FEMINISTKY.SK

Darja Apachončič z Ruska proti vojne
March 10th, 2022
darja-apachoncic-inoagent.jpg

Darja Apachončič


DANÁ – nie vojne!

SPRÁVA – nie vojne!

MATERIÁL – nie vojne!

BOLI VYTVORENÉ – nie vojne!

(tak sa začína prehlásenie, ktoré si povinne musia pred text vkladať právnické a fyzické osoby, ktoré ruská prokuratúra označila za zahraničných agentov. Ruská lingvistka, ilustrátorka, aktivistka a feministka Darja Apachončič je jednou z piatich fyzických osôb, ktoré koncom roka 2020 dostali túto nálepku. Viac o Darji aj s jej ilustraciámi celého toho kocúrkovského absurdu si môžete po anglicky prečítať tu: https://therussianreader.com/2021/10/09/darya-apahonich-and-or/, pozn. prekl.).

pred rokom ma vyhlásili za zahraničného agenta (náročky generické maskulínum, pozn. prekl.), mojich známych, priateľky, novinárky a ľudskoprávnych aktivistov vyhlásili za zahraničných agentov a ja som si myslela, že to potrebujú, aby mohli zorganizovať ďalšie Putinove voľby, ale nie, oni celý ten čas plánovali vojnu.


organizovali sme kurzy pre utečenkyne zo Sýrie a Afganistanu a oni pripravovali vojnu, triedili sme recyklovateľný materiál na recykláciu a oni pripravovali vojnu, hádali sme sa o to, aké etické je robiť to či ono, používať tie či oné slová, a oni pripravovali vojnu.


putin je pomätenec, ale problém je v tom, že bol takým po celý čas, ale podporovali ho a naďalej ho podporujú občania, veľké množstvo občaniek traumatizovaných sovietskym násilím, občanov rozhorčených, otrávených propagandou. putin je fašista a tragédia je, že rusko je fašistický štát. áno, v rusku sú aktivisti a aktivistky, áno, sú tu ľudskoprávne projekty, áno, sú tu tí a tie, čo po celý čas vzdorovali a vzdorujú. christo grozev to nazýva „homeopatickou demokraciou“


poviem to takto: vo fašistickom Rusku stále existuje antifašistické hnutie.

bude tu malé „keby“

(keby to globálny západ bral vážne, keby sme po rozpade zssr uskutočnili dekomunizáciu v rusku, keby sme mali naozaj masové, nie „homeopatické“ programy na defašizáciu občanov. lebo tých pár, aj stovky či tisíce ľudí, ktorí sa zúčastnili na ľudskoprávnych seminároch, školeniach, prednáškach, je len kvapka v mori.

keby sme my to, čo sa deje, brali od začiatku vážne, keby sme od začiatku verili, že putin začne vojnu, bože môj, píšem a samej mi je to smiešne: a čo, vari putin celý ten čas neviedol vojnu, čo čečensko? čo gruzínsko? čo sýria, čo ukrajina?

keby boli sankcie uvalené (aspoň) hneď po Kryme – hoci pozri vyššie – bolo by to lepšie po čečensku, gruzínsku a sýrii – mali by sme šancu sa tomuto všetkému vyhnúť).


ale všetko-všetúčko sa vyvíjalo podľa toho najhoršieho scenára. a dnes rusko prežíva tú povestnú najdlhšiu minútu pred pádom do priepasti, t. j. všetko už do priepasti letí, ale červení ľudia naďalej pozerajú televíziu a kreslia si na čelo polosvastiky: Z - Z - Z - Z - Z - Z - Z


toto Z je tá najtupšia vec, aká sa kedy dala vymyslieť ako symbol. ale pre mňa je to príznak úplnej straty kontaktu s realitou. putinov režim je vo svojom krvavom snení tak ďaleko, že už ani nevidí svet.


pociťujem malú nádej a obrovský hnev. hnev na všetkých prijebaných fašistov, ktorí teraz bombardujú Ukrajinu, na moje krajanky a krajanov solidariZujúcich s putinom, ktorí mlčali, zatiaľ čo sa rusko rútilo do fašizmu.


a nádej, že sabotáží v ruskej armáde bude viac, že bude na najvyššej úrovni a že sa rusko (v jeho terajšej podobe) nakoniec zasamovraždí.


Preložila: Kristína Karabová

ZDROJ:

https://www.facebook.com/gagarcka/posts/3097094063861153