FEMINISTKY.SK

Istanbulský dohovor ratifikovaný – u našich susedov
June 22nd, 2022
istanbulsky-dohovor-ukrajina.jpg

Asi ste už zaregistrovali, ale v pondelok sa udial malý zázrak. A došlo k nemu nie v EÚ, ale v našej susedskej krajine zmietanej vojnou, v ktorej dal parlament zelenú Istanbulskému dohovoru.


Pripomíname, že Istanbulský dohovor je dokument, na ktorom sa krajiny Rady Európy dohodli ešte v roku 2011 a Slovenská republika ho podpísala (a doposiaľ neratifikovala) ako jedna z prvých krajín. Jeho cieľom je predchádzať násiliu páchanémo na ženách a domácemu násiliu (aj na mužoch i deťoch), stíhať ho a odstraňovať. Je to ten dohovor, ktorý v strednej Európe nevedia nijakovsky ratifikovať, lebo gender a homoloby bude kradnúť a przniť deti a treba zastaviť „zlo z Istanbulu“ (Maroš Kuffa). A prekvapivo, hoci sa nás politickí fundamentalistickí kresťania a kresťanky snažia presvedčiť o opaku, má pramálo spoločné s právami či zväzkami LGBTI+ ľudí.


Aj v ukrajinskej spoločnosti sa voči dohovoru ozývali kritické hlasy. Toho, že dohovor spoločnosti nanúti „gender ideológiu“, sa obávala Všeukrajinská rada cirkví a rôzni ultrakonzervatívni politici*.


K ratifikácii došlo najmä preto, že Ukrajina sa urýchlene snaží získať status kandidátskej krajiny EÚ. Za dohovor zahlasovalo 259 poslancov a poslankýň Verchovnej rady, ale ponechali si disclaimer podľa vzoru Chorvátska – ratifikácia prebehne s obmedzeniami, vďaka ktorým nebude treba meniť ústavu, zákony týkajúce sa rodiny či inú platnú legislatívu.


Ratifikácia dohovoru na Ukrajine má dnes väčší zmysel ako kedykoľvek predtým. Násilia na ženách sa dopúšťajú aj ruskí okupanti, pričom stále vzrastá počet prípadov domáceho násilia, nehovoriac o násilí, ktorému sa podrobujú ženy na úteku pred vojnou. (Pre viac informácií pozrite správu hodnotiacich tímov organizácie VOICE https://voiceamplified.org/waiting-for-the-sky-to-close/.)


Ukrajine gratulujeme a ticho závidíme. Ak k ratifikácii nedôjde aj u nás, je pravdepodobné, že na problém násilia páchaného na ženách sa bude naďalej nazerať ako na zlyhanie jednotlivcov (zdravíme úrad Posledného križiaka), nie ako na systémový, špecificky rodový problém.


ZDROJE:


https://zmina.info/articles/ukrayina-ratyfikuvala-stambulsku-konvencziyu-za-horvatskym-sczenariyem-shho-cze-oznachaye/


https://socportal.info/ua/news/zelenskii-pidpisav-stambulsku-konventciiu-shcho-oznachae-tce-dokument/


http://moznostvolby.sk/zakladne-informacie-o-istanbulskom-dohovore/