FEMINISTKY.SK

Indky v prvej línii boja s COVID-19 hrozia štrajkom
December 3rd, 2021
Snímka.PNG

Celé mesiace chodia milióny žien oblečených v ružovom od domu k domu s jediným cieľom: presvedčiť ľudí, aby sa dali zaočkovať vakcínou proti vírusu Covid-19. Hovorí sa im „akreditované sociálne zdravotnícke aktivistky“ (Accredited Social Health Activist) alebo „Asha“ a svoju prácu vykonávajú v najodľahlejších kútoch Indie, vo vnútrozemí, ale aj v preplnených mestských slumoch. Ich práca je všetko, len nie bezpečná a dobre platená.


Povolanie akreditovaných sociálnych zdravotníckych aktivistov a aktivistiek vzniklo v roku 2005 z iniciatívy Národnej misie zdravia na vidieku (NRHM). Odvtedy je poslaním pracujúcej Ashe (ide zväčša o ženy) prepojiť marginalizované komunity s celoštátnym/oficiálnym zdravotníctvom. V krajine zohrala táto skupina pracujúcich kľúčovú úlohu napríklad pri odstraňovaní detskej obrny. Spočiatku išlo o dočasné opatrenie vlády na pomoc ľuďom, najmä ženám a deťom, v odľahlých oblastiach. Program však funguje aj dnes.


V hindčine znamená slovo „asha“ nádej. Tú v ženách v ružovom vidí predovšetkým minister zdravotníctva Naréndra Módí, ktorý si uvedomuje, že dve očkovacie dávky dostalo v Indii dostalo len 32 % ľudí z 1,4 miliardovej populácie. Splniť jeho ambiciózny cieľ – plne zaočkovať všetkých dospelých do konca roka – majú práve Ashe. Podrobne poznajú svoje okolie a majú veľký vplyv na to, ako sa obyvateľstvo postaví k vakcinácii.


Snímka 3.PNG


Má to však jeden háčik: pracujúce zarábajú mizerných 3 000 rupií, teda okolo 35 eur mesačne. Ak sa im pošťastí, dostanú dvojnásobok, čo sotva stačí na prežitie. Rozhodli sa preto spojiť s odborovými zväzmi a bojovať s chronickou ľahostajnosťou úradov voči ich sťažnostiam na nízke platy a žalostné pracovné podmienky.


Ich hnev je oprávnený. V minulosti dostali prísľub lepších miezd, osobných ochranných prostriedkov a bezpečných pracovných podmienok. Väčšina z nich napriek tomu pokračuje v práci bez rukavíc, rúšok poprípade masiek alebo dezinfekčných prostriedkov. Pri návštevách domácností sú nezriedka fyzicky aj verbálne napádané a ich rodiny čelia vyhrážkam. Ženy, ktoré musia za prácou cestovať ďaleko, si nemajú prístup k bezpečnému nocľahu/nemajú kde bezpečne prenocovať a ani k prístrešku/nemajú si ani kde skloniť hlavu, keď teploty stúpajú alebo klesajú. Niektoré z nich tvrdia, že mesiace nedostali výplatu. Minulý rok preto na protest prestali na dva dni pracovať.


Pracujúce Asha teraz požadujú, aby im vláda stanovila minimálnu mzdu, podobne ako robotníkom na farmách alebo upratovačkám, z ktorých niektoré môžu zarobiť až 260 dolárov mesačne. V septembri sa pripojili k ostatným odborovým zväzom a vyhlásili jednodňový štrajk. Odvtedy protesty naberajú na intenzite. Začiatkom novembra časť z nich zastavila prácu súvisiacu s očkovaním z dôvodu nevyplatenia mzdy a chystá sa rad ďalších akcií. V dôsledku protestov nastáva v niektorých častiach krajiny pokles tempa očkovania.


Snímka 2.PNG


Niekto by mohol označiť nekompromisný postoj zdravotníckych aktivistiek za vydieranie. V hre, v ktorej sú ohrozené životy miliónov ľudí, sa môže zdať presadzovanie vlastných záujmov nemorálne. Podobné postoje zaznievali pred pár rokmi u nás počas štrajku slovenských lekárov a lekárok, ktorí a ktoré čelili obvineniam z hazardovania s ľudskými životmi. Oveľa viac sa cenil postoj zdravotných sestier, ktoré si boli ochotné sadnúť k rokovaciemu stolu a „nebrali pacientov za rukojemníkov“. Jedným z výsledkov tejto poslušnosti však bol výrazný odliv personálu z tohto odvetvia, na ktoré doplácajú práve tí, ku ktorým sa zachovali údajne korektne.


Za to, že dnes miliónom ľudí v Indii hrozia zdravotné komplikácie a smrť, nenesú zodpovednosť pracujúce. Tie požadujú len to, na čo majú nárok: mzdy za odvedenú prácu a vlastnú bezpečnosť.


„Nazvali nás korunnými bojovníčkami a urobili sme všetko, čo od nás vláda žiadala,“ hovorí 35-ročná pracujúca Poonam Pandey. „Teraz nás bijú za to, že sme si pýtali svoje peniaze. Žiadam spravodlivosť, odkiaľ sa jej dočkám? Oni sú vláda, môžu urobiť čokoľvek. Čo s tým máme robiť my?“ dodala.


ZDROJE:

https://time.com/6045836/india-covid-19-healthcare-workers-asha/

https://www.newindianexpress.com/good-news/2021/nov/28/matilda-kullu-asha-warrior-from-odisha-who-fought-covid-superstition-to-enter-forbes-power-list-2389062.html

https://www.forbesindia.com/article/take-one-big-story-of-the-day/asha-workers-the-underpaid-overworked-and-often-forgotten-foot-soldiers-of-india/69381/1