FEMINISTKY.SK

Hladko obratko po mužsky
May 22nd, 2023
teaser-hombres.jpg

V čilskom hlavnom meste Santiago sa pravidelne stretáva skupina mužov, ktorí sa venujú spoločnej záľube: štrikovaniu. Pre Hombres Tejedores (v španielčine „štrikujúci muži“) však nejde len o hobby. „Chceme zmeniť predstavu o tom, aký by mal byť muž v čilskej spoločnosti,“ hovoria členovia skupiny.


Kolektív vznikol približne pred siedmimi rokmi a je aktívny dodnes. Založil ho umelec Claudio Castillo, ktorý chcel vytvoriť priestor, kde by sa muži cítili príjemne, len tak sedeli a plietli. Spočiatku organizoval kurzy, kde ostatných učil práci s ihlicami. Na Medzinárodný deň pletenia sa však spolu so svojimi učňami rozhodli vyskúšať pletenie vonku, na ulici. Okolie vyvaľovalo oči a vyťahovalo foťáky.


PPBG4ZCQHNDUXKWL3Z7WPMY7GQ.jpg


Stretnutia odvtedy prebiehajú aspoň raz za mesiac. Skupinu tvoria osoby vo veku od 26 do 42 rokov z najrôznejších oblastí a profesií. Z ich netradičnej záľuby sa postupne stala politická činnosť. „Spája nás skutočnosť, že sme vyrastali v patriarchálnej spoločnosti, ktorá nás učí, že ako muži musíme hrať špecifickú úlohu: muž by nemal byť citlivý, nemal by plakať, musí byť silný… Učili nás, že určité činnosti sú vyhradené ženám, napríklad pletenie. Muži majú robiť iné činnosti. Sme však pevne presvedčení, že tieto rodové nerovnosti by mali z modernej spoločnosti zmiznúť… Naša skupina je feministická. Usilujeme sa o rovnostárskejšiu spoločnosť a sme proti diskriminácii LGBTI+ komunity. Ale predovšetkým chceme zmeniť obraz toho, aký by mal byť človek v čilskej spoločnosti, aby sme mohli žiť podľa svojich predstáv,“ vysvetľujú členovia Hombres Tejedores.


13754692_1770769953166812_2824186936387320238_n.jpg


Štrikujúci muži sa stretávajú za každého počasia a dokonca aj online. Prostredníctvom svojho profilu zvolávajú verejné podujatia a komentujú politickú situáciu v Čile. Skupina inšpirovala vznik podobných spolkov aj v rôznych ďalších krajinách Latinskej Ameriky. Pravidelne dostáva správy z celého sveta od ľudí, ktorí chcú spustiť podobné projekty. Nehnevali by sme sa, keby vznikol takýto projekt aj na Slovensku.


Hombres_tejedores_6.jpg.1200x900_q85.jpg


ZDROJE:

https://gam.cl/actividades/hombres-tejedores-en-gam/

https://observers.france24.com/en/20170112-chile-men-cute-knit-hombres-tejedores