FEMINISTKY.SK

Novinárkam, ktoré informovali o vražde Mahsy Amini, hrozí trest smrti
October 31st, 2022
uhHudtiukHFqmWd-1600x900-noPad.jpg

Minulý piatok večer obvinilo iránske ministerstvo spravodajských služieb a spravodajská agentúra Islamských revolučných gárd, obávaní strážcovia vnútornej bezpečnosti, dve domáce novinárky zo spolupráce s americkou CIA. Niloofar Hamedi a Elahe Mohammadi, ktoré pomohli minulý mesiac zverejniť príbeh zavraždenej kurdskej Iránky Mahsy Amini, hrozí za údajnú špionáž trest smrti.


Podľa iránskych orgánov vraj CIA plánovala spolu s britskými, izraelskými a saudskými špionážnymi agentúrami „spustenie celonárodných nepokojov v Iráne s cieľom spáchať zločiny proti veľkému iránskemu národu a jeho územnej celistvosti ako aj pripraviť pôdu pre zosilnenie vonkajšieho tlaku,“ uvádza sa v nepodloženom vyhlásení. Ich spojkami vraj boli spomínané iránske novinárky, ktoré mali prejsť výcvikom v zahraničí, a reportáž o smrti 22-ročnej Iránky napísali s cieľom šíriť dezinformácie a vyprovokovať verejnosť. Žiadne z týchto obvinení sa neopiera o dôkazy. Hamedi aj Mohammadi v sobotu popreli svoju vinu a uviedli, že si len robili svoju prácu.


Obe ženy zadržiavajú od konca septembra v notoricky známom iránskom väzení Evin. Hamedi, reportérka reformistického denníka Šargh, uverejnila 16. septembra reportáž z nemocnice Kasra v Teheráne, kde Amini zomrela tri dni predtým. Hamedi na svojom medzičasom deaktivovanom účte na Twitteri zdieľala aj fotografiu zúfalej rodiny mladej ženy v nemocnici. Mohammadi, reportérka denníka Ham Mihan, ktorý je napojený na iránsku reformnú politickú scénu, priniesla 17. septembra reportáž z pohrebu Amini v jej rodnom meste Sakkéz. Smútiaci dav vtedy vykrikoval heslá proti islamskej republike a ženy si v rámci prvého veľkého protestu sňali povinné šatky.


Väznenie osôb, ktoré upozorňujú na prešľapy režimu, je jedným zo spôsobov, akým sa iránski vodcovia bránia pred hnevom verejnosti, ktorá volá po ich zvrhnutí. Situácia je stále napätá: obyvateľstvo poľuje na gardistov a basídžov (predstaviteľov polovojenských zložiek), ktorí sú zodpovední za násilné potláčanie protestov. V islame sa tradične spomína na zomrelého po štyridsiatich dňoch, a práve po tomto období od Mahsinej smrti protesty opäť nabrali na sile. Veliteľ Revolučných gárd v sobotu varoval, že „dnes je posledný deň nepokojov“, čo je zatiaľ najtvrdšie vyhlásenie zboru, ktoré signalizuje, že môže zintenzívniť rozsiahle potláčanie protestov, ktoré trvajú už siedmy týždeň.


fff.png


Podľa dostupných údajov prišlo od začiatku protestov o život vyše 200 ľudí vrátane desiatok detí. Medzi 12 000 zatknutými osobami je približne 45 iránskych novinárov a novinárok.


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/global-development/2022/oct/29/iran-accuses-journalists-who-reported-mahsa-aminis-death-of-spying-for-cia

https://www.washingtonpost.com/world/2022/10/29/iran-journalists-charged-mahsa-amini-hamedi-mohammadi/?

https://www.iranintl.com/en/202210258213
https://www.middleeasteye.net/news/iran-protests-basij-death-toll-reveals-role-crackdown

https://nypost.com/2022/10/26/protests-rock-iran-40-days-after-death-of-mahsa-amini/