FEMINISTKY.SK

Iránky vyhlasujú koniec povinného nosenia hidžábu
February 26th, 2023
25iran-hijab-videoSixteenByNine3000.jpg

Nedávno sa v Teheráne konalo podujatie iránskej Organizácie stavebných inžinierov, ktorého sa zúčastnila aj Zejnab Kazempour. Mladá žena dostala zákaz kandidovať do správnej rady pre nenosenie hidžábu, čo ju rozzúrilo natoľko, že šatku zahodila a odkráčala z pódia. Jej pokrývka hlavy dopadla pod obrovský obraz ajatolláha Alí Chameneího za búrlivého aplauzu prevažne mužského publika. „Neuznávam zhromaždenie, ktoré neumožňuje kandidovať osobám pre to, že nemajú zakrytú hlavu,“ povedala inžinierka.


۳۹_xkSJ.png


iran-con-play.jpg


Z videozáznamu z akcie sa stal internetový hit a z Kazempour hlavná predstaviteľka výzvy proti zákonu o hidžábe v Iráne. Inžinierka podľa posledných tlačových správ čelí stíhaniu. Iránsky zákon o hidžábe totiž nariaďuje ženám a dievčatám starším ako 9 rokov zakrývať si vlasy a telesné krivky dlhými voľnými šatami.


Iránsky režim, ktorý podľa svojej interpretácie islamu núti ženy nosiť šatky, sa už niekoľko mesiacov potýka s hromadnými protestmi, ktorých cieľom je zvrhnúť jeho ultrakonzervatívne vedenie. Prejavy neposlušnosti v krajine prebiehajú od vraždy Mahsy Amini každý deň. Ženy odhaľujú pramene vlasov a požadujú zrušenie povinného nosenie hidžábu. Režimu vzdorujú v nákupných centrách, študentských mestečkách, kaviarňach aj vo verejnej doprave. Najodvážnejšie sú vo väčších mestách. „Už mesiace nenosím šatku – dokonca ju už ani nenosím so sebou,“ hovorí Kimia, 23-ročná študentka postgraduálneho štúdia v kurdskom meste Sanandaj na západe Iránu. Mnohé jej spolužiačky si nezakrývajú vlasy ani v triedach v prítomnosti profesorov. „Či si to vláda chce alebo nechce priznať, éra núteného nosenia hidžábu sa skončila,“ konštatuje Kimia.


eterazat_MiVRbox_033806457_XCyQ__v516x270__.jpg


Ku kampani za zrušenie zákona o povinnom nosení pokrývky hlavy sa pridávajú aj veriace, ktoré nosia hidžáb z vlastného rozhodnutia. Na Instagrame a Twitteri koluje petícia s tisíckami mien a fotografií žien s odkazom: „Nosím hidžáb, ale som proti jeho povinnému noseniu.“


Režim sa bráni zubami nechtami. Úrady nedávno zatvorili dve lekárne, jednu v Teheráne a druhú v severnom meste Amol, keďže ich zamestnankyne nemali hidžáb. V inom meste za rovnaký prečin potrestali manažérku banky. „Jadrom a srdcom tohto hnutia je skutočne revolučný čin žien, ktoré premenili svoje šatky na najúčinnejšiu a najsilnejšiu zbraň proti náboženskej diktatúre a hlboko zakorenenej mizogýnie a patriarchátu,“ vysvetľuje Fatemeh Shams, aktivistka za práva žien a docentka perzskej literatúry na Pensylvánskej univerzite.


Vyzerá to tak, že hnev iránskych žien je natoľko rozšírený, že ho nebude možné donekonečna potláčať.


iran_hijab_protestors_women.jpg


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2023/02/25/world/middleeast/iran-women-hijab-hair.html

https://www.instagram.com/p/Coz6uPvIYaN/

https://www.instagram.com/p/Cowtj37ovnA/

https://iranwire.com/en/news/113909-iranian-womans-angry-protest-over-mandatory-hijab/