FEMINISTKY.SK

Oľano chce zdravotníčkam prinavrátiť dôstojnosť
August 18th, 2022
zdravotna-sestra.jpg

„V takejto uniforme si pamätám moju mamku. Bola v nej veľká Kočka. Začínala na pôrodnici a potom desiatky rokov bola detskou sestrou,” píše sa v najnovšom statuse ministra financií Igora Matoviča. Odhliadnuc od sexizmu, ktorý umocňuje priložená fotka mladej ženy v sesterskej uniforme, avizoval líder OĽANO dôležitú správu. Zdravotníčky dnes dostanú ponuku na najväčšie navýšenie platov v histórii.


„Neštrajkovali, nehrozili výpoveďami ako niektorí lekári, nehádzali plášte, tak zrejme vrchnosti za to nestáli. My v OĽANO sme sa rozhodli, že sestrám dôstojnosť vrátime,” blúznil ďalej v statuse líder OĽANO. Kto sledoval situáciu v sektore od nástupu terajšej vlády vie, že súčasná koalícia oberá sestry o dôstojnosť prinajmenšom tak ako tie predošlé (a nielen sexistickými statusmi). Stovky z nich preto odišli zo zdravotníctva, našli si celkom inú prácu, alebo prijali ponuku zo zahraničia (o dôvodoch sme písali vo viacerých predošlých statusoch).


Návrh na zvýšenie platov nespadol zdravotníčkam do lona. Za zlepšenie pracovných podmienok bojovali celé mesiace, hoci nie tak okato a tvrdo ako lekári. Návrhu riešenia situácie, ktorý sa vláda zaviazala predložiť do konca júna, sa však pred dvoma mesiacmi nedočkali. Status, ktorý sestry uverejnili na svojom facebooku 30. júna, dokumentuje ich vnímanie zaangažovanosti vlády na riešení zdravotníckej krízy. Konči sa vetou „Terminálne štádium zdravotníctva sa blíži k svojmu koncu”.


Zdravotníčky sa dnes voči prisvojovaniu si zásluh zo strany OĽANO ohradili. Ako píšu na facebookovej stránke Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, potešilo by ich „ak by k serióznemu navýšeniu prišlo a bez ohľadu na to, ako sa budú samozvaní zástupcovia sestier pretekať v tom, kto má na tom väčšiu zásluhu”.


Tlak na vládu vyvíjal aj Lekársky odborový zväz (LOZ). Keď začiatkom apríla vyhlásil štrajkovú pohotovosť, medzi požiadavky zaradil aj zvýšenie miezd zdravotných sestier. Pekné solidárne gesto, ale aj ukážka zúfalého stavu. Na podmienky, v ktorých pracovali ich kolegyne, sa totiž lekársky stav nemohol pozerať. Šéf zväzu Peter Visolajský dokonca tvrdí, že vyššie mzdy pre sestry vybojovalo práve LOZ.


Na dnešnej tlačovej konferencii padol návrh na zvýšenie základného koeficientu sesterského platu z 0,89 na 1-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Na výšku mzdy by mala mať vplyv aj dĺžka praxe – o každý rok sa zvýši mzda sestry v nemocnici o percento priemernej mzdy, najviac o 20 percent. Na budúci rok sa podľa mzdového automatu takisto všetkým pracujúcim v zdravotníctve zvýšia mzdy o 6,88 percenta.


Vláda si od návrhu sľubuje návrat sestier z iných krajín či iných odvetví. Verejná ponuka, ktorú dnes Matovič s ministrom zdravotníctva Lengvarským predstavili, však nedorovná ani platy v Českej republike, kam naše zdravotníčky odchádzajú najčastejšie.


Nápad zlepšiť mzdu zdravotným sestrám nie je gestom dobrej vôle vlády, ani odmenou za to, že zdravotníčky netlačili na pílu ako „nenažraní” lekári. Prichádza po termíne a v stave, keď už nemožno prehliadať alarmujúci stav v rezorte. A je dosť možné, že ak prejde návrh v súčasnej podobe, situáciu to nezachráni.


ZDROJE


https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10224375336143466


https://www.facebook.com/SestryaPA/posts/8506681709357548


https://www.facebook.com/peter.visolajsky/posts/5038550616255214


https://e.dennikn.sk/minuta/2975049