FEMINISTKY.SK

Posledné dni reprodukčnej slobody v Amerike
April 22nd, 2022
USA-ABORTION-1509609.JPG.JPG

V Amerike podstupujú interrupcie najčastejšie chudobné a slobodné ženy aspoň s jedným dieťaťom. Je pravdepodobné, že ich životy v najbližšom čase zásadne ovplyvní vlna republikánskych útokov na reprodukčné slobody, ktorá sa zdvihla po celej krajine.


Najčastejšie sa zmeny a návrhy zákonov týkajú týchto oblastí:

  • zákaz interrupcií po 15. týždni tehotenstva


  • zákaz „texaského typu“ na vykonanie zákroku približne v 6. týždni tehotenstva (presadzuje sa prostredníctvom súkromných žalôb na poskytovateľov interrupcií a pacientky)


  • „spúšťacích zákazov“, teda zákonov, ktoré interrupcie preklasifikujú na nezákonné, ak Najvyšší súd zruší alebo oslabí rozsudok v prípade Roe vs. Wade z roku 1973


Poďme sa pozrieť, v ktorých štátoch USA sa už rozlúčili s reprodukčnými slobodami.


OKLAHOMA


  • Guvernér štátu Oklahoma Kevin Stitt minulý týždeň podpísal zákon, podľa ktorého je vykonanie interrupcie trestným činom, za ktorý hrozí až 10 rokov väzenia. Zákon nepripúšťa žiadne výnimky, ani v prípade znásilnenia alebo incestu. Jediným ústupkom sú interrupcie vykonané s cieľom zachrániť život matky.

  • Výbor pre verejné zdravie Snemovne reprezentantov Oklahomy vyprodukoval aj ďalší šialený návrh. Jeho cieľom je zákaz potratov v šiestom týždni podľa vzoru texaského zákona SB8. Umožňuje totiž podať súkromnú žalobu na sprostredkovateľky a poskytovateľov interrupcií.


TEXAS

  • Kroky Oklahomy prichádzajú v čase, keď interrupčné kliniky v štáte zaplavila vlna interrupčných turiestiek z Texasu. Tzv. „Heartbeat Act“ prijatý na jeseň minulého roka ich pripravil o možnosť rozhodovať o svojom tele po šiestom týždni tehotenstva, teda v čase, keď sa mnoho z nich o svojom tehotenstve len prvýkrát dozvedá. Ženy v núdzi sa tak hrnú do oklahomských kliník a za cenu veľkých nákladov znášajú množstvo obmedzení, ktoré štát zaviedol: podstúpenie ultrazvuku, 72-hodinovú čakaciu lehotu a povinné protiinterrupčné konzultácie.

  • V Texase sa momentálne vo veľkom diskutuje o obvinení jednej ženy, ktorá „úmyselne a vedome“ spôsobila smrť osoby „samovoľným potratom“. Inak povedané, žena, pravdepodobne bez prostriedkov, sa pokúsila vyvolať si potrat a označili ju za vrahyňu.


FLORIDA

  • Guvernér Floridy Ron DeSantis minulý týždeň podpísal zákon o zákaze väčšiny interrupcií po 15. týždni tehotenstva, čím výrazne obmedzil prístup k tomuto zákroku v štáte, ktorý bol dlho útočiskom pre ženy z celého Juhu USA. Nový predpis, ktorý nadobudne účinnosť 1. júla, umožňuje interrupciu len v prípade záchrany života matky, zabránenia vážnemu zraneniu či v prípade smrteľného poškodenia plodu.


KENTUCKY

  • Štátny zákonodarný zbor Kentucky nedávno prelomil veto demokratického guvernéra Andyho Besheara k zákonu, ktorý v štáte zakazuje interrupcie po 15. týždni. Zákon obsahuje aj ďalšie nariadenia týkajúce sa interrupcií vrátane povinnosti pacientok nahlasovať svoje potraty a predkladať potvrdenia o narodení a smrti.


ARIZONA

  • Guvernér Doug Ducey podpísal zákon zakazujúci interrupcie po 15. týždni tehotenstva, s výnimkou naliehavých zdravotných prípadov. Zákon nepozná žiadne výnimky v prípade znásilnenia alebo incestu.


6255b26c38dcc.webp


ČO ČAKAŤ V NAJBLIŽŠOM ČASE

Najvyšší súd na jar tohto roku takmer určite zruší rozsudok v prebiehajúcom prípade Dobbs vs. Jackson Women's Health Organization. Ide v ňom ústavnosť zákona štátu Mississippi z roku 2018, ktorý zakazuje vykonávanie potratov po prvých 15 týždňoch tehotenstva. To, že sa Najvyšší súd vôbec vôbec zaoberá týmto prípadom, je zarážajúce, ale štát Mississippi zašiel ešte ďalej. Najvyšší súd požiadal, aby úplne zrušil rozsudok Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý potvrdil ústavné právo na interrupciu.


Keď sa tak stane, podľa Guttmacherovho inštitútu, výskumnej skupiny pre reprodukčné práva, sa spustí lavína obmedzovania reprodukčných práv v Spojených štátoch amerických. Dvadsaťjeden štátov už má zákony alebo dodatky, ktoré im umožňujú čo najrýchlejšie zakázať interrupcie. Dvanásť štátov disponuje „spúšťacími zákazmi“. V deviatich štátoch USA stále platia zákazy z obdobia pred týmto prípadom, ktoré by opäť vstúpili do platnosti.


Podľa organizácie bolo k 14. aprílu 2022 len v tomto roku v 31 štátoch predložených 86 návrhov zákonov na obmedzenie alebo úplný zákaz interrupcií. V roku 2022 prešlo šesť zákazov, pričom jeden z nich zablokovali súdy nižšej inštancie.


Snímka.PNG


Hrozí teda, že významná časť žien a ľudí s maternicou v Spojených štátoch amerických už čoskoro stratí slobodu a dôstojnosť spojenú s možnosťou voľby. A Biely dom na čele s pokrokovou demokratickou administratívou sa tomu len prizerá. Biden síce ohlasoval razantnú „reakciu celej vlády“, no tú nevidieť. Čo sa však dalo čakať od človeka, ktorý sa počas svojho funkčného obdobia zdráha vysloviť slovo „interrupcia“? Biden prednostňuje eufemizmy ako „ústavné práva“ alebo „práva žien“, čo podľa niektorých naznačuje pohŕdanie problematikou reprodukčnej spravodlivosti.


Najvýraznejším gestom zo strany vlády je prísľub Ministerstva spravodlivosti USA, že zintenzívni presadzovanie zákona Face Act, ktorého cieľom je zabrániť aktivistom proti možnosti voľby blokovať vchody do interrupčných kliník . Teda kliník, ktoré možno budú musieť po reštriktívnych legislatívnych zmenách zatvoriť.


ZDROJE:

https://www.theguardian.com/us-news/2022/apr/12/oklahoma-governor-signs-bill-nearly-all-abortion-illegal

https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/apr/08/oklahomas-move-to-ban-abortions-is-a-prelude-of-america-without-roe-v-wade

https://www.nytimes.com/2022/04/10/us/texas-self-induced-abortion-charge-dismissed.html

https://www.nytimes.com/article/abortion-laws-us.html

https://www.guttmacher.org/article/2021/10/26-states-are-certain-or-likely-ban-abortion-without-roe-heres-which-ones-and-why

https://feministky.sk/no%C4%8Dn%C3%A1-mora-z-texasu/