FEMINISTKY.SK

Stačilo!
May 26th, 2021
db887ded-8826-4381-a27d-c97ecfe35f02_md-svk-20201226-ockovanie-covid-nitra-0104-h.jpg

Ukončenie núdzového stavu sprevádza na strane zdravotných sestier rozčarovanie a frustrácia. Napokon, čo iné by sa dalo čakať, keď niektoré z nich len za tento rok odpracovali dvestodvadsať hodín nadčasov, teda neuveriteľných dvadsaťsedem dní práce navyše? Ak niekto namietne, že za drinu dostali zaplatené (sedemeurový kovidový príplatok), buď slovenské zdravotníctvo nepozná, je cynik, alebo Igor Matovič. A dá sa stres, extrémne vyťaženie a policajné kontroly v ambulanciách vôbec zaplatiť? Zdravotný systém sa dlhé roky zmieta v problémoch a pandémia bola pre mnohé sestry rozhodujúcim momentom, keď si povedali „Stačilo!“.


To, že sa v zdravotníctve schyľuje ku katastrofe, si začala uvedomovať aj vláda. Tá v panike z odlivu vyčerpaných sestier koncom apríla opätovne predĺžila núdzový stav. Ukazuje sa však, že trend odchodov sa nedá zvrátiť. Nadýchnutie sa zdravotníčok tak bude mať pravdepodobne devastačný účinok na celý systém zdravotnej starostlivosti. Svedčia o tom aj prvé štatistiky, ktoré potvrdzujú, že prevádzka na oddeleniach viazne (ukazuje to napríklad znížený počet vyšetrení, napr. kolonoskopií a mamografií).


Podľa odhadov dnes v systéme chýba viac ako štrnásťtisíc zdravotných sestier. Za minulý rok ich pritom do systému vstúpilo len tristopäťdesiat. „Ročný úbytok je tisíc. Tie sestry majú veľa práce, sú preťažené a je ich málo,“ uviedla Iveta Lazorová zo Slovenskej komory zdravotných sestier. Problémy s personálom nehlásia len malé, ale aj veľké nemocnice. U sestier sa zároveň prejavuje najhorší demografický trend spomedzi všetkých profesií v zdravotníctve. Štatistiky sú neúprosné: ich priemerný vek je päťdesiat rokov a kým v roku 2009 tvorili sestry nad šesťdesiat rokov 3,8 percenta z celkového počtu sesterského personálu, čísla spred dvoch rokoch ukazujú nárast na 11,4 percenta.


Očakáva sa, že v najbližšom čase odíde zo zdravotníctva približne tisícpäťsto sestier, čo bude mať priamy vplyv na poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti. Čo stojí za ich výpoveďami a odchodmi a aké sú ich ďalšie plány?


Mnohé zdravotné sestry zlomili nad tunajším systémom palicu už dávno. Plány na odchod im však narušil nekonečný núdzový stav. Vynašli sa. Ako uvádza fakultná nemocnica v Žiline, „Zamestnanci, ktorí chceli podať alebo aj podali výpoveď v priebehu núdzového stavu, v niektorých prípadoch využili práve vypísanie na PN a počas pandémie k dispozícii neboli“. O svoje uplatnenie sa zdravotníčky príliš neobávajú. Lákajú ich buď úplne iné sektory s vyššími mzdami a nižšími nárokmi na čas a kvalifikáciu, alebo práca vo fachu v zahraničí. Niet sa čo čudovať. Tamojšie nemocnice im sľubujú vyššie platy, civilizovanejšie pracovné podmienky, ale aj pomoc s presťahovaním celej rodiny.


Viaceré zdravotné sestry sa počas pandémie rozhodli pre odchod do dôchodku. Za prvé štyri mesiace sa k nemu odhodlalo viac sestier ako za celý rok 2018. A tie, ktoré zostávajú v práci aj napriek vyššiemu veku, k tomu nevedú len romantické predstavy o sesterskom poslaní. Mnohé totiž – aj napriek boľavým chrbtom či kŕčovým žilám – pracovať musia. Pre slabé mzdy si nedokázali vytvoriť dostatočné úspory a z dôchodku by, často ako ženy bez rodinnej podpory či vdovy, nevyžili.


