FEMINISTKY.SK

Protesty afganských žien
September 8th, 2021
afganske-zeny-protesty.jpg

Taliban zostavil vládu a nikoho snáď neprekvapí, že do žiadneho ministerského kresla nezasadla žena. Ostatne, skupina sa tým ani netajila, keďže verejnosť uisťovala, že ženy môžu byť v politike, ale nie v ministerských kreslách.
V utorok ráno vyšli stovky ľudí, zväčša žien, na protest do ulíc Kábulu. V pondelok večer totiž líder antitalibského Národného frontu odboja (National Resistance Front) Achmad Masúd ml. vyzval afganské obyvateľstvo, aby povstalo proti Talibanu. A to po tom, ako nová moc oznámila prevzatie úplnej moci nad jeho rodným Pandširom vrátane mauzólea jeho otca.

Masúd oznámil, že aj on sám sa pridal k partizánskemu hnutiu a vyzval ľudí, aby nemlčali. Jeho výzva nezostala bez odozvy: ľudia o sebe dali vedieť, čo by bolo ešte pred dvadsiatimi rokmi nepredstaviteľné.

Ako dnes vyhlásila jedna účastníčka solidárnej akcie s afganskými ženam v Prahe, organizovanej RFK: „Už nie sme tie, čo pred dvadsiatimi rokmi. Nemôžete nás umlčať.“ Pozri: https://www.facebook.com/rfk.kolektiv

„Slobodu! Slobodu!” – skandovali ženy v Kábule držiac v rukách plagáty, na ktorých žiadajú možnosť zúčastňovať sa na politickom živote krajiny. Ďalším heslom bolo: „Pakistan, Pakistan, vypadni z Afganistanu!” Námietky voči susednej strane sú ešte väčšie než k talibom. Ľudia v Afganistane sú presvedčení, že iba vďaka intervencii (vrátane vojenskej) susedov sa podarilo pokoriť poslednú vzbúrenú provinciu Pandšir. „Nie bábkovej vláde Islamabadu!” kričia ženy, čím naznačujú, že niektoré hlavné posty pripadli propakistanskej frakcii Talibanu, tzv. sieti Haqqani (napríklad post ministra vnútra pripadol Sirajuddinovi Haqqanimu). Talibovia použili proti neozbrojenému davu slzný plyn.

Ide o ďalšiu akciu zo série protestov žien za právo na prácu a politické zastúpenie. Minulý týždeň sa konali protesty v Kábule, Herate. V pondelok sa konal protest v Mazar-e Sharif. Všetky boli viac či menej násilne rozohnané.

ZDROJE:

https://www.bbc.com/news/world-asia-58450230

https://www.nbcnews.com/.../women-join-protests-kabul...

https://www.nytimes.com/.../taliban-women-protest-kabul...

https://www.aljazeera.com/news/2021/9/2/women-in-herat-protest-outside-governors

https://www.washingtonpost.com/.../afghanistan-kabul.../

https://www.facebook.com/events/88545187https://www.facebook.com/events/885451875699168/5699168