FEMINISTKY.SK

S bábovkou proti zlovôli sveta
October 12th, 2010

V jesenných voľbách na Slovensku je asi málo peňazí. Inak si totiž neviem vysvetliť, že nikto ešte neprišiel s takými pútavými predvolebnými spotmi, aké sa podarili v Čechách Veciam verejným aj ČSSD.

V prvom Markéta Reedová, kandidátka Vecí verejných na primátorku Prahy, nadáva dajakému oproti sediacemu mužovi... je to korupčník jeden neporiadny, lump ledajaký, nechápe, že s korupciou treba zatočiť. A poriadne! Oháňa sa varechou, v zástere vyskočí na stôl, nakláňa sa nad ním, rozčuľuje sa zoči-voči nehybnej kamere, nehybnej diváčke či divákovi.

Ten spot mi pripomína jediné: Ak ste žena, tak sa môžete postaviť aj na hlavu, ale s vecami nepohnete. A záverečné prehovorenie do duše voličky a voliča na tom veľa nezmení. Ak Veci verejné neobjavili nejakú doteraz dobre skrývanú voličskú, presnejšie cieľovú, skupinu skladajúcu sa z ľudí, čo obľubujú parodovanie videí na internete, tak naozaj netuším, kam s Markétou Reedovou v zástere, s varechou a bábovkou mieria. Do pražského primátorského kresla asi nie.

V druhom sa zase na obranu českých občianok a občanov stavia dvanásť statočných, dvanásť mužských kandidátov na post senátora v českom parlamente za ČSSD. Idú bojovať proti zlému svetu: proti boháčom, ktorí si užívajú šampanské s prostitútkami, proti chudobe, ktorá kvári poctivých robotníkov, mužov, proti nezamestnanosti, ktorá - opäť - mužov vyháňa na ulicu. Idú zachrániť mamičku s dcérou, ktoré na prechode takmer zrazí bezohľadný vodič. Buďme však vďačné za mamičku s dcérkou - ako inak - v bledovoružových šatočkách! Až na ne dve, už spomenuté prostitútky a zopár žien v dave je totiž celý spot zaľudnený mužmi.

Po krátkej úvahe dospievam k záveru, že asi aj v tých českých voľbách bude peňazí málo. To, aby volebné spoty mysleli aj na voličky, občianky, nie je vôbec samozrejmé. Za takúto pridanú hodnotu - premýšľať vo voľbách o niekom, s kým inak vlastne vôbec nerátame - si strany asi musia priplatiť. Tento rok na to ČSSD a Veciam verejným nevyšlo.