FEMINISTKY.SK

Kate Bush je späť
July 1st, 2022
Snímka.PNG

Skladba „Running Up That Hill“ od Kate Bush je kľúčovým dejovým motívom štvrtej série populárneho netflixovského seriálu Stranger Things. Tridsaťsedem rokov stará pieseň z kultového albumu „Hounds Of Love“ si tak našla nové publikum a vyšplhala sa na vrchol britského a amerického rebríčka iTunes, pričom v rámci Spotify Top 200 jej patrí 4. miesto. Ako povedala Bush, táto situácia je „jednoducho mimoriadna... naozaj šokujúca, nie? Myslím, že celý svet sa zbláznil“.


„Running Up That Hill“ je pieseň s dunivým rytmom a neodolateľnou syntetizátorovou slučkou o „uzavretí dohody s Bohom", aby si muži a ženy mohli „vymeniť miesta“ a pocítiť, aké to je byť tým druhým. Mimochodom, pred časom po nej siahol aj autorský tím seriálu Pose o trans ľuďoch a drag scéne. Pozornosť si však zaslúži celá produkcia britskej hudobnej priekopníčky.


Podobne ako pred ňou David Bowie, aj tvorbu Bush poznamenal hlboký vzťah k literatúre, divadlu, tancu a avantgarde. Verejnosti sa predstavila v osemnástich rokoch s piesňou „Wuthering Heights“, ktorá je určite najliterárnejším, a preto aj jedným z najzvláštnejších hitov v histórii populárnej hudby. Napriek tomuto ranému a zrelému debutu zároveň – alebo možno práve preň – na niektorých ľudí pôsobila ako špiritistka s doširoka roztvorenými očami, ktorej sa hudba akosi prihodila. Poslucháčska verejnosť ju nebrala ako umelkyňu, ktorá plne ovláda svoje remeslo a prichádza s vlastnými nápadmi. Takémuto chápaniu však protirečí skutočnosť, že Bush sa vzoprela vedeniu nahrávacej spoločnosti EMI a vybrala „Wuthering Heights“ ako hlavný singel k svojmu debutového albumu „The Kick Inside“ z roku 1978. Speváčka nechcela robiť umelecké kompromisy, vedela si veľmi dobre presadiť svoje a odmietala nadbiehať médiám. Skladba sa napriek tomu dostala na vrchol rebríčka, čím sa jej autorka stala prvou interpretkou s vlastnoručne napísaným hitom č. 1 vo Veľkej Británii.


A to nie je všetko. V osemdesiatych rokoch sa zaslúžila o popularizáciu syntetizátora Fairlight a pomohla vynájsť aj náhlavný mikrofón, ktorý jej umožnil pohybovať sa slobodne na pódiu.


Na začiatku kariéry bola Bush zaškatuľkovaná ako dieťa z privilegovanej rodiny. Narodila sa 30. júla 1958 v Bexleyheath v Kente anglickému praktickému lekárovi a írskej zdravotnej sestre. Pochádzala z umeleckého prostredia: matka bola amatérska tanečnica tradičných írskych tancov, otec hral vo voľnom čase na klavír. Vyrastala na starej rozľahlej farme v láskavej, ale aj mierne čudáckej rodine. Blízki jej poskytli čas a priestor na hru na klavíri a písanie piesní. Bushovci boli katolíckeho vierovyznania a Kate, najmladšia z troch detí, navštevovala kláštornú školu; domom sa medzitým rozliehal keltský spev a príslovia jej írskej matky. Vplyv keltskej mystiky a rímskeho katolicizmu sa premietol aj do skladieb a klipov hudobníčky.


Kate mala dvoch bratov, ktorí sa angažovali v miestnej folkovej hudobnej scéne. Paddy vyrábal hudobné nástroje a John bol básnik a fotograf. Boli jej prvými a celoživotnými spolupracovníkmi a zoznámili ju s progresívnym rockom. Johnov priateľ z vysokej školy raz presvedčil Davida Gilmoura, gitaristu skupiny Pink Floyd, aby si k nim domov prišiel vypočuť mladú Kate. Gilmour, ktorý bol jej výkonom ohromený, jej dohodol nahrávanie v londýnskom štúdiu. V šestnástich rokoch tak klavírna virtuózka podpísala zmluvu s EMI a začala sa jej závratná kariéra.


