FEMINISTKY.SK

Matky bez daní?
April 17th, 2023
336563981_245227257958549_5344819407635188196_n.jpg

Poslanec Igor M., ktorý posledné mesiace srší nenávisťou k jednej z najzraniteľnejších skupín spoločnosti, sa najnovšie rozhodol bojovať proti diskriminácii. Jeho cieľovou skupinou sú ženy, ktoré čelia nerovnému postaveniu na trhu práce. V čom je problém? Tento antidiskriminačný návrh je v jadre diskriminačný a nedomyslený.


Je možné, že Igor M. našiel inšpiráciu v Maďarsku. Tam od 1. januára v duchu prorodinnej a antimigračnej politiky oslobodili od platenia daní ženy do tridsať rokov, ktoré majú deti. Poslanec prichádza s návrhom len štyri mesiace od úpravy susedskej legislatívy. A aj on ponúka pomoc len ženám, ktoré sa rozhodli pre materstvo. Tie, ktoré deti nechcú alebo nemôžu mať, ho aj tak nikdy nezaujímali. Alebo si myslí, že tie diskriminácii na trhu práce nečelia? Nech je to akokoľvek, ani materstvo žene podporu negarantuje. Igor M. sa totiž rozhodol pomôcť len tým, ktoré sa starajú o dieťa do 15 rokov, sú riadne zamestnané a ich mesačný príjem nepresahuje dvetisíc eur.


Poviete si – no a čo? Veď návrh má odstrániť diskrimináciu na trhu práce. Nie je však prejavom diskriminácie aj fakt, že mnohé ženy sa zamestnať nevedia? A nejde len o osoby z vylúčených komunít, ale aj o matky viacerých detí, ženy vo vyššom veku či o slobodné matky. Príklady zo zahraničia ukazujú, že odpustenie daní týmto skupinám má pozitívny vplyv na ich nástup do zamestnania.


Keď odhliadneme od fundamentálnych problémov, vynorí sa rad praktických otázok. Čo ak zamestnávatelia začnú pracujúce tlačiť do nižších miezd s vysvetlením, že majú daňové výhody? Myslí návrh na situáciu, keď si žena dieťa adoptovala? A čo ak sa o dieťa po smrti matky stará otec?


Diskrimináciu žien (vrátane matiek) nemožno odstrániť bez zodpovedania otázky, čo ju spôsobuje. Faktorov je množstvo a rodový rozdiel v mzdách je len jej dôsledkom. Ak by Igorovi M. úprimne záležalo na odstránení problému, neprišiel by s atómovým egotripom, ale so serióznym a prepracovaným návrhom. Ten by sa týkal toho, ako odstrániť prekážky vstupu na pracovný trh, podporiť ženy z nízkopríjmových skupín a slobodné matky, motivovať mužov k nástupu na otcovskú, rozšíriť sieť sociálnych služieb či prostriedkov na bezpečnú kontrolu nad reprodukciou. Igor M. však podobné stratégie buď ignoruje, alebo blokuje.


ZDROJE:

https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/pfbid02dFKUKHikbBNTPxbmBUTjxUCxuDeUC83LVUyZdUVMTHxouS4AkzEuabiihCRj8HPcl

https://www.aktuality.sk/clanok/i7rw9Th/igor-matovic-chce-tentokrat-odpustit-dan-pre-matky-a-mladych-stat-to-bude-500-milionov-eur/

https://visegradpost.com/en/2023/01/04/hungary-exempts-mothers-under-30-from-income-tax/

https://www.businessinsider.com/hungary-income-tax-new-moms-encourage-women-children-birth-rates-2023-1

https://www.nber.org/papers/w10935