FEMINISTKY.SK

Pred prahom vojna, za prahom láger
February 14th, 2022
sarvira-anna-waiting-fow-war.jpg

Rusko rinčí zbraňami na ukrajinských hraniciach a už pár mesiacov sa medzinárodnému spoločenstvu vyhráža napadnutím Ukrajiny (kde sa od roku 2014 fakticky neprestalo bojovať). Preto publikujeme sériu grafík od ukrajinskej grafičky a kurátorky Anny Sarviry, zakladateľky Pictoric Illustrators Club. „V meste cítiť napätie a úzkosť,” vraví grafička, ktorá býva v Kyjeve. „Možno sú na vine rozhovory – ľudia sa rozprávajú o záchranných súpravách na prežitie, bombách a ruských jednotkách. Možno je to pre to, ako sa tvária ľudia – v ich očiach sa zračí úzkosť. A možno preto, že v posledných mesiacoch na uliciach ubudlo ľudí i áut.”

Newyorské Múzeum súčasného umenia MoMa Sarviru požiadalo o vytvorenie série ilustrácií o živote ľudí v krajine, nad ktorou visí hrozba veľkej vojny s „bratským“ národom. „Najzvláštnejšie na tom celom je asi tá neschopnosť naplánovať si budúcnosť,“ hovorí Sarvira. „A najúnavnejšie na tom je to očakávanie niečoho strašného.”
https://www.moma.org/magazine/articles/697


Z druhej strany hranice zas prinášame reláciu z dielne ruskej novinárky, spisovateľky Kateriny Gordejevovej. Na svojom Youtube kanáli „Skaži Gordejevoj” (Povedz to Gordejevovej) vyrobila feature o výstave s názvom „Materiál” venovanej ženám z gulagu. Expozíciu, ktorá beží od minulej jesene v Moskve, pripravila medzinárodná organizácia Memorial. Tá sa zaoberá historicko-osvetovou a ľudskoprávnou činnosťou a najmä zachovávaním pamäte o hrôzach (nielen) stalinizmu a koncom minulého roka jej likvidáciu nariadil ruský Najvyšší súd. Dôvodom bolo porušenie zákona o zahraničných agentoch (sic!).


Svoje pohnútky venovať sa tejto téme Katerina Gordejeva opisuje takto: „Moja mama ma ako dieťa takmer neobjímala. Keď som vyrástla, pochopila som, ako mi to chýbalo a začala som sa pýtať. Vysvitlo, že ani moju mamku nikto v detstve neobjímal, pretože jej mama, moja starká, bola dcéra nepriateľov národa: otca popravili a matka strávila osem rokov v lágri pre ženy vlastizradcov a potom ešte šesť rokov vo vyhnanstve. Žien, ktoré nasledovali svojich represovaných mužov a ktoré si prešli stalinskými lágrami, je podľa najskromnejších odhadov vyše polmilióna. Šialená represívna mašinéria im vzala to najpodstatnejšie: možnosť milovať a fyzický objímať svoje deti. Ich deti vyrástli, porodili svoje deti, ale ani ony nevedeli objímať. Nemal ich to kto naučiť.”

Odporúčame nastaviť si anglický autopreklad tituliek, je celkom znesiteľný.
https://www.youtube.com/watch?v=4XEFWSFdnzI


P. S. V stávke je veľa. Keď nanesiete kopu dreva, ako to robí Rusko, a zapálite vatru, môže sa stať, že nejaká iskra sa predsa len zatúla a rozhorí tam, kde ste to nečakali. A my dúfame, že príprava na vojnu zostane len veľmi silnou garanciou toho, že sa nebude rozširovať frontová línia.


P. S. S. Trollov, ktorí tvrdia, že agresiu stupňuje Ukrajina či NATO, budeme mazať. Po anglicky môžete čítať https://therussianreader.com/2022/01/24/ukraine-condemn-russias-imperialist-threat/ počúvať napr. https://www.thedigradio.com/podcast/ukraine-w-volodymyr-ishchenko/
Po poľsky zas https://krytykapolityczna.pl/swiat/sierakowski-ukraina-boje-sie-ze-putin-sie-pomyli-i-uderzy/


ZDROJE:


https://grani-ru-org.appspot.com/War/m.284005.html


https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/pictoric.ua/


https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3428998-memorial-pripravuje-odvolani-proti-zakazu-i-v-pripade-likvidace-chteji-jeho-lide


https://www.memo.ru/ru-ru/projects/vystavka-material


https://therussianreader.com/2022/01/24/ukraine-condemn-russias-imperialist-threat/