FEMINISTKY.SK

Ľuba vyberá
November 30th, 2011

Alena Wagnerová v roku 1969 legálne odišla z vtedajšieho Československa do západného Nemecka. „Když jsem do Spolkové republiky přišla, tak jsem měla pocit, že jsem se, pokud jde o společenské postavení ženy, vrátila o dobrých dvacet let zpátky do jakési rozvojové země ženské rovnoprávnosti.“ O postavení žien, adopcii detí a orálnej histórii sa so spisovateľkou Wagnerovou rozprávali redaktorka a redaktor Nového Prostoru Zuzana Brodilová a Ondřej Slačálek.

Bloger Marcel Burkert píše o prípade ženy, ktorá bola znásilnená (dnes už bývalým) manželom, a na ktorú policajt vyvíjal nátlak, aby obvinenie stiahla. Napr. aj takto: „To chcete, aby za jednu chybu človek pykal vo väzení 10 rokov...?“ Áno, chceme. A chceme ešte viac podobných článkov, v ktorých sa muži postavia proti násiliu páchanému na ženách.

Krátky film Obvious Child (rež. Gillian Robespierre, 2009, 21 min.): „Romantická komédia o neplánovanom tehotenstve, interrupcii a prvom rande na dosť nepravdepodobnom mieste.“ (Ak si po pozretí filmu predsa len budete chcieť vyrobiť zlé svedomie z možnej interrupcie, tak svoje prípadné rozhodovanie konzultujte s jednou – a jedinou – organizáciou, ktorú na základe vyhlášky 417/2009 Zb. z. odporúča ženám idúcim na interrupcie štát, ergo Uhliarik, ergo KDH. Sexuálna a reprodukčná politika Slovenskej republiky v praxi.)

Na podobnú tému: iPhone 4 sa pyšní Siri, mobilnou asistentkou, ktorá všetko zistí a všetko zariadi. Ako ale zistili blogerky z The Abortioneers, na otázku, kde je najbližšia nemocnica, do ktorej možno ísť na interrupciu, vám neodpovie. Zato vám odporučí kresťanskú organizáciu, ktorá sa vás od interrupcie bude snažiť odhovoriť v tzv. CPC – Crisis Pregnancy Center (poradňa Alexis je jej klonom na Slovensku). Neodpovie ani na otázku, kde sa dá zohnať antikoncepcia. Podľa Apple „Siri rozumie tomu, čo hovoríte, rozumie tomu, čo máte na mysli, a dokonca vám aj odpovie.“ Naozaj?! (Vďaka za upozornenie na článok Benjaminovi.)

Uhliarik sa – dúfajme – už vo vláde dlho neohreje, a tak si ho pripomeňme ďalším jeho bohumilým skutkom. 28. októbra sa v Bardejovskej Novej Vsi zúčastnil posvätenia pomníka nenarodeným deťom. Predstaviteľom svojej cirkvi sa asi zapáčil, feministkám a ženám, ktoré sú za možnosť voľby, nie.

Silvia Federici v rozhovore o hnutí Occupy. „Hnutia, ktoré za svoju úlohu nepovažujú reprodukciu svojich členiek a členov a širších komunít, v ktorých existujú, nemôžu prežiť.“ Pravdivé. Koľko aktivistiek a aktivistov pozná vyhorenie?

Hádanka: Na svoj nos si lepí ďalší nos, svoj hlas moduluje a mení na „mužský“, ramená si vycpáva a vyzerá ako hráčka amerického futbalu, na tvári nosí šatku LIQUID GENDER. Kto je to? Odpoveď: Planningtorock. Asi pred mesiacom hrala v Prahe, pred dvomi rokmi v Bratislave. A ktorá z vás ju vtedy nevidela, nech teraz pozerá. Living It Out.

A na záver správy zo športu. 5. októbra sa dohralo 2. kolo Slovenského pohára žien vo futbale. Semifinálové stretnutia sa odohrajú 17. marca a odvety 18. apríla 2012. Rozumiem, je to ďaleko. Medzitým si pozrite napr. penalty z finále Svetového pohára žien USA – Japonsko.

Aleny Wagnerovej nebude nikdy dosť – prečítajte si jej Venkovskú lékařku. O nejasnej hranici medzi mlčaním a rozprávaním, o používaní vlastných mien, aj o tom, že „ženy a muži nemají společnou vlast“ písala v roku 1995 vo feministickom časopise Aspekt.