FEMINISTKY.SK

Rest in hell Margaret Thatcher
April 9th, 2022
Snímka.PNG

Včera sme si pripomenuli výročie smrti bývalej konzervatívnej premiérky Margaret Thatcher. Keď v roku 2013 zomrela, oslavovali najmä anglické robotnícke oblasti a bývalé banícke komunity spustošené jej politikou. A spolu s nimi aj zvyšok príčetného sveta. Dôvodov bolo viac než dosť.


Thatcher nebola žiadnou „záchrankyňou hospodárstva“ ako sa niekedy tvrdí. Jej politika uvrhla do chudoby milióny ľudí. Podporovala ideológiu a hodnoty, ktoré upevnili znevýhodnenie žien a mnohých ďalších marginalizovaných skupín. Uzatvárala podozrivé obchody so zbraňami, likvidovala celé priemyselné odvetvia, potláčala odbory, obohacovala bohatých, označovala protikolonialistické hnutia a hnutia proti apartheidu za „teroristické“, viedla zbytočnú, ale politicky výhodnú vojnu a spojila sa s najhoršími diktátormi.


Tu je výber jej najjagavejších úspechov:

Thatcher si budeme najviac pamätať pre zničenie britského robotníckeho hnutia po porážke baníckeho štrajku v rokoch 1984 – 2005, ktoré vyústilo do masívnej nezamestnanosti v 80. rokoch.

Jej vláda tiež obmedzila sociálne bývanie, čím prispela k dnešnej situácii, keď je pre podstatnú časť ľudí strecha nad hlavou nedostupná.

Pomohla presadiť zlomyseľný zákon § 28, ktorý zakazoval „propagáciu homosexuality“ zo strany miestnych orgánov. To znamenalo, že v školách sanesmelo vyučovať ani hovoriť o homosexuálnych vzťahoch. Thatcher vtedy povedala: „Deti, ktoré treba naučiť rešpektovať tradičné morálne hodnoty, sa učia, že majú neodňateľné právo byť homosexuálmi. Všetky tieto deti sú ochudobnené o zdravý štart do života“. Je otrasné, že právny predpis zostal v platnosti až do roku 2003.

Raz austrálskemu ministrovi zahraničných vecí poradila, aby sa vystríhal Ázijcov, inak jeho krajina „skončí ako Fidži, ktoré ju ovládli indickí migranti“. Prijala hlavu štátu apartheidu v Juhoafrickej republike, pričom odsúdila ANC ako „typickú teroristickú organizáciu“. Čílsky diktátor Pinochet, zodpovedný za znásilňovanie, vraždy a mučenie desaťtisícov ľudí, bol jej blízkym osobným priateľom.

V Spojenom kráľovstve chránila mnohých politikov obvinených z pedofílie vrátane Petra Haymana, Petra Morrisona a Cyrila Smitha. Napriek varovaniam lobovala za povýšenie svojho priateľa, sériového zneužívateľa detí Jimmyho Savilea, do rytierskeho stavu.

Počas svojho 11-ročného pôsobenia vo funkcii premiérky vymenovala do vlády len jednu ženu. Hoci vyhlásila, že boj za práva žien bol „z veľkej časti vyhraný“, odmietla investovať do dostupnej starostlivosti o deti alebo zvýšiť rodičom prídavky.

O Thatcher sa niektoré akože feministky vyjadrujú ako o „najväčšej osloboditeľke žien“, ktorá rozbila sklenený strop. V skutočnosti bola skôr odchýlkou, tou, ktorá vyšplhala na vrchol rebríka a verila, že všetky ženy by sa mali vytiahnuť tak ako ona, pričom pohodlne prehliadala, že nie všetky sú obdarené jej výsadami. Pritom si dávala pozor, aby nepošliapala očividne protirečivú, ale bezchybne udržiavanú konštrukciu ženskosti, ktorú vytvorila: bezohľadnú individualistickú ženu s kariérou a staromódnou láskou k viktoriánskym hodnotám.


Thatcher je jedným z najjasnejších príkladov toho, že girl boss feminizmus nefunguje, dokonca škodí. Nebola ikonou feminizmu a nebola ani ikonou žien. „Feministky ma nenávidia, však?,“ opýtala sa raz a sama si na to odpovedala: „A ja im to nevyčítam. Ja totiž feminizmus nenávidím. Je to jed.“