FEMINISTKY.SK

Nepriživujme sa na úspešných Rómkach
June 21st, 2021
jarvis_5ba37a7c498eeeee3f0c96d7.jpeg

Spievajúca rómska zdravotná sestra, ktorá ohúrila Rakúšanov. Olašská Rómka, ktorá sa vymyká stereotypom: študuje medzinárodné vzťahy a pracuje na veľvyslanectve. Mladá Rómka z prvej línie, ktorá navštívila aj prezidentku. Rómska šachistka, ktorá sa stala svetovým fenoménom. A naposledy, Annamária Horváthová, rómsky Forest Gump, ktorej víťazstvo na Majstrovstvách SR dorastencov a dorasteniek v Košiciach v behu na 1500 m práve valcuje internety.


Ženy z rómskeho etnika sú pre verejnosť zaujímavé len vtedy, ak predčia očakávania bielej väčšiny. Teda ak študujú, pracujú, podnikajú, športujú na vrcholovej úrovni. A keď majú dobré pracovné návyky a morálku a nepriživujú sa na systéme. Inak ich máme na háku, prípadne nimi otvorene alebo podvedome opovrhujeme.


Na príbehoch Rómiek, ktoré prekročili tieň osady a zažiarili v konkurencii so „slušnou“ majoritou, sa priživujú médiá, politici aj my ostatní a ostatné. Prvá skupina sa predháňa v bombastických titulkoch a dojímavých príbehoch o ceste „z osady na výslnie“. Úspech niekoľkých vyvolených pritom zväčša prezentuje ako ich vedomé rozhodnutie, ktoré môže hocikedy spraviť aj „neprispôsobivá“ väčšina. Druhá sa vyžíva v promo návštevách v chatrčiach, v ktorých vyrastali skryté talenty. Je jasné, že do takej Moldavy nad Bodvou sa chodí ochotnejšie za bežkyňou v balerínkach ako za obeťami policajnej bitky z roku 2013. Spraviť si fotky, povedať pár teplých slov alebo len zazdieľať status o tom, ako nám záleží. A lajky sa len tak sypú. A publikum si zas povzdychne a cíti dojatie.


V protiklade k tomu, koľko podporných statusov, oficiálnych návštev a novinových článkov sa týkalo Ireny Matovej? A napadne vám hneď na prvú, kto to vlastne je? Súdiac podľa nás samých, asi nie. Posledná obeť policajnej razie v Moldave nemá fancy životný príbeh, ani usporiadanú minulosť, ktorá by vzbudzovala empatiu u morálne nepoškvrnenej väčšiny. V mediálnom priestore takmer neexistuje.


54-ročná matka ôsmich detí vychodila len niekoľko tried osobitnej školy. Starostlivosť o deti nezvládala, za čo ju štát opakovane trestal. Rovnako ako za to, že nevie čítať, ani písať a nerozumie po slovensky. Na tieto okolnosti totiž vyšetrovatelia incidentu s policajtmi v Moldave neprihliadali. Po výsluchoch jej zvykli podhodiť na zápisnicu, ktorej ako analfabetka nemohla rozumieť. V lepšom prípade jej ju prečítali. Hlavne nech podpíše, vybavené.

7087022_1200x.jpeg


Irena Matová zostáva ako jediná žena z pôvodnej šestice obetí z Moldavy obžalovanou z krivej výpovede a krivého svedectva voči zasahujúcim policajtom. Kde sú podporné statusy na jej obranu? Povedzme to na rovinu: krkavčia rómska matka zamotaná do otvoreného súdneho sporu nie je tak sexi téma ako šachový talent, ktorý exceluje na medzinárodnej úrovni.


A zaujíma dnes niekoho, ako dopadli Rómky, s ktorými na jar vybabrala upratovacia firma v prešovskej nemocnici? Sotva, veď je to spodina, ktorá nemala ani riadne pracovné zmluvy. Kašlú na ne aj tí a tie, ktorí a ktoré majú blaho rómskej menšiny v náplni práce a na srdci. Alebo si oprávnený hnev a požiadavky upratovačiek splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková a europoslanec Peter Pollák len nevšimli? Prosím, opravte nás. Rady by sme sa mýlili.


Aj nás teší každá víťazná tisícpäťstovka či šachová partia, ktorá zviditeľňuje ženy z marginalizovaného prostredia. Zahoďme však pokrytectvo a okrem rómskych talentov venujme viac pozornosti tým, ktorí a ktoré nemajú dôvod usmievať sa do objektívu.


ZDROJE:

https://www.dnes24.sk/spievajuca-zdravotna-sestra-nasa...

https://www.gipsytv.eu/.../olasska-romka-sa-vymyka...

https://www.cas.sk/.../mlada-romka-z-prvej-linie-ktora.../

https://dennikn.sk/.../romka-vo-viralnom-videu-bojuje.../

https://spravy.pravda.sk/.../581068-agatka-dievcatko-z.../

https://dennikn.sk/minuta/2437709/
https://www.webnoviny.sk/hruba-sila-podla-prezidenta.../

https://domov.sme.sk/.../poslednu-obet-z-moldavy-stihaju...?

Náš post o Rómkach, ktoré upratovali v prešovskej nemocnici: https://www.facebook.com/feministky.sk/posts/3975698349185180