FEMINISTKY.SK

Hnedé hlasovanie
March 24th, 2021
kotleba.jpg

Parlamentné debaty sa v čase vrcholiacej pandemickej krízy často pohybujú na hrane bizarnosti. Je to však presne týždeň, od kedy prebehla v parlamente (a následne mimo neho) diskusia za hranu únosnosti.


S návrhom, aby sa do zákona dostala veta, že „rodičia sú len otec – muž a matka – žena“, aby sa „zakázalo” tretie pohlavie a adopcie detí homosexuálnymi pármi, vyrukovali oficiálne fašisti. Ako však prezradil jeden poslanec z OĽANO, vládna strana mala totožný diskriminačný návrh pripravený už pred troma mesiacmi. Návrh, za ktorý navzdory koaličnej zmluve zahlasovalo aj 26 poslancov a poslankýň z koaličných strán OĽANO a Sme rodina (zoznam hlasujúcich tu), neprešiel. Hlasovanie o ňom však opätovne ukázalo, kto sa nemá problém bratríčkovať s nazis.


Tento „vyfarbovací návrh“ sa tak zaraďuje k škandalóznemu úsiliu o zmenu ústavy Štefana Kuffu, Mariána Kvasničku a Jozefa Mikloška z 10. decembra 2015. Trojica predkladateľov návrhu ním chcela zakázať prerušenie tehotenstva, registrované partnerstvá či umelé oplodnenie. Za umelé oplodnenia chceli ženy dokonca posielať do väzenia na 5 až 12 rokov (zoznam hlasujúcich tu).


Pozrime sa bližšie na odpovede poslancov a poslankýň, ktorí v polovici marca hlasovali tak, ako im ich hnedé srdce kázalo. Na otázku, či si vedia predstaviť odoberanie vlastných detí homosexuálnym rodičom, reagovali nasledovne.


  • Mária Šofranko z OĽANO neodpovedala konkrétne, ale dodala: „Je to veľmi citlivá téma, o ktorej je potrebné viesť odbornú diskusiu.“

  • Martin Čepček z OĽANO sa vyhol otázke: „Čo s nimi… ťažko povedať. Neviem vám odpovedať.“

  • Anna Andrejuvová z OĽANO na otázku, čo s deťmi gejov a lesieb, odmietla priamo odpovedať.

  • Rovnako sa odpovedi vyhol aj Martin Borguľa zo Sme rodina: „Sme rodina je proti adopciám detí homosexuálnymi pármi, hnutie od začiatku svojej existencie presadzuje princípy tradičnej rodiny. Preto za tento návrh zahlasovalo.“

  • Podpredseda poslaneckého klubu Sme rodina Miloš Svrček, ktorý Kotlebov návrh podporil, dokonca prezradil, že „na koaličnú radu som predkladal náš návrh, ktorý je v podstate porovnateľný, ale v dôvodovej správe bolo niečo úplne iné. Homosexuálne páry sme absolútne neriešili.” Návrh predložil na koaličnú radu už 20. februára a priznal sa, že sa pri jeho tvorbe inšpiroval našimi južnými susedmi: „koncom minulého roka maďarská ministerka spravodlivosti predložila tento návrh v maďarskom parlamente a prešiel. Inšpiroval som sa teda Maďarskom.”


Právnička Slávka Henčeková sa pre dôvodovú správu k návrhu od kotlebovcov chystá podať trestné oznámenie. Argumentovať bude podnecovaním nenávisti voči skupine ľudí pre ich sexuálnu orientáciu a obmedzovaním ich práv a slobôd verejnými činiteľmi.


Vyjadrenie Waldemara Švábenského, otca transrodového Gabriela, ktorý si v roku 2018 vzal život.


Vyjadrenie psychiatra Michala Pataráka.


Christián Havlíček, komunitný pracovník a poradca v inPoradni, ktorý sa roky venuje slovenskej komunite transrodových ľudí, poznamenáva, že po schválení rovnakých zmien v Maďarsku sa na poradenské centrá obracalo mnoho transrodových osôb so samovražednými myšlienkami. Obáva sa, že ak by sa podobná zmena dostala do ústavy aj na Slovensku, dôjde k podobnej reakcii.


Podporiť poradenskú linku inPoradňu môžete tu.


ZDROJE:

https://dennikn.sk/blog/2319624/list-koalicnym-poslancom-a-poslankyniam-hlasujucim-za-navrh-kotlebovcov-proti-lgbti-ludom/

https://dennikn.sk/2319454/poslanec-sme-rodina-svrcek-viem-si-predstavit-spolupracu-s-kuffovcami-takato-vlada-by-vsak-nemala-dlhe-trvanie/

https://gabrielsvabensky.sk/