FEMINISTKY.SK

Britský „problém so služobníctvom“ po Brexite
November 22nd, 2021
258309102_4577611628993846_6868614128289920305_n.jpg

Britský trh s opatrovníčkami a pomocnicami v domácnostiach v posledných dekádach prekvital. Au pair bol fenoménom aj u nás. Šlo o najjednoduchší spôsob, ako sa mohla mladá žena za málo peňazí naučiť cudzí jazyk, spoznať iné krajiny a kultúry, či zarobiť si na štúdium. Stačilo len zdvihnúť telefón, zavolať do agentúry a absolvovať sériu administratívnych úkonov. Britské rodiny zas prijímali húfy migrantiek s otvorenou náručou. Práve ony im umožňovali fungovať na plný kariérny plyn, mať zaopatrené potomstvo bez výčitiek svedomia a vždy vyleštenú kuchynskú linku.


Vzťah týchto troch článkov, teda pracovnej sily, klientely a agentúr nebol nikdy idylický, skôr naopak. V posledných rokoch sa dokonca otvorene sa diskutovalo o regulačnom systéme pre agentúry, ktoré nebrali ohľad na bezpečnosť a pracovné podmienky au pair. Napriek tomu sa v dobe pred Brexitom žiadna zo strán nemohla sťažovať na slabú ponuku alebo dopyt. Podľa jedného prieskumu pôsobilo v Spojenom kráľovstve ešte nedávno približne 43 000 pracovníčok v domácnosti.


Dnes sa po au pair zľahla zem. Predsedkyňa Britskej asociácie au pair (tzv. BAPAA) Jamie Shackell vraj každý rok umiestnila do britských rodín okolo 500 mladých ľudí. Od decembra minulého roka však neuzavrela žiadnu zmluvu. Rodinám, v ktorých au pair stále pracujú, sú dokonca agentúry nútené znižovať počty odpracovaných hodín. Mnohé agentúry tak svoje podnikanie ukončili. Tým, ktoré ešte fungujú, sa pracovná sila hľadá ako ihla v kope sena.


Za všetko môže Brexit, ktorý migrantom a migrantkám znemožnil pracovať v krajine. Spojené kráľovstvo sa dnes borí s kritickým nedostatkom vodičiek nákladných vozidiel, zberačov ovocia, zdravotných sestier, lekárov a opatrovateliek. Vyzerá to však tak, že zlomiť väz chodu spoločnosti môže práve výpadok au pair.


Rodiny v Británii sú zúfalé a v agentúrach, ktoré sa ešte nezatvorili, zvonia nonstop telefóny. Vyťažení rodičia sa neúnavne domáhajú pomoci so starostlivosťou o deti. Obdobie, kedy ich pandémia uzavrela do home officov, sa končí a o deti a domácnosť sa teraz nemá kto postarať. V najťažšej situácii sa ocitajú osamelí rodičia, ktorí nemajú v blízkosti rodiny, prípadne pracujú na zmeny. „Poznám jednu rodinu s rodičmi pracujúcimi na polícii a v zdravotníctve a matka si musela skrátiť pracovný čas/úväzok,“ hovorí Shackell. „Zdá sa, že strata au pair sa neúmerne dotýka pracujúcich žien,“ dodáva.


Britské rodiny sa nemôžu spoľahnúť na lacnú výpomoc ani zo strany domácej pracovnej sily. Podľa Shackell neexistuje dôvod, prečo by chcel britský občan alebo občianka ísť žiť do domu inej britskej rodiny. Ako hovorí, „nemajú z toho žiaden prínos; nijako ich to kultúrne neobohatí.“ V preklade: máloktorá mladá Britka alebo Brit bude za 90 libier týždenne otročiť u svojho suseda.


Niektoré z au pair, ktoré v britských rodinách pracujú, vstúpilo do krajiny na návštevnícke víza a pracujú pre rodiny načierno. Keď im na to prídu, deportujú ich späť. O takýchto prípadoch vie aj Shackell a asociácia, ktorej predsedá, sa to pokúša zmeniť.


Kampaň #SaveAuPairs za vytvorenie špeciálnej vízovej cesty pre au pair, ktorú BAPAA iniciovala, nemala dostatočnú politickú podporu. BAPAA však teraz vidí riešenie v začlenení EÚ do programu mobility mládeže, ktorý umožňuje mladým ľuďom z krajín vrátane Kanady, Austrálie a Nového Zélandu pracovať v Spojenom kráľovstve až dva roky. „Vzhľadom na to, že ide o vízum s platnosťou na dva roky, nepodporuje migráciu, ale poskytne časovo obmedzené obdobie pre tých, ktorí chcú cestovať a nadobudnúť skúsenosti,“ vysvetľuje Shackell.


Odliv au pair z Británie obnažil nedostatočný systém sociálnej starostlivosti, ktorý zlyháva pri podpore rodín s deťmi. Zároveň ukazuje limity emancipácie žien, ktorých kariéry závisia od lacnej pracovnej sily zo zahraničia.


Ak by ste sa o fenoméne au pair chceli dozvedieť viac, odporúčame knihu Zuzany Búrikovej a Daniela Millera Au-pair.


ZDROJE:

https://www.standard.co.uk/news/london/tens-of-thousands-of-au-pairs-working-in-london-need-better-safety-and-monitoring-experts-say-a3703371.html

https://www.standard.co.uk/news/uk/house-of-lords-westminster-home-office-parliament-english-b965064.html

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/nov/18/families-are-desperate-an-au-pair-agent-on-life-without-eu-workers?

https://www.bbc.com/news/uk-england-suffolk-55309088