FEMINISTKY.SK

Teplé správy
November 10th, 2022
D_Queer_Corner_PD-900x900.jpeg

Niko so Sebastiánom zo študentského spolku Light FiF UK v najnovšom podcaste FiF UK Na múriku hovoria, ako sa žije LGBTI+ ľuďom na akademickej pôde a čo by bolo treba urobiť, aby univerzita pre nich bola bezpečnejším a vľúdnejším miestom.

no-background-orezane-2.png
Radka, obeť útoku na Tepláreň, v rozhovore pre Aktuality opisuje, ako ju tragédia zmenila, aké bolo jej dospievanie a coming out v malom meste na strednom Slovensku. Spolu s ňou odpovedá na otázky jej mama Ingrid.


IllktkpTURBXy9hNTA5NGMxYzQ5OTgyYTdiYTc1N2U4OTQ5ZWRhNzI4ZC5qcGeSlQMAH80EAM0CQJUCzQfQAMLD.jpg


Dvadsaťdeväťročná Nia z Košíc v podkaste Sdílení sa podelila o svoje skúsenosti ako queer osoba. Kladie otázku, prečo by sa mali ľudia otvárať so svojou sexuálnou orientáciou ako kindervajíčka.


09e58caf3dafea153259c7ef4e3c80cc.jpg


LGBTI+ osoby slúžiace v ukrajinskej armáde čelia mnohým problémom. Ak zomrú v boji alebo padnú do zajatia, ukrajinské orgány ich partnerstvo neinformujuje (v súlade so zákonom uznávajúcim len partnerstvo medzi ženou a mužom). Organizácia s názvom LGBT military im preto pomáha vymieňať si skúsenosti z vojenskej služby a zviditeľňovať tento problém.


E_p5I_pWQAUwsJN.jpg


Ruská Štátna duma v prvom čítaní schválila prísnejší návrh zákona zakazujúceho celoplošnú tzv. „LGBT propagandu”, teda nielen medzi mladistvými ako od roku 2013. Novelizovaný zákon stanovuje ako trestný čin šírenie „propagandy netradičných vzťahov” na verejnosti, prostredníctvom internetu, médií, kníh, audiovizuálnych služieb, kina či reklamy: https://denikn.cz/minuta/995972/


07Putin-superJumbo.jpg


Mexiko sa stalo ďalšou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá uznala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. „Celá krajina sa rozžiarila ako obrovská dúha. Nech žije dôstojnosť a práva všetkých ľudí. Láska je láska,” napísal Arturo Zaldívar, predseda Najvyššieho súdu Mexika.


image.jpeg


Saplinq (PRIDE Košice) organizuje projekt Dúhové vzdelávanie, ktorý je zameraný na zmenu postojov a potláčanie nenávistných prejavov a predsudkov voči LGBTI+ ľuďom a iným menšinám. Prihlásiť sa môžete tu.


Snímka.jpg


Desiatky umelcov, umelkýň a kapiel sa uprostred novembra spoja v kluboch po celom Slovensku v rámci podujatia Slovenská Tepláreň. Cieľom je vyjadriť koncertmi pre Matúša a Juraja spolupatričnosť s ich blízkymi i podporu LGBTI+ ľuďom.


og-image.png