FEMINISTKY.SK

Táto práca nie je pre ženy
January 6th, 2022
271034036_347344690201393_9015984914506643985_n.jpg

Koncom minulého roka sa v Kazachstane udiala prevratná zmena. V krajine, ktorá sa momentálne zmieta v nepokojoch, zrušili zákaz vykonávať vybraný typ povolaní u žien.


„Zakázané zamestnania pre ženy“ je zoznam povolaní, ktorý vznikol podľa ustanovenia zo sovietskych čias. Zahŕňa vyše dvesto povolaní nebezpečných a náročných pre ženy. Sovietski zákonodarcovia tento krok vysvetľovali snahou o „ochranu materstva a reprodukčného zdravia žien“. Zákaz sa po rozpade Sovietskeho zväzu premietol do zákonníkov práce nezávislého Kazachstanu – ako aj ďalších nových štátov. V súčasnosti je v Rusku stále 446, v Kirgizsku 456, v Tadžikistane 326 a v Bielorusku 182 povolaní, ktoré ženy nemôžu vykonávať. Zákaz prestal platiť len na Ukrajine v roku 2017.


Na čiernej listine sa ocitli zväčša profesie v baníctve a kovopriemysle, v ropnom priemysle, v stavebníctve a v montážnej sfére. Je zrejmé, že ide o dobre platené povolania. Ženy v nich oficiálne pôsobiť nemôžu, no to neznamená, že sa to v skutočnosti nedeje. Pracujú na čierno za podstatne nižší plat bez sociálnych výhod a pracovných záruk vydané na milosť a nemilosť vedeniam firiem a vystavené zneužívaniu. Nečudo, že tlak na zmenu pomerov v Kazachstane prišiel zdola.


V roku 2019 si Almagul Kabylbekova našla prácu ako vodička ťažkého nákladného vozidla v priemyselnom meste Temirtau, . Nevykonávala ju však dlho, keďže po tom, čo o svojej práci natočila motivačné video, dostala padáka. Vtedy zistila, že oficiálne bola vedená ako „vodička ľahkého vozidla“, keďže svoju skutočnú prácu ako vodička ťažkého vozidla vykonávať nemohla. Kabylbekova si následne nevedela nájsť vo fachu prácu a sem-tam prijala nejakú brigádu. Ako vodička nákladného auta sa zamestnala až v zahraničí, kde to bolo legálne.


pjimage_11_oG0vWND.width-1600.jpg


Keď udrel COVID-19 a hranice sa uzavreli, Kabylbekova sa musela vrátiť do Kazachstanu. Zistila, že nemôže požiadať o podporu v nezamestnanosti za prácu, ktorú v krajine nesmie vykonávať. Nemala iné východisko a rozhodla sa zapojiť do boja za zrušenie zákazu, ktorý vedú advokáti a advokátky v krajine už roky.


Nebyť neúnavnej snahy kazašských pracujúcich ako je Kabylbekova by zákaz zamestnávania žien platil ďalších 90 rokov so sporadickými revíziami. Jeho zrušenie môže prispieť k pozitívnej zmene v širšom stredoázijskom regióne, kde podobné zákazy stále existujú. Predovšetkým ide o víťazstvo proti rámcovaniu žien výlučne ako matiek a opatrovateliek a dôležitým míľnikom v boji proti diskriminácii a rodovým stereotypom.


Алмагуль-5-scaled.jpg


Rozsah tohto úspechu však treba brať s rezervou. S pracujúcimi ženami sa stále nezaobchádza ako s rovnocennými partnerkami. „Som rada, že bol [zákaz] zrušený, ale nijako to neovplyvnilo moju kariéru a plat,“ vyhlásila Kabylbekova. Zistila, že zamestnávatelia sa stále zdráhajú zamestnávať ženy, zatiaľ čo mužskí kolegovia sú voči ženám v predtým zakázaných zamestnaniach naďalej nepriateľsky nastavení.


Navyše, vládna strana prezentovala zrušenie zákazu ako láskavosť zhora, z ktorej by sa mali všetci tešiť, a nie ako neodňateľné práva, ktoré si ženy vybojovali po dlhom boji. V skutočnosti je zrušenie zákazu do veľkej miery krokom, ktorý má potešiť medzinárodných partnerov Kazachstanu. Čiastkový pokrok v oblasti „ženskogo voprosa“, teda „ženskej otázky“, sa totiž stále považuje za ľahkú cestu k medzinárodnému politickému zisku. Vláda ním zároveň zastiera svoju neschopnosť v iných oblastiach, ako je napr. ochrana práv trans rodových osôb, či svoje zlyhanie pri prijímaní návrhu zákona o domácom násilí, ktorý bol v januári 2021 odložený na prepracovanie po tom, ako ustúpila požiadavkám konzervatívnych skupín.


Aktuálny kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, vybraný osobne jeho predchodcom „otcom národov“ Nursultanom Nazarabajevom, sľuboval reformy. Okrem zrušenia zoznamu zakázaných ženských povolaní sa v Kazachstane napríklad koncom roka 2021 zrušil trest smrti (takže jedinou postsovietskou krajinou s hrdelným trestom zostáva už len Bielorusko). Reformy sa pod vplyvom aktuálneho diania pravdepodobne odsunú do úzadia a nastúpi krviprelievanie a represálie.


ZDROJE:

https://www.opendemocracy.net/en/odr/redefining-womens-work-in-kazakhstan/


https://www.iwraw-ap.org/kazakhstan-women-employment-ban/

O štrajku pracujúcich v ropárskom meste Žanaozen, kde v roku 2011 polícia tvrdo zakročila proti demonštrujúcim pracujúcim a zabila pätnástich, zranila a zatkla stovky: https://www.opendemocracy.net/en/odr/they-shot-to-kill-the-massacre-of-kazakhstans-striking-oil-workers-eight-years-on/

https://zaborona.com/ru/bunt-ili-revolyucziya-v-kazahstane-vspyhnuli-protesty/


O konflikte zvnútra (po rusky): https://t.me/ressentiment_channel/

https://www.themoscowtimes.com/2022/01/06/russia-led-troops-sent-to-kazakhstan-as-dozens-killed-in-unrest-a75983

https://www.thedailybeast.com/vladimir-putins-nightmare-in-kazakhstan-just-came-true-right-under-his-nose?via=ios&s=04&