FEMINISTKY.SK

Hatráková v úlohe detskej komisárky je zlý vtip
February 2nd, 2022
273211757_4856669811088025_8226147319038101849_n.jpg

Poslankyňa a „psychologička” Katarína Hatráková zo stajne OĽANO sa uchádza o post detskej ombudsmanky. Aj by sme sa na tomto nevydarenom vtipe zasmiali, keby to nebola pravda. A tak namiesto srdečného smiechu nám mrzne úsmev na perách a tuhne krv v žilách. Je strašný trapas, že sa o úrad, ktorý má chrániť deti, uchádza človek, ktorý robí takú hanbu svojim kolegom a kolegyniam, že sa museli ozvať.


Úrad, ktorý má chrániť deti, nemôže viesť:


- osoba, ktorá vnáša do riešenia domáceho a partnerského násilia svoje vyhranené predstavy o rodine (ktorá je asi „made in heaven“ či kde, ale určite nie na zemi) bez toho, aby brala na vedomie vedecké poznanie a prípady dobrej praxe


- osoba, ktorá zastáva názor, že pri domácom násilí sa strieda rola obete a páchateľa a že jedného od druhého nie je možné vždy odlíšiť, alebo že „aj násilný rodič môže byť pre dieťa dobrý rodič” (pozri List poslancom a blog a výskum Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách)


- ani osoba, ktorá chce „sanovať rodiny, ktoré sa sanovať dajú“, ale sanáciu si vykladá po svojom a v jej mene v konečnom dôsledku poškodzuje obete, ktoré navyše nepočúva a ktorým neverí (ako v prípade bitých školáčok či v kauze Herák)


- ani osoba, ktorá podľa svedectiev nedokázala poskytnúť účinnú poradenskú pomoc ani svojim klientkam (povzbudzovala násilníka k tomu, aby vyhľadal svoju partnerku, nerešpektovala súdom nariadený zákaz priblíženia a najmä nedokázala rozpoznať príznaky týrania)


Je na pováženie, či je takáto osoba vôbec hodná viesť terapeutickú prax. Tá je jej pochybnými hodnotami (pozri jej rozhovor pre aktuality.sk, v ktorom sa priznáva, že majú s ĽSNS prieniky v hodnotových otázkach, napr. pri obmedzovaní práv LGBTI ľudí, ohrozovaní reprodukčného zdravia žien – o hnedom hlasovaní sme písali aj my ), terapeutickými postupmi, ktoré idú proti vedeckým poznatkom a nekompetentnou formou komunikácie (dementovanie vlastných slov z autorizovaných rozhovorov, obviňovanie kritiky z honu na čarodejnice) poriadne naštrbená. Možno práve preto sa tak usiluje o post, z ktorého bolo (aspoň doteraz) veľmi ťažké niekoho odvolať.


Katarína Hatráková je presvedčená, že sa proti nej vedie diskreditačná kampaň, lenže diskredituje ju predovšetkým vlastné znepokojivé konanie a protirečivé výroky.

Na post detského/-ej ombudsmana/-ky by konečne mohol nastúpiť niekto, kto sa nebude stretávať s Mariánom Kočnerom (a ľuďmi jeho fajty), kto bude deti počúvať a najmä v ich záujme aj konať (zdravíme Vieru Tomanovú).