FEMINISTKY.SK

Blízkym východom sa ženie vlna #LetUsTalk
January 8th, 2022
FHuCGaEXEAs-0r7.jpg

Od návratu vlády Talibanu sa na ženy valia najrôznejšie, niekedy aj celkom bizarné represálie. Najnovšie majú zakázaný vstup do verejných hammamov, takže kúpať sa môžu výlučne doma a podmienkou je mať oblečený hidžáb (sic!). Vedúci úradu pre podporu cnosti a prevenciu neresti uviedol, že ide o krok prijatý v prospech žien, aby sa mohli uplatňovať pravidlá v súlade s islamom.


Minulý týždeň zas Taliban nariadil odrezať hlavy všetkým figurínam, ktoré predstavovali ženy, pretože nemali na sebe predpísané oblečenie. Podobizne modeliek vystavené v obchodoch označil za neislamské. Situáciu odsúdili afganské aktivistky, ktoré sa zapojili do virálnej kampane #LetUsTalk alebo „Dovoľte nám prehovoriť“ Kampaň, v rámci ktorej sa ženy z Blízkeho východu delia o svoje príbehy, sa rýchlo šíri v perzských médiách.


3.PNG


„Stále žijem podľa islamských pravidiel a nemám slobodu vybrať si, čo chcem nosiť a ako chcem žiť. Ale tieto dva obrázky skutočne ukazujú, k čomu ma táto ideológia nútila v útlom detstve a kým som sa nakoniec rozhodla stať,“ napísala na sociálnu sieť žena, ktorá k fotke z detstva v hidžábe pridala záber zo svojej aktuálnej baletnej zostavy.


1.PNG


Vlna #LetUsTalk sa šíri po celom Blízkom východe. Pod hashtagom protestujú aj stovky iránskych prevažne používateliek sociálnych sietí proti povinnému hidžábu a ideológii, ktorú im vláda vnucuje. Situácia sa tam vyeskalovala po tom, čo teheránsky imám piatkových modlitieb Kazem Sedighi označil plánovanie rodiny a venčenie psov za príklad „promiskuity a boja proti Alahovi“. Vyprovokoval ho k tomu incident, keď istá žena stúpila duchovnému na turban po tom, ako ju urazil a zbil palicou za to, že nemala na sebe správny islamský hidžáb. Video z incidentu sa stalo virálnym na sociálnych sieťach.


„Dúfam, že nás vypočujú aj médiá na západe. My, ženy Blízkeho východu, sme sa spojili, aby sme hovorili o našom boji proti útlaku,“ napísala na twittri známa iránska novinárka, spisovateľka a aktivistka Masih Alinejad, ktorá v súčasnosti žije v exile v New Yorku. K statusu pridala dve fotografie: na jednej je ako dieťa v hidžábe, na druhej pózuje ako dospelá v práci v modernom „západnom oblečení“.


Podobných statusov je veľa. Ženy v nich píšu napríklad toto:


„Bola som niekoľkokrát potrestaná za to, že som si so sebou do školy vzala knihu, že som spolužiakom zaspievala pieseň alebo za farbu ponožiek či topánok.“


„Hidžáb nie je moja voľba. Nie je to ani voľba státisícov ďalších iránskych žien.“


„Viem, že to nie je pravda: Boli sme bičované a naša ľudská dôstojnosť bola podkopávaná za to, že sme kráčali za ruku s milovanou osobou, za to, že sme boli šťastné, že sme si spievali. A preto nám dovoľte hovoriť, #LetUsTalk."


Je na mieste otázka, či takéto opatrenia urážajú Alaha alebo skôr patriarchálnych bigotov, ktorí prostredníctvom svojvoľnej interpretácie textov chcú obmedzovať život žien.