FEMINISTKY.SK

Hniezdo pre Záborskú
April 28th, 2022
Snímka.PNG

Nedávno som počula Annu Ghannamovú hovoriť o tragédii v hniezde záchrany na Kramároch, ku ktorej došlo minulý týždeň. Predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré záchranné miesta zriaďuje, v rozhovore vysvetľovala, aké emocionálne bremeno pre ňu táto práca predstavuje. Zároveň vyjadrila znepokojenie nad tým, že sa jej nepodarilo vychovať človeka, ktorý by po nej prebral štafetu. Systém ochrany čerstvo narodených detí, ktorých sa ich rodičia (pozor, nejde len o matky!) rozhodli zriecť, je podľa nej zraniteľný a odsúvaný na vedľajšiu koľaj. Je pravdepodobné, že prípad, ktorý otriasol verejnosťou, čoskoro zapadne prachom.


Žiadalo by sa, aby mali hniezda záchrany kvalitnú ambasádorku a popularizátorku aj z politických radov. Niekoho, kto by bol ochotný spraviť pre záchranu novorodencov aj to posledné. Človeka, pre ktorého je život dieťaťa najvyššou spoločenskou hodnotou. Kedy inokedy by sa mala taká osoba vynoriť, ak nie teraz, keď zanedbanie povinností a zlyhanie systému viedlo k možno zbytočnému úmrtiu?


A potom mi to došlo: Anna Záborská! Kto iný by sa vedel tejto témy ujať s väčšou vervou ako najznámejšia slovenská ochrankyňa života vo všetkých jeho formách? Kto iný by dokázal vytrvalejšie navrhovať legislatívne zmeny na zefektívnenie siete hniezd záchrany ako ona? Sotvakto. Mohla by napríklad navrhovať pravidelné kontroly hniezd a posudky ich technického zabezpečenia (samozrejme, najmenej od dvoch nezávislých odborníkov), povinné konzultácie v prípade, ak sa nejaká nemocnica rozhodne od zmluvy so združením Anny Ghannamovej odstúpiť. Taktiež by p. Záborská mohla presadiť dofinancovanie informačnej linky na pomoc ženám, ktoré o zrieknutí sa dieťaťa uvažujú a zaviesť by mohla aj trestnoprávnu zodpovednosť za zanedbávanie prevádzkovej povinnosti hniezd.


Žena s ústami plnými ochrany života však má momentálne plné ruky práce. Popri svojej nikdy nekončiacej výprave za obmedzenie interrupcií sa po novom pokúša zasahovať do starostlivosti o transrodových ľudí. Nepáči sa jej totiž zrušenie povinnej kastrácie pre transrodové osoby pri právnej zmen


Škoda, rola záchrankyne hniezd by jej pristala a bol by z nej aj úžitok.


ĎALŠIE DROJE:

https://komentare.sme.sk/c/22894669/anna-zaborska-ma-novy-ciel.html

https://dennikn.sk/blog/2819416/jednoducho-o-novom-dokumente-o-zmene-pohlavia/