://www.nytimes.com/interactive/2019/us/abortion-laws-states.html