FEMINISTKY.SK

Ukrajinky na pracovnom trhu – win-win?
May 5th, 2022
maxresdefault.jpg

„Ukrajinci si na Slovensku prácu nájdu bez problémov. Niektoré odvetvia ich vítajú s otvorenou náručou,“ hlásajú novinové titulky na Slovensku. Aj štatistiky naznačujú, že ľuďom z Ukrajiny, konkrétne ženám, ktorých je väčšina, sa u nás zamestnať darí. Mnohým firmám sú dokonca dobré aj na prácu vo fabrikách, ktorým dosiaľ dominovala mužská pracovná sila. Ich manažmenty sa pritom tvária pokrokovo a ústretovo a vyhlasujú, že pracujúce zo zahraničia zachránia oslabený domáci trh. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o „win-win“ situáciu. Ľudia utekajúci pred vojnou potrebujú prácu ako soľ a zamestnávajúcim sa darí obsadzovať neobsaditeľné joby.


Z dát kariéra.sk vyplýva, že portál navštevujú najčastejšie Ukrajinky v produktívnom veku. Najväčšia časť z nich sa zamestná v oblasti montážnych prác. Nasledujú práce v priemysle, pomocných a upratovacích službách. Z Ukrajiniek sa tiež stávajú operátorky strojov a zariadení, pracovníčky v kuchyni a spracovateľky v potravinárskej, odevnej a drevárskej výrobe. Približne štvrtina z nich má pritom vysokoškolské vzdelanie a tri štvrtiny dokončili strednú školu. „Hľadajú si skôr tie jednoduché práce, ktoré sa dajú rýchlo obsadiť, aby vedeli v naozaj krátkom čase zabezpečiť príjem pre svoju rodinu,“ uviedol Martin Menšík, marketingový manažér webu profesia.sk.


Mnohé utečenky netušia, aké sú na Slovensku pracovnoprávne normy a nezarábajú ani minimálnu mzdu. V niektorých prípadoch musia časť výplaty odvádzať sprostredkovateľskej firme, ktorá sa na nich priživuje. Problémom je aj získať platnú pracovnú zmluvu: „Pracujem už dva týždne, od prvého dňa som žiadala od zamestnávateľa pracovnú zmluvu,“ opisuje Olena. Zamestnávateľ nakoniec zmluvu doniesol, ale hovoril, že sa veľmi ponáhľa, takže jej ani nedal čas, aby si zmluvu pred podpísaním poriadne prečítala. Olena pracuje 40 hodín týždenne za čistý mesačný plat 800 eur. V „zmluve“ má pritom uvedený plat 3,72 eura za hodinu a maximálny počet hodín 30. „Keď som prišla s touto zmluvou do poisťovne, poslali ma preč s tým, že to nie je pracovná zmluva,“ hovorí Olena. Je rozhodnutá dať výpoveď. „Chcem pracovať legálne, bez podvodov,“ hovorí.


Na Ukrajinky usídlené v Čechách taktiež číhajú nástrahy nelegálnej práce, pochybné agentúry a vykorisťovanie. A aj tam nachádzajú uplatnenie v tradične mužských zamestnaniach. Ženy utekajúce pred vojnou pracujú ako lakovačky karosérií, montérky káblov, konštruktérky brzdových systémov automobilov či vodičky autobusov. Napríklad Tatra Kopřivnice doteraz zamestnávala najmä mužov. V poslednom čase však v podniku pracujú približne tri štvrtiny mužov a jedna štvrtina žien.


Ukrajinkám, ktoré vstupujú na pracovný trh, sa zvykne pripisovať svedomitosť a skromnosť. Ich zamestnávanie sa pritom ospravedlňuje tým, že zapĺňajú miesta, ktoré pre domácich nie sú dosť dobré. Ukrajinky pracovať môžu, ale nesmú ohroziť domácu pracovnú silu – inak povedané, sú zväčša odsúdené na prekérnu prácu.


To, že zamestnávanie žien, navyše nie v dobrom psychickom stave, na pozíciách, o ktoré nie je doma záujem, nie je dobrým riešením ani podľa Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti: „Je to perfektná búrka na zneužívanie zamestnankýň. Nemajú dobrú znalosť jazyka, tým pádom si hľadajú práce, kde neprichádzajú až tak do kontaktu s ľuďmi zo Slovenska, čím sa ich prípadné zneužívanie oveľa ťažšie sleduje,“ vysvetľuje.


Práca vo fabrike, kde sa väčšina z nich zamestná, pritom matkám s deťmi (ktorými mnohé z nich sú) nepraje. Na rozdiel od domácich pracujúcich nemá utečenka zázemie či rodinu, ktorá by pomohla so strážením detí (nehovoriac o nedostupnosti detských jaslí a nájomného bývania). Žiadať od nej v situácii, keď nemá na výber, nadčasy, tlačiť na výkon a šetriť na odmenách, je jednoduché. Kapitál ťaží zo zamestnávania ľudí v oslabenej pozícii.


Otvorená náruč slovenských firiem voči Ukrajinkám nie je ani pokroková, ani empatická, ale len výhodná. V prípade recesie je viac než pravdepodobné, že pre manažment budú prvé na rane.


ZDROJE:

https://www.startitup.sk/ukrajinci-si-na-slovensku-pracu-najdu-bez-problemov/

https://karierainfo.zoznam.sk/cl/100321/2299001/Portal-Kariera-sk-zaznamenal-zvysenu-navstevnost-od-obcanov-z-Ukrajiny--najcastejsie-ide-o-zeny-v-produktivnom-veku

https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/169368-ukrajinci-praca

https://www.webnoviny.sk/ukrajinky-na-slovensku-obsadzuju-pracovne-pozicie-s-nizsou-kvalifikaciou-dovodom-je-jazykova-bariera/

https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/169368-ukrajinci-praca

https://dennikn.sk/2821589/co-zazivaju-ukrajinky-na-slovensku-upratovanie-za-2-eura-na-hodinu-zdieranie-vybavovacmi-niektori-muzi-chcu-skor-spolocnicku/?ref=mwat

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3469740-168-hodin-ukrajinky-v-cesku-zacinaji-pracovat-na-pozicich-kde-byli-drive-hlavne-muzi

https://a2larm.cz/2022/04/ukrajinky-na-trhu-prace-jak-zabranit-tomu-aby-odbornice-skoncily-u-myti-nadobi/