FEMINISTKY.SK

Mamúny
May 24th, 2023
Snímka 2.PNG

Ste osamelá alebo rozvedená matka a vo vašom okolí je veľa žien v rovnakej situácii. Skamarátite sa a poviete si, že by ste mohli bývať spolu, ušetriť tým náklady, pomáhať si v domácnosti či s deťmi a spoločne čeliť radostiam aj problémom života. To si povedali dlhoročné kamarátky Holly Harper a Herrin Hopper, ktoré sa počas pandémie covidu rozhodli kúpiť si dom, spoločne sa starať o domácnosť a zdieľať zodpovednosť za výchovu detí. Nie sú pritom v partnerskom vzťahu. „Chceme, aby boli naše deti v bezpečí, a chceme podporu, ktorú si zaslúžime. Ekonomickým pilierom toho je nehnuteľnosť v spoločnom vlastníctve,“ povedala Hopper pro New York Times. „Najlogickejším krokom je veci zdieľať,“ dodala.


moms-2x1-aw-220310-98c80f.jpg

Herrin Hopper (vľavo) s Holly Harper a jej 9-ročnou dcérou Madeline po tom, ako si v apríli 2020 spoločne kúpili dom.


Myšlienka kohabitácie matiek nie je nová. Najmä v afroamerických či latinskoamerických komunitách tak žijú ženy už celé stáročia. Tzv. mamúny (v zahraničí „mommunes“, teda komúny, v ktorých dovedna bývajú matky), však volia čoraz častejšie aj belošky. Spôsobuje to súhrn faktorov. Hlavným z nich je rozpad tradičnej nukleárnej rodinnej štruktúry. Rozvody sú čoraz menšou stigmou a množstvo matiek sa nebojí opustiť nezdravé vzťahy alebo si zakladá rodinu bez partnera. Osamelé matky tak stoja na čele stále vyššieho počtu neúplných rodín. Tieto ženy pritom majú ťažkosti zvládnuť tlak okolia na plnenie povinností, ktoré sú späté s ich spoločenskou rolou. Zdieľanie zdrojov je pre ne preto kľúčové. Vplyv na kohabitáciu matiek má aj pandémia, ktorá zhoršila životné podmienky najzraniteľnejších skupín spoločnosti. Spoločné bývanie je preto aj spôsobom, ako sa vysporiadať s nefunkčným a finančne poddimenzovaným systémom sociálnej podpory.


Na Západe sa o kohabitácii diskutuje už celé roky a vznikli tam aj špecializované webstránky na hľadanie parťáčok na bývanie. V Čechách o téme tiež príliš nepočuť, no vznikol tam Klub svobodných matek s niekoľkotisícovým členstvom, ktorého cieľom je poskytovanie finančnej, materiálnej a odbornej právnej pomoci samoživiteľkám. Momúny nie sú mediálnou témou ani na Slovensku, ale na diskusných fórach a sociálnych sieťach o nej hovoria napríklad samoživiteľky v núdzi či matky, unikajúce z nevyhovujúceho vzťahu hľadajúce iné ženy v podobnej situácii na spoločný prenájom bývania.


Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV uskutočnil pred pár rokmi reprezentatívny prieskum o typoch rodičovstva na Slovensku. Z analýzy vyplynulo, že vyše dvoch percent matiek žije so ženou prevažne v spoločnej domácnosti – vo viac ako štyritisíc domácnostiach dieťa vychovávajú dve ženy (v tomto prípade však ide o partnerský model). Oficiálne štatistiky zase potvrdzujú, že v neúplných rodinách na Slovensku prevláda model osamelej matky s jedným či viacerými deťmi (takýto charakter má takmer osemdesiatšesť percent neúplných rodín).


Myšlienka momún by mohla viac rezonovať aj na Slovensku. Určite by sa však nepáčila všetkým. Pravdepodobne by spustila vášnivé debaty o prirodzených úlohách mužov a žien, o deťoch trpiacich bez mužských vzorov a zhubnom vplyve „lesbizmu“. Napriek tomu si myslíme, že momúny by mohli v záujme zlepšenia kvality života matiek a detí vo väčšom vznikať aj u nás.


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2023/05/12/realestate/single-mother-households-co-living.html

https://www.bbc.com/worklife/article/20190827-the-single-mums-who-live-together-on-mommunes

https://www.toitchezmoi.com/pages/en/cohabitation-between-single-parent-families/

https://www.finreport.sk/ekonomika/desatinu-nasich-domacnosti-tvoria-osameli-rodicia-s-detmi-ich-zivot-je-viac-nez-narocny/

https://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews/vsetkyaktuality/03d6a010-8d8f-4a28-b599-3fe26ac08c4c/!ut/p/z1/jZFdb4JAEEV_jY-wsywfS98Wm8K2aIMGSvelWRGQyIfBVWJ_fdGYJk1a67xNcu5N5gwSKEWilceqlKrqWlmP-7

https://www.denik.cz/spolecnost/svobodne-matky-mamuny-klub-pavlouskova-spolubydleni-samozivitelky-vyzivne.html

https://www.sav.sk/index.php?doc=services-news&source_no=20&news_no=8237