FEMINISTKY.SK

Koľko sexizmu sa zmestí do Majstrovstiev sveta v hokeji 2011?
May 6th, 2011

Fandím hokeju, aj keď ako priemerná diváčka, ktorá zbystrí športovú pozornosť najmä vtedy, keď začínajú majstrovstvá alebo zimná olympiáda. Táto činnosť je však i tak nesmierne ambivalentná a náročná.

Pri kamerových prestrihoch na roztlieskavačky v krátkych sukničkách treba totiž prudko preladiť  z fandenia na šomranie, nehovoriac o pauzách, ktoré nás atakujú reklamou na pivo (a ženské poprsie). Koľko sexizmu sa zmestí do majstrovstiev sveta? Do štatistiky pripisujem neskôr pri listovaní časopismi ešte sexi blondíny s nahým telom zmaľovaným do podoby slovenskej vlajky, fotku známeho hokejového páru s deťmi, na ktorej je tvár ženy odvrátená a úplne neviditeľná (aké symbolické) a viaceré rozhovory s manželkami  ´našich chlapcov´ (majú asi aj iné záujmy ako sprevádzanie manželov po svete a rodenie potomkov, ktoré médiá sa však o ne zaujímajú?).

Hokejové inštalácie po centre Bratislavy sú iba slabou kávou v porovnaní s bilbordom Bodyček od oficiálneho partnera majstrovstiev, stávkovej spoločnosti Bet-at-home. Načo štylizovaná nahá žena v submisívnej polohe pod hokejistom, ktorý jej robí ´telesnú prehliadku´? Ak ani vy neviete, aké je posolstvo tohto plagátu a akú súvislosť má s ponúkaným produktom, netrápte sa. Jedna z reklám tejto firmy bola už v minulosti skúmaná švédskym ombudsmanom pre reklamu, ktorý ju vyhodnotil ako sexistickú. Rakúska stávková spoločnosť k nám teda importuje svoju dobre známu firemnú politiku. Jediným rozdielom je, že namiesto toho, aby sa u nás pomenoval sexizmus pravým menom, radšej sa hovorí o neetickosti a amorálnosti, takže reklamu bude iba sotva čakať rovnaký osud ako vo Švédsku. Neprekvapuje možno ani to, že na nej pracovala bratislavská firma Galaxy Casting, ktorá participovala aj na reklame pre Barrock. (Tú už Rada pre reklamu označila za neetickú a z verejného priestranstva má byť vraj už na 90%  stiahnutá.)

Hokej prináša aj poznanie, že náš prezident, nahnevaný prehrou, môže po zápase lakťom vrážať do premiérky Ivety Radičovej a hovoriť jej, aby nezavadzala a navyše to všetko vysvetľovať ako žart.

Pravda, v takomto kontexte je hokej dosť machistickou záležitosťou. No okrem oprávnenej naštvanosti a kritizovania tohto všetkého okolo MS 2011, nie je zlé si pripomenúť, že nie je čisto mužskou záležitosťou. Na celom svete a aj na Slovensku sa darí aj ženskému hokeju. Mená ako Zuzana Tomčíková, Jana Kapustová, Iveta Karafiátová, Mária Herichová, Petra Országhová sú síce (zatiaľ) menej zvučné ako mená Demitru, Šatana alebo Bartečka, no rovnako ako práve teraz hráči v Bratislave, nás tieto hráčky nedávno reprezentovali v Švajčiarsku  na Majstrovstvách sveta v hokeji žien 2011.

Okrem samotných športových zápasov musia však každodenne získavať aj prvenstvo v zápase s predsudkami a nedostatkom financií pre svoje tréningy. Fandime nabudúce na majstrovstvách sveta aj našim dievčatám.  A nezabúdajme... kritizovať.