Ministrom školstva sa stal bývalý predseda Združenia katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS), pedagóg a naposledy manažér siete súkromných škôl Felix. Horecký spĺňa požiadavku Borisa Kollára na konzervatívne orientovaného ministra. Premiérovi ho počas leta predstavil šéf parlamentného školského výboru a poslanec Kresťanskej únie Richard Vašečka, ktorý o Horeckom povedal: „Je jednoznačne zaradený aj v oblasti hodnôt, čo je pre mňa zárukou, že bude dobrým kandidátom aj po charakterovej stránke.“
Takýto výrok z úst Vašečku je predzvesťou toho, že sa máme na čo tešiť. A zoznam bývalých aktivít nového ministra to len potvrdzuje.
Združenie katolíckych škôl Slovenska za úradovania Jána Horeckého v roku 2012 nepodporilo učiteľský štrajk, keďže školskí odborári požadovali zastavenie normatívneho financovania cirkevných škôl na úkor verejných. Združenie nepodporilo učiteľský stav ani o štyri roky neskôr. „Neželáme si, aby práve učitelia zavádzali do spoločnosti deštruktívny prvok – štrajkovať tesne pred voľbami v snahe vymôcť si pre seba aspoň krátkodobý prospech,“ vyhlásili zástupcovia katolíckych škôl. Učiteľky a učitelia mali byť podľa nich „nositeľmi ducha a vnášať do spoločnosti pozitívne kultúrne a morálne vzorce správania“.
V roku 2013 malo ZKŠS pod Horeckého vedením problém s Hupsovým šlabikárom Lipka. Šlabikár spôsobil rozruch najmä pre text o netradičnej rodinnej konštelácii. „Principiálne je tento šlabikár postavený na reflexii reality, zoraďuje do jednej roviny všetky možné formy spolužitia, škriatok Hups vyvádza nepekné veci, články sa často končia s otvoreným koncom, vyvolávajú neistotu a nepokoj,“ uviedol vtedy Ján Horecký.
V roku 2014 vystúpil Horecký na proteste proti návrhu Akčného plánu pre LGBTI ľudí na roky 2016 – 2019, ktorého cieľom bolo podporiť práva LGBTI ľudí na Slovensku. „Nie je to len dokument. Dnes v škole sa vzdeláva a vychováva len to, čo je produktom vedy, kultúry alebo duchovného dedičstva overeného praxou a skúsenosťou ľudí. Nová stratégia ľudských práv, ktorá chce presadiť zákonnou cestou do spoločnosti rodovú rovnosť, je vedecký nezmysel,“ vyhlásil Horecký na zhromaždení. O texte o rok neskôr spolu so ZKŠS napísal: „Akčný plán LGBTI pripravuje podmienky na legalizáciu registrovaných partnerstiev aj s novými sociálnymi dávkami, pričom klasická rodina nemá žiadny akčný plán ani národnú stratégiu ochrany rodiny“.
V roku 2016 ZKŠS na čele s Horeckým kritizovalo knihu Petra Pišťanka a Dušana Tarageľa Sekerou a nožom. „V tejto knihe je drsná pornografia, vulgarizmus, násilie na ženách a nechcem, aby to povinne museli čítať celé generácie žiakov,“ rozčuľoval sa Horecký. Kniha sa nachádza v štandardizovanom zozname literárnych diel od septembra 2015 v rámci Inovovaného štátneho vzdelávacieho programu.
V roku 2020 volalo ZKŠS spolu s Horeckým po ukončení dlhoročnej finančnej diskriminácie cirkevných a súkromných škôl. Vysvetľovali to tým, že kresťanské hodnoty pôsobia preventívne proti kriminalite, drogám, nihilizmu a hodnotovej prázdnote. A, wait for it, pôsobia vraj aj „inšpiratívne a eticky, pozdvihujú morálku národa, jeho pracovitosť, pozitívnu orientáciu, vyšší životný princíp, než je len každodenné prežívanie“.
Obvinenie Horeckého z trestného činu verejného ohrozenia z roku 2015, ktoré mal na krku počas riaditeľovania v Karlovej Vsi (na školskom dvore vtedy usmrtil šesťročného chlapca pád stromu), radšej nebudeme rozmazávať. Okresný súd Bratislava IV. ho spolu s ďalšími obvinenými oslobodil v plnom rozsahu. Horeckého obhajcom bol terajší minister spravodlivosti Viliam Karas, člen kresťanského Hnutia fokoláre, ktoré založila „božia služobnica Chiara Lubichová“. Karas v poslednej relácii Na telo plus okrem iného vyhlásil, že „je hanba tejto spoločnosti, ak si zabíja deti“ a dodal, že niektoré návrhy na sprísnenie interrupčnej legislatívy, ktoré v minulosti neprešli parlamentom, boli dobré.
Svet nového ministra školstva tvoria bludné predstavy o kresťanoch ako o vyvolenej časti národa, ktorá sa nebúri, neradikalizuje, nespochybňuje zavedené normy, nebojuje za seba a svoje práva (napríklad za lepšie pracovné podmienky) a nenárokuje si na to, čo jej patrí. Naopak, modlí sa, plodí deti a poslušne pracuje. Ako v takomto svete nájsť náznak kritického myslenia, ktoré je základom vzdelávania a učenia sa? Nijako.
Odporúčame aj náš text o katechizácii školstva a neúspešnom kandidátovi na ministerský post Slavomírovi Partilovi.
ZDROJE:
https://www.ta3.com/clanok/85612/zoznam-povinnej-literatury-prehodnotia-vraj-si-to-ziada-verejnost
https://dennikn.sk/198870/matusa-zabil-strom-skolskom-dvore-obvinili-ucitelku-aj-riaditela/