FEMINISTKY.SK

Taliban ženám zakazuje antikoncepciu
February 20th, 2023
AP22127433709211-e1651928285285-640x400.jpg

V Afganistane doteraz panoval v oblasti používania antikoncepcie názor, že pokiaľ s ňou súhlasia obaja partneri a metóda je reverzibilná, možno ju použiť vo výnimočných prípadoch. Samozrejme, všeobecný naratív znie, že mať deti je viac než žiaduce. Situácia sa však mení: Taliban zastavil predaj antikoncepcie na miestnej úrovni s vysvetlením, že jej užívanie sa rozchádza s islamským právom šaría. Keďže sa zákaz vzťahuje len na prípravky určené ženám, prezervatívy (ktoré vraj šíria nemravnosť) sa môžu predávať ďalej (žeby dvojaký meter?). Bojovníci Talibanu tiež tvrdia, že používanie antikoncepcie u žien je sprisahaním Západu, ktorého cieľom je kontrolovať moslimské obyvateľstvo.


Podľa internetovej spravodajskej agentúry Rukhshana Media, ktorú spravujú Afganky, došlo k zákazu v tichosti v provinciách Kábul (kde si dnes ženy pracujúce v nemocniciach musia zakrývať tvár) a Balch (kde ženy nemôžu chodiť k lekárovi, ani na strednú a vysokú školu s výnimkou štúdia medicíny, kde je tento zákaz otázny).


Mnohé Afganky sa – pre nedostatočnú osvetu – dozvedia o možnosti kontrolovať plodnosť až pri pôrode. Pôrodné asistentky tak pre ne boli jedným z hlavných zdrojov antikoncepcie. Na to sa už nemôžu spoliehať: Taliban im poskytovanie služby zakázal. „Pôrodná asistentka, ku ktorej chodím, povedala, že Taliban im zakázal pichať antikoncepčné injekcie, pretože je to harám [zakázané, pozn. redakcie],“ povedala zúfalá matka troch detí, ktorá navštevuje asistentku každé dva mesiace kvôli antikoncepčným injekciám.


YTZjMTgyY2MtMDQ.jpg


Pôrodné asistentky sú nahnevané a rozhodnutiu Talibanu nerozumejú. „Odrecitovali niekoľko veršov z Koránu, ale ani jeden nemal logiku. Keď som sa opýtala, prečo by sme ju nemali podávať injekčne, povedali, že je to harám,“ vysvetlila jedna z asistentiek.


To, že Taliban zastavil dovoz antikoncepčných prípravkov a ďalšieho súvisiaceho vybavenia, raketovo zvýšilo (aj dvojnásobne) ich cenu na čiernom trhu. Dostať sa v Afganistane k lekárskej pomoci je pritom čoraz zložitejšie. Odkedy v auguste 2021 prišiel k moci Taliban, výrazne stúpla úmrtnosť matiek a detí: z každých 100 000 zomrie počas zákroku vyše 600 žien. V krajine sa rozmáha aj chudoba: hoci je lekárska starostlivosť dostupná, musí sa za ňu platiť. Z prieskumu Lekárov bez hraníc vyplynulo, že až 95 % respondentstva bojuje s nedostatkom potravín. Organizácia uvádza, že niektoré ženy sú tak podvyživené, že sa im prestalo tvoriť materské mlieko.


Afganky tvrdia, že zákaz antikoncepcie narúša ich právo na osobnú voľbu a právo rodín rozhodovať o tom, či budú mať deti. Strata prístupu k antikoncepcii pre ne tiež predstavuje život ohrozujúcu situáciu. Každá štrnásta žena v krajine zomiera na komplikácie súvisiace s tehotenstvom a Afganistan je jednou z najnebezpečnejších krajín na svete, pokiaľ ide o pôrod.


ZDROJE:

https://rukhshana.com/en/taliban-have-banned-the-sale-of-contraceptives

https://www.theguardian.com/global-development/2023/feb/17/taliban-ban-contraception-western-conspiracy

https://www.firstpost.com/world/haram-in-sharia-taliban-ban-contraceptives-for-afghanistan-women-12136032.html?