A napokon, veľká skupina sestier zostáva naďalej v slovenských nemocniciach v stave napätého očakávania ďalšieho vývoja. Od vlády žiadajú zvýšenie miezd, zlepšenie pracovných podmienok a prehodnotenie svojich kompetencií. Splnenie týchto požiadaviek môže situáciu upokojiť, no na rozšírenie personálnych radov nemusí stačiť. Ani nemocnice, ktoré ponúkajú platový nadpriemer, benefity a podporu bývania, nečelia návalom uchádzačiek. „V detskej fakultnej ponúkajú 1 400 eur nástupný plat a nevedia zohnať sestry. Už sme za tou fázou, že ani peniaze nepomôžu. Prichádzame do kritického bodu, že tu naozaj nie sú ľudia, sestry v prvom rade,“ tvrdí predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý pôsobí v nitrianskej nemocnici.


Vo facebookových skupinách zdravotných sestier sa začína čoraz viac diskutovať o tom, ako by mohla záchrana zdravotníctva a jeho pracujúcich vyzerať. Dobre to zhrnula sestra s pätnásťročnou praxou, ktorá zvažuje odchod.


„Chcú ľudí udržať? Ponúkam návrh riešenia.

  1. Zvýšiť mzdy. Nie akože, ale naozaj. Nie je možné, aby vysokokvalifikovaná sálová sestra (to je tá, čo asistuje pri operáciách) zarábala pomaly menej ako predavačka v supermarkete. Vážim si každú profesiu, každého človeka. Ale predsa vysoko odborná práca nemôže byť takto slabo platovo ohodnotená.

  2. Zlepšiť pracovné podmienky. Je nutné rekonštruovať naše nemocnice a zlepšiť ich vybavenie. Väčšina z nich žiaľ nezodpovedá štandardu 21. storočia. Nemôžete v roku 2021 pacienta prevážať 100-metrovou chodbou kvôli základnej hygiene! Aj toto je realita niektorých našich nemocníc.

  3. Navýšiť počet sestier v nemocniciach. Naše dievčatá sú preťažené. Robia veľa hodín a majú na starosti viac pacientov, ako sú schopné kvalitne stíhať. Ak na personálne poddimenzovanej JIS-ke začne zlyhávať pacient, ostatní predsa nemôžu mať smolu alebo čakať. Zvýšením miezd prilákate naspäť do nemocníc naše sestry a kľudne treba prijímať aj dievčatá z Ukrajiny, či zo Srbska.

  4. Kedysi mali veľké nemocnice aj vlastné ubytovne, aby „cezpoľný“ nemocničný personál mal kde bývať, kým si vyrieši bývanie. Skúste dnes nalákať sestričku z iného mesta do Bratislavy, kde jej plat pomaly stačí akurát na to, aby si prenajala garzónku či izbu niekde na periférii. A to nejedla, nepila, nič si nekúpila, nenašetrila.

  5. Navýšiť počet ošetrovateľov a rovnako im zvýšiť mzdy. Sestry majú primárne robiť odbornú prácu, ale žiaľ často zaskakujú práve prácu ošetrovateľov. Nie, nie je im to proti srsti, ale ide to na úkor práve odbornej práce.

  6. Zracionalizovať odborné požiadavky na sestry. Z vlastnej skúsenosti viem, že sestrička s 30-ročnou praxou, ktorá má „len“ strednú zdravotnú školu (kedysi stačila), je pre oddelenie väčším prínosom ako rýchlokvasené magisterky z podivne fungujúcich zdravotníckych fakúlt.“


ZDROJE:

https://spravy.pravda.sk/.../580081-na-vychode-policajti.../

https://dennikn.sk/.../hromadne-vypovede-po-skonceni.../

https://www.noviny.sk/.../605282-niekde-dostali-lekari-za...

https://spravy.pravda.sk/.../587348-po-pandemii-sa.../