FEMINISTKY.SK

Made in Dagenham II.
March 29th, 2021
40994086-9407509-image-a-117_1616793630518.jpg

Pred viac než päťdesiatimi rokmi došlo vo Fordovej továrni v britskom Dagenhame k vzbure 187 žien, ktorá viedla k zastaveniu produkcie v celej automobilke. Rebelujúce krajčírky žiadali rovnosť platov, lepšie pracovné podmienky a ukončenie diskriminácie na základe pohlavia. „Neustále nám opakovali, že nie sme kvalifikovanými zamestnancami, tak sme si zbalili svojich päť slivák, zamkli skrinky a vyšli do ulíc,“ spomínala na udalosti vo fabrike bývalá zamestnankyňa Vera Gwen Davis (*1933). Výsledkom boja odvážnych šičiek bolo dorovnanie výšky miezd a prijatie zákona o rovnosti zaobchádzania medzi mužmi a ženami v oblasti miezd a pracovných podmienok.

To, čo sa odohráva v Británii súčasnosti, v mnohom pripomína udalosti z konca sedemdesiatych rokov. Viac než 44 000 bývalých aj súčasných pracujúcich z najväčšieho obchodného reťazca Asda sa totiž dožaduje zrovnoprávnenia miezd s mužskými kolegami z distribučných centier. Ženy, ktoré tvoria dve tretiny pracujúcich na predajnej ploche, zarábajú v Asde v niektorých prípadoch o tri libry na hodinu menej ako pracujúci z inej divízie a tvrdia, že sú diskriminované na základe pohlavia. Ako povedala Wendy Arundale, ktorá pracuje pre Asdu 32 rokov, „milovala som svoju prácu, ale vedomie, že mužskí kolegovia, ktorí pracujú v distribučných centrách, dostávajú vyššie vzdy, zanechalo v mojich ústach trpkú príchuť."


Zdá sa, že požiadavky predavačiek nezapadnú prachom. Najvyšší súd totiž nedávno podporil rozhodnutie súdu z roku 2016, podľa ktorého sú oprávnené porovnávať svoju prácu s prácou ich lepšie platených kolegov. Rozhodnutie potvrdil aj odvolací súd v roku 2019.


Najnovšie súdne rozhodnutie však nie je pre pracujúce a pracujúcich v maloobchode finálnym víťazstvom: je možné, že súdny spor potrvá roky. Ženám z prefeminizovaných odvetví, ktorých mzda je – v porovnaní s povolaniami, ktorým dominujú muži – podhodnotená, však už dnes vysiela dôležitý signál: „to, že ste ženy ešte neznamená, že vaša práca je menej náročná a zaslúži si slabšie ohodnotenie.”


Úlohou pracujúcich z Asdy, ktorí a ktoré vstúpili do sporu, je presvedčiť súd o tom, že rozdielne práce majú rovnakú hodnotu. Vedenie reťazca zas musí predostrieť dôvody, prečo rozdielne práce nemožno porovnávať. Otázkou ďalšieho pojednávania teda bude, či výšku mzdy v maloobchode ovplyvňujú aj iné faktory ako pohlavie pracujúcich.


Odborový zväz GMB, ktorý prípad podporuje, označil rozhodnutie najvyššieho súdu za „obrovské víťazstvo“. S vedením reťazca chce vyrokovať náhradu škody za ušlú mzdu vo výške 500 miliónov libier. Asda, naopak, tvrdí, že maloobchod a distribúcia sú dva odlišné sektory a mzdový rozdiel je oprávnený. Výška miezd vyplácaných v maloobchode je vraj porovnateľná s priemernou výškou miezd v odvetví.


Finálne rozhodnutie súdu sa dotkne tisícov pracujúcich vo všetkých obchodných reťazcoch v krajine vrátane spoločností ako Tesco, Sainsbury, Co-op a Morrisons. Tí, rovnako ako ich kolegovia a kolegyne z Asdy, vedú so svojimi zamestnávateľmi spory o nárok na rovnakú mzdu.


Rodový mzdový rozdiel vo verejnom sektore je v krajine dlhší čas horúcou témou. Pracujúce v upratovacích službách a v jedálňach už podnikli právne kroky v snahe dorovnať výšku svojich miezd s výplatami zberačov odpadu alebo upratovačov ulíc.


ZDROJE:
https://www.theguardian.com/.../court-rules-against-asda...

https://e.dennikn.sk/minuta/2329263