FEMINISTKY.SK

Nechajte ich tak!
November 18th, 2022
Snímgka.PNG

Iránske povstanie požadujúce ukončenie súčasnej vlády vstúpilo do tretieho mesiaca a ani protestujúci, ani vláda nehlásia na ústup. Ozbrojené sily tento týždeň agresívne rozohnali najväčšie demonštrácie za posledný mesiac v desiatkach miest po celej krajine.


Podľa agentúry Reuters iránsky vládca ajatolláh Alí Chameneí povolil bezpečnostným silám použiť všetky dostupné prostriedky na potlačenie povstania. A tie sa jeho odporúčaním aj riadili. Oficiálne údaje o počte zranených a zabitých neexistujú, no je isté, že nepôjde o zanedbateľný počet. Viac ako 10 000 osôb uväznili bez riadneho súdneho procesu.


11151122094600.jpeg


Bezpečnostné zložky si osvojili novú taktiku: lietali s dronmi a helikoptérami nízko nad davmi a ostreľovali ich. Protestujúci zatiaľ blokovali ulice a podpaľovali kontajnery. V Teheráne bezpečnostné sily strieľali na ľudí čakajúcich na vlak na nástupišti metra, čo vyvolalo obrovský chaos a paniku. V Zandžáne, meste na severozápade Iránu, sa davy ľudí snažili zabrániť „ochrancom poriadku“, aby natlačili protestujúcich do dodávky. „Nechajte ich tak!,“ kričali. Do ľudí sa strieľalo, aj keď utekali do úkrytov.


Snímeka.PNG


Medzičasom sa iránskym národným športom stalo „strhávanie turbanu mullom“ (celá turbanokompilácia na youtube). Mullovia, moslimskí duchovní a učenci, sa nestali cieľom náhodou. Zastávajú vysoké výchovné a náboženské funkcie v krajine, predstavujú piliere iránskeho štátu. Čierna farba turbanu znamená, že sú potomkami Allaha. Na twitteri dokonca vznikla tzv. Federácia zhodených turbanov, ktorá osvetľuje situáciu v krajine a zachytáva pozoruhodné športové výkony v tejto disciplíne.


turban-tossing.jpg


Súd v Iráne vyniesol nedávno prvý rozsudok smrti nad osobou zatknutou za účasť na protestoch, ktoré zachvátili krajinu. Podľa oficiálnej verzie sa previnila „nepriateľstvom proti Bohu“ a popravená bude za údajné podpálenie vládnej budovy. Tento krok prichádza v čase, keď iránski zákonodarcovia začiatkom tohto mesiaca odhlasovali zavedenie trestu smrti za závažné trestné činy proti štátu.


Ďalší súd uväznil päť ľudí na päť až desať rokov za narušenie národnej bezpečnosti a verejného poriadku. Skupiny pre ľudské práva varujú, že úrady možno plánujú „unáhlené popravy“. Podľa organizácie Iran Human Rights so sídlom v Nórsku najmenej 20 ľudí v súčasnosti čelí obvineniam, ktoré sa trestajú smrťou.


ZDROJE:

https://www.nytimes.com/2022/11/15/world/middleeast/iran-protests-tehran-metro-shooting.html

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-63621330

https://www.nytimes.com/2022/11/14/world/middleeast/iran-protests-children.html

https://www.cbsnews.com/news/iran-mullah-turban-tossing-trend-videos-army-ready-to-stop-protests/

https://twitter.com/IATF_en