FEMINISTKY.SK

Lenka vyberá
December 29th, 2011

Otcovstvo a materstvo nie je pre LGBT iba diskusiou o prerozdelení starostlivosti. Pre veľa párov - najmä pre tie, ktoré deti ešte nemajú a chcú vytvárať tzv. ´families of choice´ - je technickou otázkou: Ako otehotnieť v lesbickom vzťahu? Ako v gejskom vzťahu realizovať rozhodnutie mať dieťa?

Príručka pre lesbické ženy, ktoré sa rozhodli stať mamami (Pregnant Pause: A guide for lesbians on how to get pregnant od Stonewall UK ), obsahuje úvod do ´problematiky otehotnenia´ lesieb a opisuje niektoré ich skúsenosti. Je síce situovaná do právneho a klinického kontextu Veľkej Británie, ale obsahuje veľa užitočných základných informácií, napríklad o technike sebainseminácie, alebo o neskoršej výchove detí. Príručka A Guide for Gay Dads: A guide for gay men wanting to start a family (Stonewall UK) poskytuje informácie a rady týkajúce sa možných typov otcovstva gejských partnerstiev.

Ak ženy 45+ prestávajú byť viditeľné, ako je to s neviditeľnosťou starších lesieb a gejov? Vieme o tom, že existujú, čo ich trápi a prečo starobu prežívajú inak ako ´straight´ starčekovia a babičky? Čítajte Lesbian, Gay and Bisexual People in Later life. Spolu s inými zaujímavými dokumentmi organizácie Stonewall UK je táto štúdia dostupná tu.

Kate, London (60): „If I needed residential care or sheltered accommodation, I would like to be able to live with other gay women.“

James, London (55): „Being gay and getting older is similar to not being gay and getting older but the difficulties are magnified.“

Jeffrey, London (75): „I worry about finding a care home (should it be necessary) where I could be myself.“


Lesbická a gejská gerontopsychológia je u nás síce ešte v prehistorickom štádiu (podobne ako psychológia gejských a lesbických identít a vzťahov), ale od decembra funguje v rámci komunitného Q centra linka podpory, psychologické poradenstvo a podporné skupiny pre LGBT.

 

Tohtoročný december bol aj mesiacom rozlúčky s viacerými významnými osobnosťami.

1. decembra po dlhej chorobe zomrela v Berlíne Christa Wolf - významná východonemecká spisovateľka, o.i. nositeľka Ceny Thomasa Manna za literatúru (2010) a favoritka Nobelovej ceny za literatúru 2011. V slovenskom preklade jej vyšli knihy Rozdelené nebo, Model detstva, Kassandra. Hoci Wolf bola po 2. sv. vojne členkou Komunistickej strany (SED) a zostala ňou až do roku 1989, vo výraznej miere (okrem fašizmu) kritizovala predovšetkým politický režim Východného Nemecka a vyzývala k jeho vnútornej zmene. V novembri 1989 pred demonštrujúcimi na Alexanderplatz privítala volanie ľudu po demokracii, no zostala odporkyňou kapitalizmu a reunifikácie. V roku 1993 priznala informátorskú spoluprácu so Stasi v rokoch 1959-1962. V roku 2002 získala Knižnú cenu Nemecka za celoživotný prínos.

Extrakt jej prednášky Parting from Phantoms: On Germany z roku 1994 môžete čítať tu. Rozhovor s Die Zeit tu.

 


5. decembra na zlyhanie srdca zomrel Marián Vojtek, jeden z prvých LGBT aktivistov a spoluzakladateteľ prvej gejskolesbickej organizácie na Slovensku - Hnutia za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov Ganymedes. Úprimnú sústrasť vyjadrujeme jeho rodine, partnerovi a dlhoročným spolupracovníkom a spolupracovníčkam.

 

18. decembra zomrel disident a neskôr president ČSSR/ČSFR Václav Havel. V tejto súvislosti je treba podotknúť, že medzi disidentmi a signatármi Charty 77 sa pohybovalo aj viacero významných žien. No do diskusnej relácie (na feministky.sk o nej už párkrát bola reč), ktorá bola venovaná spomínaniu na  Havla, prišla diskutovať iba jedna jediná žena - speváčka Sylvie Krobová. Neprišla však na priame pozvanie moderátora, ale Havlovho osobného fotografa. Žalostný fakt, ktorý len potvrdzuje charakter relácie. (Spomínanú diskusiu pozri tu). Ženy síce opäť nikto nepozýval, ale nevadí. Ako na margo absencie žien v relácii poznamenala na fb riaditeľka slovenskej Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry: „Dámy, dobrý obraz nevisí na každej výstave. S Václavom Havlom sa lúčime dôstojne. Ex-prezident síce feminizmu príliš nefandil („Feminismus je dada“), no zhodnotenie jeho vzťahu k emancipácii žien zrejme počká až na analýzy feministických historičiek.

25. decembra sme si pripomenuli aj výročie narodenia slávnej umelkyne francúzsko-amerického pôvodu, Louise Burgeois (1911-2010). Ako na sochárku, ktorá zomrela vo veku 99 rokov, spomína enfant terrible britskej výtvarnej scény Tracey Emin? Pozrite si na záver video (od 00:45:50).