FEMINISTKY.SK

Fenomén predstieranej nekompetentnosti
February 7th, 2022
aeb9e7_e1eddce149564a76854d6b2104bfe693~mv2.png

Ak sa pohybujete na sociálnych sieťach, možno ste už narazili na slovné spojenie „predstieraná neschopnosť“ alebo „strategicky výhodná neschopnosť“ („weaponized incompetence“ alebo „strategic incompetence“). Len na Tiktoku má tento hashtag 53,5 milióna zobrazení. A možno ste o „predstieranej neschopnosti“ nikdy nepočuli, ale aj tak je veľmi pravdepodobné, že sa s jej prejavmi bežne stretávate.


„Predstieraná neschopnosť" označuje postoj, keď niekto odmieta niečo urobiť (zvyčajne ide o otravnú alebo nepríjemnú povinnosť) a snaží sa z toho vyvliecť. Ide o tú situáciu, keď sa tvárite, že niečo neviete/neovládate v očakávaní, že ten druhý odvrkne, „Fajn, ja to spravím aj tak lepšie/rýchlejšie!“.


Na internete koluje množstvo „vtipných“ videí a fotiek fejkových neschopákov. Publikum sa zabáva na manželovi, ktorý zadrieme hneď po tom, čo svojej manželke sľúbi, že postráži dieťa, kým sa ona osprchuje. Zadúša sa od smiechu pri nákupnom zozname s obrázkami jednotlivých položiek a dôkladne nakreslenou mapou obchodu, ktorý pre svojho neschopného manžela vytvorila zúfalá manželka.


Promo-Facebook-Facebook image post.jpeg


Obsah s hashtagom „predstieraná neschopnosť“ zvyčajne nie je „cute“ ani „funny“. V lepšom prípade je len trápny. Veď posúďte sami/samy:


„Keď mal voľno, požiadala som ho, aby umyl kúpeľňu, a keď som potom prišla domov a nebolo to hotové, povedal: ‘No, ty chceš, aby to bolo urobené podľa teba, a ja to tak jednoducho neviem,’“ zverila sa jedna žena. „Snažila som sa ho to naučiť a on vždy ‘zabudol’, ako sa to robí.“


„Pracoval som napríklad s mužom, ktorý tvrdil, že nevie dieťaťu vymeniť plienku,“ spomína si terapeut Kurt Smith. „Vždy mu hneď spadla, takže to používal ako ospravedlnenie, prečo nemôže pomôcť svojej partnerke,“ dodáva.


Podobných príkladov je množstvo a vonkoncom ich nemusíte hľadať len na internete.


Promo-Facebook-Facebook instant articles.jpeg


Na „predstieranú neschopnosť“ doplácajú najčastejšie ženy. Ich manželia, priatelia a novopečení otcovia majú tendenciu vracať sa k predstavám svojich otcov a starých otcov o tom, ako má fungovať domácnosť: „Ja sa postarám o [relatívne] málo úloh, ktoré treba urobiť vonku; ty sa postaráš o vnútro domu a starostlivosti o deti je predovšetkým na tebe“. Ženy predstierajú neschopnosť tiež, no zväčša v iných situáciách. Napríklad zvyknú tvrdiť, že majú slabé orientačné schopnosti, nevedia riešiť technické problémy alebo že „nie sú dobré v matematike“.


Predstierať, že neviete zvládnuť základné veci, ako je nakupovanie, varenie a upratovanie, je skvelý spôsob, ako sa striasť otravných povinností a ťažiť z nerovnovážnej deľby práce.. Podľa párovej terapeutky Sarah Spencer Northey ide o „pasívno-agresívny spôsob, ako hodiť prácu na plecia osoby, ktorú si nevážite natoľko, aby ste pre ňu niečo urobili“. A dodáva, že tento postoj má na druhú stranu zničujúci vplyv. „Môžete sa cítiť, že vám šibe, pretože na prvý pohľad to vyzerá tak, že len otravujete s domácimi prácami osobu, ktorá sa ‘podriaďuje’ vašim ‘kompetenciám’. Na hlbšej úrovni však cítite, že nemôžete svojej polovičke dôverovať a obrátiť sa na ňu s prosbou o podporu.“


weaponizedincompetence-tik-tok-1.jpg


Pre neschopnosť umyť po sebe riad (ale nielen pre to) podala manželka spisovateľa Matthewa Fraya žiadosť o rozvod. Táto skúsenosť ho priviedla k tomu, aby napísal knihy s názvom „Takto sa končí vaše manželstvo: nádejný prístup k záchrane vzťahov“, ktorá vyjde túto jar. Ako píše Fray, „[Moja manželka] nechcela byť mojou matkou... Chcela byť mojou partnerkou a chcela, aby som svoju inteligenciu a schopnosť učiť sa použil na logistiku vedenia nášho života a domácnosti. Chcela, aby som prišiel na všetky veci, ktoré treba [urobiť], a vymyslel si vlastnú metódu plnenia úloh. Škoda, že si nepamätám, čo sa mi na tom vtedy zdalo také nerozumné.“


