FEMINISTKY.SK

Deň sociálnej nespravodlivosti
February 23rd, 2021
151954326_1829560430544069_1781004215191300995_o.jpg

Blúznenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka v posledných dňoch nemá konca. Na svojom facebookovom profile sa zamýšľa nielen nad vplyvom nadprirodzených síl na zastavenie pandémie. Pri príležitosti Dňa sociálnej spravodlivosti sa blysol aj statusom o riešení sociálnej nespravodlivosti vo vzťahu k matkám.


Recept na „zrovnoprávnenie mamičiek” (sic! oba pojmy) podľa križiaka spočíva vo finančnom ocenení žien, ktoré sa stali matkami. Ale pozor, len tých, ktoré z detí vychovali pracantov, nie príživníkov! Vyberáme priamo zo statusu ministra:


„Viackrát som tu ukazoval smutnú štatistiku zo Slovenska: čím viac detí majú ženy, tým menší dôchodok potom dostávajú. Toto mi príde veľmi nespravodlivé. Ak rodina vychová dieťa, ktoré pracuje a je prínosom pre spoločnosť, mala by byť jeho matka „odmenená” nižším dôchodkom? Určite sa zhodneme, že nie.
Preto sme pripravili mechanizmus, aby ženy, ktorých deti sú zamestnané a pracujú, mali možnosť vyššieho dôchodku. Princíp je jasný: ak rodičia vynaložia obrovské úsilie a vychovajú pracovité deti, tak si rodičia zaslúžia možnosť vyššieho dôchodku.
A toto je pre mňa príklad zlepšovania sociálnej spravodlivosti. Navyše to aj reálne ideme uskutočniť. Ďakujem všetkým, ktorí nám pomáhajú pri znižovaní sociálnej nespravodlivosti.”


Tento typ uvažovania na jednej strane diskriminuje množstvo žien a robí z nich ľudí druhej kategórie. „Nezaslúžite si ocenenie, keďže ste nenasadili svoje maternice do služieb štátnej biopolitiky!”

Návrh vytvára hierarchiu aj medzi matkami. Žena, ktorá vychová deti „poriadne”, je podľa neho hodnotnejšia ako tá, ktorá do výchovy investovala menej (bez ohľadu na jej dôvody) alebo ako tá, z ktorej potomkov sa nestali príkladní občania (niekedy aj bez ohľadu na vynaložené úsilie).


Je tak pravdepodobné, že odmeňovanie pocítia predovšetkým ženy, ktoré majú dostatok zdrojov a privilégií vychovávať deti v súlade so sociálnymi normami a očakávaniami. Naopak, na štátnu podporu nedosiahnu matky, ktorých vklad do rodičovstva limitujú životné okolnosti.

Tento typ politiky má patriarchálny základ, keďže vychádza z presvedčenia, že kým muži „nosia domov peniaze”, ženy sa majú naplno venovať výchove detí (a neskôr dúfať v štátne odškodné).

Nehovoriac o rasistickom podtóne návrhu, keďže je to práve rómska minorita, ktorá sa borí s následkami generačnej chudoby a nedarí sa jej vychovávať „slušných” občanov a občianky.


A napokon, návrh ministra nemá žiadnu logiku. Na jednej strane sa Krajniak dlhodobo dožaduje odňatia prístupu k interrupciám ženám, ktoré si, často z objektívnych dôvodov, rodičovstvo nemôžu dovoliť, prípadne sa na materstvo necítia. Na druhej strane chce ženy trestať za to, že sa svojej úlohy nezhostili tak, „ako sa patrí”.

Dnešná situácia si pritom vyžaduje úplne iné riešenia. Pandémiou sú najviac zasiahnuté práve tie ženy, ktoré nespĺňajú prísne morálne kritériá ministra. Konkrétne matky z vylúčených komunít, samoživiteľky či ženy s prekérnym typom zamestnania, ktoré im nedovoľuje investovať do výchovy detí dostatok času a peňazí. Všetky tie by si zaslúžili, ak už nie finančnú podporu, tak prinajmenšom symbolické uznanie.

A možno by úplne stačilo, keby to križiak a jeho fundamentalistickí poradcovia Vladimír Palko a Roman Joch konečne zabalili.

Pri písaní tohto postu nám v ušiach znie toto: https://www.youtube.com/watch?v=sZHrdwSW-co