FEMINISTKY.SK

Ku Dňu rómskeho jazyka dve knihy a jedna diskusia
November 5th, 2022
tera-fabianova-skola.jpg

Dnes slávime Deň rómskeho jazyka a odporúčame Vám dve novinky českého vydavateľstva Kher, ktoré sa špecializuje na vydávanie rómskej literatúry.


Prvou knihou sú spomienky Olgy Fečovej „Den byl pro mě› krátkej. Pamäti hrdej Romky.“ Olga Fečová (1942 – 2022) sa narodila v rómskej osade pri Humennom. V roku 1947 sa jej rodina presťahovala do Prahy. So svojím mužom, legendárnym hudobníkom Jozefem Fečom, a rodinou viedla detský divadelno-hudebný súbor Čhavorikaňi luma. Stála pri zrode ženskej skupiny Manusha (2001) a zameriavala sa na emancipáciu rómskych žien. To je však len krátky výpočet zo života tejto rómskej ikony. Viac o jej živote na východe Slovenska, v Prahe, o jej nezlomnosti a neustálom, zdalo by sa až nadľudskom pracovnom nasadení si prečítate v jej pamätiach.


olga-fecova.jpg


Vyberáme úryvok z knihy:


„(Můj muž) Fečo přišel do rodiny, kde to holt bylo naprosto jinak. U nich dostal na stůl jídlo jako první otec, zatímco u nás děti. Dlouho nemohl pochopit, proč je upřednostňujeme. Přední postavení muže mi zdůvodňoval tím, že muž je živitel rodiny. Jenže já jsem také pracovala. Dlouho mu trvalo, než pochopil, co to je rovnoprávnost. Byl z domova zvyklý na úplně jiné způsoby. Třeba když šla žena nakoupit, nesměla si ve frontě stoupnout za muže. Nebo běda, kdyby stál nějaký muž za ní, tak by měla doma zle. V Lúčce mohly ženy jen v neděli do kostela, jinak nikam.
Já bych takhle nemohla žít, to jsem věděla. Bojovala jsem tak i s jeho žárlivostí, která měla původ ve výchově. Šíleně na mě žárlil, žárlil snad i na žárovku. Představoval si, že budu sedět doma a nebudu mít žádné aktivity, žádnou volnost. Musel si zvyknout a to mu dalo hodně práce, že jsem řekla, kam jdu, a prostě jsem šla. To u nich neexistovalo, že by si žena někam sama vyrazila do kina, na koncert, s dětmi na procházku.
Jednou se stalo, že jsem ho doma zamkla, vzala jsem děti a vyjely jsme na výlet parníkem. … Musela jsem si trvat na svém, neustoupila jsem mu, protože jsem věděla, že pro manželské soužití je nejlepší, když mají oba stejná práva. … Fečo se s tím dlouho nemohl smířit, až časem to pochopil. Trvalo to, ale jednoho dne mi řekl: „Fakt je to takhle lepší!“


https://kher.cz/katalog/knihy/detail/20:den-byl-pro-me-kratkej-pameti-hrde-romky/


Druhou je autobiografická ilustrovaná knižka pre deti od Tery Fabiánovej (1930 – 2022) „Jak jsem chodila do školy“. Zachytáva príbeh autorky, ktorej školské roky pripadli na predvojnové 30. roky na východnom Slovensku. Dievčatko túži po tom, aby ho učiteľstvo a farár vnímali ako rostatné deti, ale… Príbeh sprevádzaný krásnymi ilustráciami približuje emočný svet dieťaťa, ktoré sa stretáva s hlboko zakorenenými predsudkami.


https://kher.cz/katalog/knihy/detail/21:jak-jsem-chodila-do-skoly/


A zároveň Vás pozývame sledovať live-streamovú diskusnú reláciu na aktuálnu tému „Rómovia a LGBTIQ+ komunita“. Reláciu organizuje mediálny internetový projekt ROMALE a diskutovať budú moderátor a aktivista Daniel Bunda, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová, divadelný režisér a rómsky LGBT aktivista David Tišer a rómsky LGBTIQ aktivista Marcel Karvay. Diskusia prebehne o týždeň v sobotu 12. novembra 2022 o 16.00 h.


https://www.facebook.com/events/5233032070153183