FEMINISTKY.SK

Pôrodnice na odstrel
April 20th, 2023
Snímka.PNG

Vzorový populista, stúpenec mierových riešení vojny na Ukrajine a orbánovskej politiky Juraj Gyimesi včera oznámil odchod z poslaneckého klubu OĽANO. Rozhodnutie podložil tromi dôvodmi, z ktorých stojí za zmienku len jeden. Poslanca pohoršilo plánované zrušenie niekoľkých slovenských pôrodníc. V jednej z nich dokonca prišiel na svet a pracujú tam jeho rodinné príslušníčky.


Ak je mediálna pozornosť venovaná Gyimesimu na niečo dobrá, je to práve zviditeľnenie problému s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti. Optimalizácia siete nemocníc sa opiera o argument, že tam, kde sa vykonáva viac zákrokov, stúpa kvalita služieb. Jej podporovateľky a podporovatelia zdôrazňujú, že za kvalitne odvedeným zákrokom sa oplatí cestovať desiatky, niekedy až stovky kilometrov. Profesionálne vykonaný pôrod by však nemal byť dôvodom na zdravotnú turistiku.


Minimálny počet pôrodov na jednu pôrodnicu skresalo ministerstvo na polovicu. Zariadenie môže fungovať len vtedy, ak v ňom vykonajú ročne aspoň 400 zákrokov. Na základe tohto kritéria má dôjsť k zrušeniu pôrodníckych oddelení v Partizánskom, Snine, Revúcej, Myjave a Kráľovskom Chlmci. A to sa ukazuje ako prinajmenšom diskutabilné rozhodnutie, ktoré mohlo vzniknúť len bez znalosti miestnych pomerov, alebo ich ignoráciou.


Pôrodnice, ktoré plánujú zatvoriť, sa nachádzajú v regiónoch s členitým terénom. Dostupnosť v týchto končinách zhoršujú aj poveternostné podmienky. Niektorým ženám tak môže presun do pôrodnice v inom meste trvať takmer hodinu. Napríklad zo Sniny do Michaloviec trvá cesta 50 minút, z Myjavy do Piešťan 45 minút. Ideálna dĺžka dojazdu by pritom vraj nemala presiahnuť polhodinu.


Je možné, že rodičky bude v cieli čakať kvalitnejšie odvedený zákrok. Vyváži to však riziko komplikácií, ktoré môžu nastať po ceste? Konateľ nemocnice v Snine a primár tamojšieho chirurgicko-traumatologického oddelenia Andrej Kulan to povedal jasne: „Treba si uvedomiť, že tu ide priamo o ohrozenie zdravia alebo života rodičiek a novorodencov.“ Zachovanie gynekologicko-pôrodníckych a neonatologických oddelení, ktoré majú rušiť, podporilo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).


Zatváranie pôrodníc v spomínaných oblastiach bude mať viacero ďalších negatívnych efektov. „V Revúcej, ktorá sa nachádza v najmenej rozvinutom regióne, tvoria 35 percent obyvateľov okresu marginalizované rómske komunity. Z 300 pôrodov je 80 percent rizikových, čo si vyžaduje nielen včasnú, ale kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ upozorňuje predseda Komory miest Jozef Božik. Navyše, rušenie zariadení prehĺbi už aj tak výrazné regionálne rozdiely. Nečudo, že sa proti nemu začínajú spisovať petície a organizovať protestné akcie.


Argument rezortu zdravotníctva, že cieľom zmeny je bezpečnosť rodičiek a detí, vyznieva cynicky. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič nezabudol zdôrazniť, že zmena sa dotkne len šiestich percent pacientok. Ako sa môžu pri počúvaní podobných vyhlásení cítiť ženy, ktoré výsledok tejto „optimalizácie“ pocítia na vlastnej koži?


ZDROJE

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/699283-zrusenie-piatich-porodnic-vyvolalo-vasne-skuseny-personal-je-dolezitejsi-ako-idealny-dojazd-mapa?campaignsrc=tn_clipboard

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/664152-nemocnice-sa-biju-o-zrusene-oddelenia-o-ich-osude-rozhodnu-az-septembrove-volby/

https://www.trend.sk/spravy/zmos-pozaduje-zachovanie-porodnic-mestach-ktorych-ich-reforma-ma-zrusit

https://spravy.rtvs.sk/2023/04/za-zachranu-porodnice-v-revucej-spisuju-peticiu-rezort-zdravotnictva-ju-od-buduceho-roka-planuje-zrusit/