FEMINISTKY.SK

Herstorie aborcyjne
May 15th, 2023
20230504_111427.jpg

Podľa odbornej literatúry zdieľanie príbehov o interrupciách nepomáha zmeniť prístup političiek a politikov. Údajná starosť o blaho „matky“ a „nenarodeného dieťaťa“ nemá s hlasom žien domáhajúcich sa interrupcie zľutovanie. Na vedomie ho brať nechce a nebude. Načúva skôr bruchomluveckým hlasom klerikálov.


No i tak môžu skúsenosti osôb, ktoré usilovali o interrupciu, veľa povedať nám, ktoré a ktorí máme právo na interrupciu a prístup k nej zvnútornené. Jedna vec je totiž nejaké postoje principiálne zastávať a druhá vec je vedieť si predstaviť situácie, v ktorých sa osoby domáhajúce sa interrupcií ocitajú.


Komiksová antológia Własynm głosem. Herstorie aborcyjne (ed. Marta Falkowska, vlastným nákladom, 2023) predstavuje trinásť príbehov žien, niekoľko ilustrácií a jeden komiks o vývoji prístupu k interrupciám v Poľsku od polovice 20. storočia do súčasnosti. Štýly autoriek sú rozmanité a zaslúžili by si recenziu od profesionálok a profesionálov z fachu. Čiernobiela farebnosť niektorých príbehov na čitateľstvo dolieha tiesňou, pod ktorou sa hrdinky ocitajú. Farebné komiksy sú často rovnako bezútešné. Okrem vynikajúco vykreslených konfrontácií hrdiniek s držiteľmi moci (najmä lekármi a lekárkami, ale aj partnermi a rodičmi) takmer všetky komiksy zobrazujú aj to, čo sa deje, keď osoba zistí, že je tehotná, keď uvažuje nad tým, čo robiť, aké sú jej možnosti, či dieťa chce, alebo nechce. Jednoducho, je tu tehotná žena, ktorá uvažuje, cíti, znovu uvažuje, koná. Je to jej príbeh, nie schematické zovšeobecnenie.


20230504_112146.jpg


20230504_111741.jpg


Príbehy zozbierali aktivistky z iniciatív a organizácií Aborcyjny dream team, Centrum praw kobiet, Federacja na rzecz kobiet i planowania rodziny, novinárky zo spravodajského webu Oko.Press alebo ich napísali hrdinky samy. A týmto istým organizáciám, ktoré pomáhajú ženám z Poľska v bezpečnom prístupe k interrupciám, ide aj zisk z predaja antológie (komiksovú antológiu si môžete kúpiť prostredníctvom tohto webu).


Własynm głosem. Herstorie aborcyjne (ed. Marta Falkowska, vlastným nákladom, 2023) Autorky a ilustrátorky: Magda Gamrot, Beata Sosnowska. Magdalena Cielecka, Hania Oloś, Dominika Węcławek, SoupHa, Kamila Król, Falauke, Alicja Ewa Wilkowska, Ola Szmida, Krysia Korczak, Anna Krztoń, Anna Karolina Kaczmarczyk, Kornelia Moritz, Marta Falkowska, Helena Smołka, Weronika Dobrowolska, Aleksandra Herzyk, Marta Szu, Adrianna Foryś, Ewa Zaremba, Patrycja Wójcik, Katarzyna Borkowska, Beata Smugaj, Natalia Reszka, Judyta Sosna, Zuzanna Lewandowska.