FEMINISTKY.SK

Reakcia na vzburu proti bikinám
November 3rd, 2021
Snímka.PNG

Pamätáte si ešte na nórske hádzanárky, ktoré dostali v júli finančnú pokutu za to, že odmietli hrať na turnaji Euro 2021 v bikinách? Príbeh má pokračovanie.


Dalo sa čakať, že pokutovanie športovkýň za to, že si obliekli namiesto bikín dlhšie elastické šortky, vyvolá kritiku. A tá sa valila zo všetkých strán. Napríklad rozčúlená speváčka Pink sa tímu zastala a ponúkla sa, že pokutu zaplatí. Športovci, športovkyne, zväzy a federácie spomínali dvojaký meter a poukazovali na to, že muži zatiaľ súťažia vo voľných tielkach a šortkách. Do vášnivých diskusií dokonca zasiahli aj ministri športu z Dánska, Nórska, Švédska, Islandu a Fínska, ktorí minulý mesiac v spoločnom liste požadovali zrušenie predpotopných pravidiel a podporu pre všetkých športovcov a športovkyne bez ohľadu na pohlavie alebo pôvod.


60f86847d024e625dc94ac7a_o_U_v2.jpg


Medzinárodná hádzanárska federácia na situáciu nemohla nezaregovať a zmiernila nároky na ženské športové úbory. Športovkyne majú po novom dovolené obliecť si cyklistické šortky a tielka. Háčik je však v tom, že pravidlá plážovej hádzanej im stanovujú ovinnosť nosiť „krátke priliehavé nohavice“, kým športovci môžu siahnuť aj po bežných šortkách s dĺžkou až 10 cm nad kolenami „ak nie príliš voľné“.


131870.jpg


Požiadavka ukázať z tiel športovkýň čo najviac tak zostáva v profesionálnom športe prítomná naďalej. Pri živote ju udržiavajú rodové stereotypy, ale aj snaha o záchranu klesajúceho záujmu o niektoré športy. V roku 2011 napr. Svetová bedmintonová federácia rozhodla, že elitné hráčky musia nosiť sukne alebo šaty, aby pomohli oživiť záujem o ženský bedminton. V opačnej situácii sa zas ocitla dvojnásobná paralympijská majsterka sveta Olivia Breen, ktorá súťaží v šprinte a skokoch do diaľky. Počas majstrovstiev Anglicka sa od jedného z funkcionárov dozvedela, že jej súťažné nohavičky sú „príliš krátke a nevhodné“.


Snímka 2.PNG


Tak ako teda? Krátke, obtiahnuté, vyzývavé alebo cudné a zahalené? Ťažko povedať. O svojom športovom outfite by mala každá športovkyňa rozhodovať sama.