FEMINISTKY.SK

Medzinárodný deň sestier a pôrodných asistentiek
May 12th, 2022
280443032_5143663875721949_4004115537014122443_n.jpg

Dnes, v deň výročia narodenia ošetrovateľky, autorky odbornej literatúry a priekopníčky lekárskej štatistiky Florence Nightingale, si pripomíname Medzinárodný deň sestier a pôrodných asistentiek.

Ako napísala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, „Sestry sú naďalej ohrozené pandémiou COVID-19. Sú vystavené riziku, s ktorým neustále bojujú. Napriek tomu sa týmto výzvam postavili s neuveriteľnou silou a oddanosťou a dokonca v život ohrozujúcich pracovných podmienkach“.

Výsledkom externých okolností, ale aj dlhodobo neúnosnej situácie v zdravotníctve, je zvýšená pracovná záťaž a frustrácia zdravotníčok. „Z dôvodu nedostatku pracovnej sily sme sa dostali do situácie krízového riadenia. Sestry pracujú viac, ako je to pre nich únosné, už roky nedochádza k zlepšeniu a nedostatok personálu sa stále zvyšuje. Nemôže sa od nás očakávať, že budeme neustále pracovať nad rámec svojich možností. Potrebujeme zmeny hneď, aby sme predišli situácii, kedy už nebudeme vedieť zaručiť ošetrovateľskú starostlivosť,“ vysvetlila prezidentka komory.


Sesterský stav pritom čelí aj novým výzvam. Medzi ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou z Ukrajiny, sú aj zdravotníčky, ktoré budú potrebovať špecifickú pomoc, tak, aby boli schopné pracovať a živiť svoje rodiny. „V súčasnosti skúmame naše možnosti pomoci, prekladáme materiály týkajúce sa možnosti zamestnania a získania potrebných informácií v súvislosti so zamestnaním v zdravotníctve do ukrajinského jazyka. Poskytneme podporu každému, kto o to požiada“, uviedla Lazorová.


V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura zas pripravili špeciálny PODCAST UNLP so sestrami, ktoré sú zároveň prezidentkami Regionálnych komôr sestier a pôrodných asistentiek v Košiciach. Hovoria v ňom o situácii počas pandémie, vzájomnej pomoci, a dobíjaní bateriek po náročnej práci.


Sestrám prajeme k dnešnému sviatku silu, pevné nervy a hlavne viac hmatateľnej podpory z najvyšších miest!