FEMINISTKY.SK

Oslavujeme MDDŽV
February 11th, 2022
black-hole-katie-bouman.jpg

Viete, kto je žena na obrázku k tomuto príspevku? A aké významné vedkyne, bez pomoci gúglu, poznáte? Súdiac podľa seba tipujeme, že dlhý zoznam to nebude. A niet sa čomu čudovať. Na jednu Marie Curie Sklodowsku pripadá vo vedeckom svete aj dvadsať Einsteinov.

Ženy sa pritom len za posledných pár rokov postarali o viacero mimoriadnych vedeckých objavov. Stačí si spomenúť na Katie Bouman, ktorej algoritmus pomohol zobraziť čiernu dieru, či na Katalin Karikó, priekopníčku v oblasti vývoja mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Dnešný Medzinárodný deň dievčat a žien vo vede je preto skvelou príležitosťou zviditeľniť tie, ktorým sa nedostalo zaslúženého uznania a tie, ktoré v súčasnosti búrajú predsudky o tom, že veda je mužská záležitosť.

Podľa Štatistického inštitútu Unesca (UIS) ženy tvoria menej ako 30 % pracujúcich vo výskume. Výskumníčky zároveň dostávajú menej finančných prostriedkov na výskum ako muži a majú menšiu šancu na povýšenie.


Dôležitou správou o postavení žien vo vede je napr. rozsiahla štúdia „She Figures“, ktorú raz za pár rokov vydáva Európska komisia. V rebríčku úspešnosti žien v oblasti výskumu a inovácií Slovensko naďalej výrazne zaostáva. Podľa porovnania EIGE (Gender Equality Index) dosiahlo v rámci EÚ smutné 24. miesto: https://ec.europa.eu/.../ec_rtd_she-figures-2021-country...

Slovenské vedkyne však majú aj dôvod na opatrný optimizmus. Niektoré inštitúcie sa pomaly pokúšajú zlepšovať ich pracovné prostredie.


Zviditeľniť vedkyne sa pokúšame aj my. Písali sme napríklad o:

- vývojárke mRNA vakcíny Katalin Karikó https://feministky.sk/vakc%C3%ADna-nedocenenej-vedkyne.../
- nepomere laureátiek Nobelovej ceny https://feministky.sk/nobelove-ceny-a-kv%C3%B3ty/
- Jane Goodall a primatológii https://feministky.sk/prečo-vo-výskume-primátov-dominujú-ženy/
Spomínali sme aj nanorobotičku a genetičku Alžbětu Ressnerovú z ČR. https://www.hatefree.cz/.../jezis-je-ultimatnim-vzorem...

ĎALŠIE ZDROJE:

https://vedanadosah.cvtisr.sk/priroda/biologia/medzinarodny-den-zien-vo-vede-kolko-z-tychto-vyznamnych-vedkyn-poznate/

https://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/mezinarodni-den-zen-a-divek-ve-vede-je-za-dvermi