FEMINISTKY.SK

Kráľovná je jašter
April 26th, 2021
lizard-people-conspiracy-theories-u1.png

Od vydania legendárnej punkovej skladby „God Save the Queen“ od Sex Pistols uplynulo viac než 40 rokov. Ironické priania a odkazy posiela britskej monarchii hudobná scéna aj dnes. Shabaka Hutchings, Theon Cross, Seb Roch a Tom Skinne, teda londýnska kapela Sons Of Kemet, vydala v roku 2018, teda v čase vzostupu hnutia #metoo a vášnivých debát o Brexite album, ktorý kritizuje nielen „Her Majesty“, ale aj patriarchát.


„Your Queen Is a Reptile” (Vaša kráľovná je jašter) je mixom punku, jazzu a latina. Názov odkazuje na konšpiračnú teóriu sprisahania jašterov, ktorá má bohatú tradíciu v rámci science-fiction, fantasy a ufológie. Reptiliánska sekta verí, že chod celého sveta majú v rukách jaštery, ktoré na seba prevzali ľudskú podobu. Názov albumu od Sons of Kemet je narážkou na túto teóriu v kontexte britskej kráľovskej rodiny. Tá pôsobí odtrhnuto od sveta bežných ľudí, nehovoriac už o jej ignorantskom vzťahu k menšinám.


Podľa členov kapely je princíp nástupníctva rovnako bizarný ako myšlienka jašterov v utajení, ktorí hýbu svetom. Monarchia podľa nich nikdy nereprezentovala černošských prisťahovalcov: ako sa uvádza v jednej zo skladieb, „Vaša kráľovná nie je naša kráľovná / nevníma nás ako ľudí“. Alternatívnych kráľovien je podľa Sons of Kemet niekoľko, no ani jedna nesedí v Buckinghamskom paláci.


Deväť skladieb vzdáva hold deviatim ikonickým černošským ženám: od barbadoskej prababičky jedného z členov kapely Ady Eastman cez Angelu Davis po Albertinu Sisulu. Názvy skladieb majú rovnakú vetnú konštrukciu: „Moja kráľovná je Harriet Tubman“ pre černošskú aktivistku za zrušenie otroctva, „Moja kráľovná je Yaa Asantewaa“ pre kráľovnú Ašantskej ríše a tak ďalej. Kapela zároveň upozorňuje na systémovú diskrimináciu, pre ktorú sa týmto ženám nikdy nedostalo patričného uznania.


Členovia kapely sa považujú za spojencov feministického hnutia a ako sami hovoria, snažia sa využiť svoje mužské privilégium na vytvorenie platforiem pre ženy, ktoré patriarchálny svet ignoruje a ktoré si zaslúžia uznanie.


Shabaka Hutchings, frontman Sons of Kemet, vydal minulý rok ďalší pozoruhodný album. So svojim ďalším zoskupením @Shabaka and The Ancestors vydal set skladieb s názvom „We Are Sent Here by History”. Rodák z Londýna, ktorý veľkú časť detstva a dospievania prežil v rodisku svojich rodičov na Barbadose, v textoch otvára aj tému maskulinity.


Ako hovorí, „Vyrastal som iba s mamou a ja aj ona sme iba deti, takže nebolo veľa príkladov toho, čo znamená byť mužom.“ Aj posadnutosť triednou a národnou identitou podľa neho súvisí s krízou maskulinity, resp. so skutočnosťou, „že o chlapcoch sa nehovorí, že sú zraniteľní, alebo že vlastne nemajú žiadne vzory, od ktorých by sa mohli učiť. Vo svojej tvorbe sa preto Shabaka zamýšľa nad tým, ako by to vyzeralo, keby sme mali iný referenčný rámec. V skladbe „We Will Work (On Redefining Manhood)” sa ozýva, že: „človek neplače / človek nesmúti” a „budeme pracovať / na mužnosti “.


Your Queen Is a Reptile soundtrack:
My Queen Is Ada Eastman
My Queen Is Mamie Phipps Clark
My Queen Is Harriet Tubman
My Queen Is Anna Julia Cooper
My Queen Is Angela Davis
My Queen Is Nanny of the Maroons
My Queen Is Yaa Asantewaa
My Queen Is Albertina Sisulu
My Queen Is Doreen Lawrence


Celý album nájdete na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=_a4fgVKpMiw


ZDROJE:
https://www.theguardian.com/.../sons-of-kemet-review-koko...

https://www.nytimes.com/.../sons-of-kemet-shabaka...

https://www.theguardian.com/.../history-needs-to-be-set...