FEMINISTKY.SK

#dobrenebude
May 3rd, 2021
15042021_matovic_tk_13774510-696x464.jpg

„Maďarsko, krajina pre rodiny s deťmi“, „Obnova dôstojnosti poľskej rodiny“ a tak ďalej. Slogany, ktoré plnia verejný priestor našich susedov Maďarska a Poľska, pripomínajú rétoriku fašistického režimu vo Vichy pod vedením maršala Pétaina. Motto „práca, rodina, vlasť“ („travail, famille, patrie“) malo symbolizovať návrat k tradičným hodnotám, ktoré vraj republika hanebne spochybnila. Lipnutie na tradíciách so silným nacionalistickým podtónom je typické aj pre vlády maďarských a poľských populistických vlád. Najlepšie to ilustruje ich konzervatívna pro-rodinná politika spojená so snahou zdvihnúť klesajúcu populačnú krivku a úzkostlivá snaha zachovať konvenčný rodový poriadok. Touto cestou sa vybral aj líder slovenskej koalície Igor Matovič.


bi_20190313_0009_16-e1552568804391-1024x589.jpg


„Pre rodiny na ružiach ustlaté“, „Lásky čas“ či „Na rodinách záleží“. Na facebookovom profile Matoviča sa to hemží sloganmi, ktoré sú ako okopírované z marketingovej príručky PiS-u a Fideszu. Citovým vydieraním (príklad slobodnej matky s dvoma dospievajúcimi deťmi, ktorá pracuje za minimálnu mzdu) sa snaží pripraviť pôdu pre skokové zvýšenie rodičovského príspevku, ktorý má vykryť vykryť prudký rast DPH. Útočí pritom na všetkých, pre ktorých je „hodnota rodiny a detí cudzí pojem“.


Rodina, to je pre Matoviča predovšetkým mama a otec, ktorí chodia do roboty, žiadni príživníci. Tí reformu nepocítia, zato ich má nakopnúť k väčšej snahe. Ako píše Matovič, legislatívna úprava „dramaticky zvýši príjem len pracujúcim rodičom (zásluhovo), aby pôsobila motivačne na tých nepracujúcich.“


Matovičovu starosť o blaho slovenských rodín pravdepodobne prehĺbila správa, ktorú vydal pred dvoma týždňami Štatistický úrad. Ten informoval, že aj v dôsledku koronakrízy po prvýkrát od roku 2003 na Slovensku viac ľudí zomrelo, ako sa narodilo. Možnosti, ako sa vysporiadať s populačnou krízou, sú podľa ministra financií limitované. Vychádza z predpokladu, že „cesta vyšším zadĺžením bude zarúbaná, migrantov nechceme, kradnúť sa nebude a šetriť už nebude kde,“ napísal.


Ako každý správny xenofóbny populista navrhuje šéf OĽANO iné riešenie: „Alebo sa pokúsime o zázrak v poslednej chvíli a urobíme si zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebudú báť založiť si rodinu. Kde rodina sa nebude báť prijať ďalšie dieťa. Kde dobehneme zameškané,” napísal na svoj profil a následne dodal: „Ja pripravím plán finančný… a vy zatiaľ nezabúdajte na podstatné – milujte sa a množte sa.” Inak povedané, slovenské pracujúce ženy majú po boku slovenských pracujúcich mužov – aj vďaka štedrej štátnej podpore – ochotne plodiť a vychovávať budúcich pracujúcich Slovákov.


Matovičov sen je jednoducho toxickou zmesou pokrivenej viery, magického myslenia, nacionalizmu a sexizmu. My však na zázraky neveríme. Rovnako ako neveríme na vládu, ktorá mihnutím čarovného prútika odstráni negatívne dôsledky systému, ktorý pracujúcich núti muklovať do úmoru, neprodukuje ľudí, ale pracovnú silu a ťaží z tradičnej deľby práce a „prirodzených nerovností“ medzi mužmi a ženami doma aj na pracovisku.


Viac informácií o Matovičovej populačnej politike: https://e.dennikn.sk/.../ako-citat-tajomny-matovicov.../