Hudobníčke však nefandili všetci. Čelila napríklad kritike hudobných médií ktoré ju zhadzovali pre jej čarodejnícku a príliš ženskú štylizáciu. „Vo väčšine jej nahrávok,“ sťažoval sa jazzový kritik Richard Cook, „sa to hemží tarotovými kartami, kuchynskými záclonami a levanduľovými vankúšikmi“. Napriek tomu jej hudbu milovala aj punková ikona John Lydon alias Johnny Rotten.


Niektoré piesne Bush obsahujú odkazy na politické a sociálne témy. „Breathing“ je o strachu z jadrovej vojny, „Army Dreamers“ zase o smútku matiek, ktoré počas vojny prišli o deti slúžiace v armáde. Skladby „Wow“ a „Kashka from Baghdad“ sa venujú teplým témam. V ultrakonzervatívnej ére Thatcher a Reagana v 80. rokoch minulého storočia sa Kate Bush vďaka svojej teatrálnosti stala neprehliadnuteľnou osobnosťou a idolom LGBTQ ľudí aj umeleckých podivínov. V roku 2019 na svojej webovej stránke okomentovala starší rozhovor, v ktorom sa jej pýtali, či sa ľudia boja žien vo vysokých pozíciách. V tom čase vyznela ako stúpenkyňa toryovcov, keďže vyjadrila sympatie voči britskej premiérke Therese May. Umelkyňa však svoje vyhlásenie skorigovala a vysvetlila, že nepodporuje žiadnu politickú stranu. Dodala: „Roky som sa v rozhovoroch vyhýbala politickým komentárom. Moja odpoveď nechcela byť stranícko-politická, bola skôr obranou žien pri moci“.


Bush inak zaujíma postoj k spoločenským témam len zriedka. Nezvykne sa vyjadrovať ani k svojej tvorbe a už vôbec neobľubuje živé koncertné šnúry. Výnimkou bolo jednorazové „Tour Of Life“ v roku 1979, ktoré bolo na dlhé desaťročia jediným živým prenesením umelkyniných odvážnych vizuálov na pódium. V roku 2014 ale speváčka odložila hlboko zakorenený strach zo živého vystupovania bokom a odohrala dvadsaťdva koncertov v londýnskej štvrti Hammersmith.


Porozumieť introvertnej umelkyni môžeme najlepšie prostredníctvom jej tvorby. Dôležitý odkaz sa ukýrva v už spomínanej skladbe „Wuthering Heights“ inšpirovanej rovnomenným románom Emily Brontë. Emily, ako ju raz speváčka opísala, bola „mladé dievča v dobe, keď ženy zastávali podradnú úlohu a toto dievča prinieslo ťažké témy, plné emócií. Rovnako ako Emily Brontë, Kate Bush vykresľuje ženy ako silné a živelné bytosti spojené s prírodou. Štyridsať rokov po tom, čo naspievala svoj hit, zložila spisovateľke poctu a napísala verš, ktorý dnes svieti na jej náhrobnom kameni na yorkshirských vresoviskách. V tejto súvislosti uviedla: „Pripomínať všetky naše sestry kameňom v tajomnej krajine, kde žili a pracovali, je skvelý nápad“.


Nevedno, kedy sa Kate Bush rozhodne opäť prehovoriť. Isté je len to, že jej skladba, ktorá momentálne valcuje rebríčky hitparád, sa objaví v záverečnej časti seriálu Stranger Things. Dve posledné epizódy sú dostupné práve od dnes. Ako prezradil spolutvorca seriálu Matt Duffer, „Pri strihaní sme s výsledkom síce boli spokojní, ale niečo tomu chýbalo. Tak som si povedal, či neskúsime Kate, pretože kedy nás sklamala? ... Je to pravdepodobne najveľkolepejší moment Kate Bush. Vracia sa vo veľkom štýle'“.


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/music/shortcuts/2022/may/31/the-strangest-thing-why-kate-bush-is-back-at-the-top-of-the-charts

https://www.theguardian.com/music/2022/jun/22/the-whole-worlds-gone-mad-kate-bush-on-running-up-that-hills-success

https://www.uncut.co.uk/features/this-girl-is-very-very-tough-the-untold-story-of-kate-bush-s-hounds-of-love-4812/

https://www.newyorker.com/culture/culture-desk/the-enduring-incandescent-power-of-kate-bush

https://www.thefader.com/2016/11/23/kate-bush-interview-before-the-dawn

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-43897500

https://www.katebushnews.com/2018/07/21/kates-bronte-stone-now-part-of-the-yorkshire-landscape/