Fenomén „predstieranej neschopnosti“ nadobudol celkom nový význam v čase pandémie. Podľa jedného prieskumu je od jej prepuknutia viac ako trikrát pravdepodobnejšie, že matky v porovnaní s otcami prevezmú väčšinu práce v domácnosti a pri výchove detí. A je 1,5-krát pravdepodobnejšie, že strávia tri i viac hodín navyše pri domácich prácach a starostlivosti o deti ako otcovia, ktorí sa tvária, že im „to aj tak nejde“.


Nerovná dynamika sa prejavuje nielen v súkromí, ale aj v pracovnom živote. Je prítomná napríklad v pracovných kolektívoch, kde sa od žien alebo mladších pracujúcich očakáva, že preberú prácu a dokončia úlohy, ktoré ostatní nie sú ochotní urobiť, nepovažujú ich za hodné svojho postavenia alebo ich robia naschvál zle. Počas pandémie ženám pribúdalo povinností, ktoré síce nemali v popise ráce, no aj tak ich robili v neúmerne veľkej miere.


Šlo o široké spektrum tzv. kancelárskych domácich prác, teda neplatenej, predovšetkým emocionálnej práce. Očakávalo sa napríklad, že zastanú množstvo drobných, otravných, no zároveň dôležitých činností pre chod firiem. Napríklad, že iným „dohovoria“, stanú sa online bútľavými vŕbami, zorganizujú online aktivity na posilnenie tímov a pod. Že ponúknu pomoc kolegyniam, ktorým sa narodilo dieťa, pomôžu im pri zosúladení práce a rodiny, aktívne sa zapoja do tvorby programov na podporu rozmanitosti, rovnosti a inklúzie. Veď ženám to ide lepšie a „majú pre to cit“, no nie? Málokto si pritom uvedomil, že ich to stojí drahocenný čas, ktorý nemôžu venovať svojej práci.


Ak ste po prečítaní týchto odsekov zistili, že máte (rovnako ako my) problém s „predstieranou neschopnosťou“, tu je pár rád:


  1. V komunikácii s človekom, ktorý predstiera neschopnosť, zdôrazňujte, že jediné, o čo vám ide, je snaha a dôslednosť druhej strany, nie dokonalý výsledok.
  2. Nenechajte sa odradiť, ak vaša prosba nezaberá a pravidelne ju opakujte. Zakaždým urobte krok späť a dôverujte tomu, že druhá strana je schopná alebo aspoň ochotná naučiť sa každú jednu povinnosť, ktorú ste dosiaľ robili vy.
  3. Ak ste tou/tým neschopnou/ým vy, uvedomte si, že keď predstierate neschopnosť alebo nezáujem o učenie sa, druhej strane to ubližuje. Každý by mal po svojom boku radšej dospelého a emočne zrelého človeka ako (nemohúce) dieťa.
  4. Neviete niečo urobiť? Videá na Youtube vám pomôžu prakticky so všetkým.
  5. Uvedomte si, že ak sa zapojíte do domácich prác, zostane vám viac času na spoločné trávenie voľných chvíľ s partnerom či partnerkou.
  6. Skúste o sebe a o svojom partnerovi či partnerke premýšľať ako o tíme. Menej práce pre vás sa nerovná menej práce pre tím. Menej práce pre vás často znamená viac práce pre tím.
  7. Jedna z bežných situácií by sa dala zvládnuť aj takto: „Zvládneš tento týždeň nakúpiť potraviny?“ „A čo potrebujeme?“ „Nie, prepáč. Súčasťou úlohy ísť na nákup je pozrieť sa do chladničky a špajze a zistiť, čo potrebujeme. Som si istá, že to dáš.“
  8. Vymeňte si úlohy a na istý čas bojkotujte domáce povinnosti. Pár dní bez čistej spodnej bielizne a ponožiek v zásuvke ešte nikoho nezabilo.


Žijeme v 21. storočí. Výhovorky nie sú namieste. Je čas prestať sa dožadovať a zvýšiť svoje očakávania.


ZDROJE:

https://www.huffpost.com/entry/weaponized-incompetence-women_l_61e71983e4b0d8b665717814?

https://www.scarymommy.com/weaponized-incompetence-household-tasks/

https://www.instyle.com/lifestyle/weaponized-incompetence-defined

https://www.refinery29.com/en-us/weaponized-incompetence-tiktok-trend