FEMINISTKY.SK

Víťazstvo zdravotníčok z Massachusetts
January 28th, 2022
469cd8d88a19383b73792533f4276a2bb2b1b56f.jpeg

Začiatkom tohto roka sa skončil najdlhší štrajk zdravotných sestier v histórii štátu Massachusetts. Iniciovali ho zdravotníčky z Nemocnice svätého Vincenta v meste Worcester, ktoré v drvivej väčšine odhlasovali ratifikáciu novej zmluvy a návrat do práce. Po desiatich mesiacoch neposlušnosti a vzdoru majú konečne nárok na optimizmus. Vracajú sa do prostredia, v ktorom by mali vďaka nim zavládnuť lepšie a predovšetkým bezpečnejšie pracovné podmienky.


V čase pandémie, keď zdravotnícky personál po celom svete plní so zaťatými zubami každé nariadenie vrchnosti, sú sestry z Massachusetts nevídaným zjavom. Nenechali sa citovo vydierať a za svoje záujmy sa postavili v najťažšej možnej situácii. Mali na to dobré dôvody. Tlak, ktorý sa kumuloval niekoľko rokov, sa stal v čase pandémie nеúnosný.


Personálne podvyživené sesterské stavy sa o zástupy chorých ľudí už nedokázali plnohodnotne postarať. Zdravotníčky poukazovali napríklad na nárast počtu pádov na oddeleniach či na meškanie pri výdaji liekov a jedla. Úlohy sa kopili, sestry dostali na starosť aj upratovanie oddelení. Šetrilo sa, kde sa dalo (pozdravujeme manažment prešovskej nemocnice). Pre opakujúce sa výpadky pomocného personálu vraj sestry kupovali chorým potraviny, ktoré nemal kto doručiť a rozdistribuovať.


Toto všetko sa dialo v nemocnici, ktorá by mohla mať kľučky zo zlata. Nemocnica svätého Vincenta je súčasťou jednej z najväčších a najziskovejších nemocničných korporácií v krajine Tenet Health. Spoločnosť vlastní 60 nemocníc a má hodnotu 8 miliárd dolárov. Zo svojich pobočiek si gigant spravil dojné kravy a z personálu mechanické myši, ktoré musia točiť lôžka v čoraz vyššom tempe. Čo tam po tom, že po operácii bedrového kĺbu sa odporúča týždňová hospitalizácia. Tenet Health vás z lôžka vykopne už po dni, aby vás po čase s otvoreným náručím prijal znova, tentoraz na doliečenie. A peniaze sa len tak sypú.


Promo-Facebook-Facebook image post.jpeg


Napriek mastným ziskom manažment korporácie odmietol vyhovieť aj najzásadnejšej požiadavke zdravotníčok na zníženie personálneho normatívu. 90 % z nich tak od 8. marca 2021 vstúpilo do časovo neobmedzeného štrajku. Vedenie bolo nútené zaplátať drastický výpadok personálu prijatím náhradných sestier (najmä zo zahraničia). Tento krok ho stál pritom oveľa viac, ako keby sa rozhodlo splniť požiadavky štrajkujúcich zdravotníčok. „[Nemocnicu St. Vincent] tento štrajk stál stovky miliónov dolárov,“ podotkla Marie Ritacco, dlhoročná zdravotná sestra zo „St. V“ a viceprezidentka Massachusettskej asociácie sestier (MNA). „Stačilo by splniť len malú časť z nich, aby sa napravili podmienky v budove a aby sme mohli pacientom poskytnúť patričnú starostlivosť,“ dodala.


Manažment firmy sa namiesto toho zdravotníčkam vyhrážal, že ak budú v štrajku pokračovať, nebudú sa mať kam vrátiť. A to aj napriek tomu, že výpadok personálu sa nepodarilo celkom vykompenzovať a v štáte zrazu chýbalo 100 nemocničných lôžok. „Neustúpime,“ vyhlásila na margo vydierania Ritacco, „pokiaľ všetky štrajkujúce, ktoré sa chcú vrátiť, nebudú môcť získať späť svoje pozície.“


Situácia sa stále zhoršovala. Po nástupe náhradných sestier sa objavili šokujúce správy o zanedbaných pacientoch a pacientkach ležiacich v špinavých posteliach, bez liekov proti bolesti po operácii a bez lekárskej starostlivosti. Štrajkujúce zdravotníčky zatiaľ odmietali zľaviť zo svojich požiadaviek, o ktorých manažment Tenet Health nechcel ani počuť.


U33NZ6HHLJHCTACMQGV4SCMT3Q.JPG


Spor pomohol vyriešiť až americký minister práce Marty Walsh. Bývalý primátor Bostonu, šéf tamojších stavebných odborov a zákulisný spojenec MNA sa nemienil prizerať zhoršujúcej sa situácii. V polovici decembra zorganizoval stretnutie oboch strán, počas ktorého padla predbežná dohoda. Podľa kuloárnych informácií Walsh vyhlásil, že dohodu musia uzavrieť do piatej poobede, aby stihol kúpiť manželke večeru.


Štrajkujúce napokon presadili obdivuhodné množstvo požiadaviek. V prvom rade, nová zmluva stanovuje nižší pomer počtu pacientov a pacientok na zdravotnú sestru na vybraných úsekoch. Na jednu sestru tak momentálne pripadnú maximálne štyri osoby (predtým to bolo aj päť osôb, aj keď aj to je v porovnaní so slovenskou tridsiatkou zanedbateľné množstvo). Na oddeleniach pribudne sestra navyše, ktorej úlohou bude pomáhať zvyšku personálu pri prijímaní a prepúšťaní ľudí z nemocnice.


Zmenili sa aj pravidlá „flexibilných služieb“. Aby nemocnica eliminovala akýkoľvek „nadbytočný“ personál, v minulosti starostlivo udržiavala taký počet obsadených lôžok, ktorý si nevyžadoval ďalšiu sestru, a počas „voľných“ dní posielala personál domov. Zdravotné sestry teda uvoľňovali z práce v súlade s princípom riadenia „just-in-time“. Ak však v priebehu personálne oslabenej zmeny narástol počet hospitalizovaných, na jednu sestru pripadol nebezpečne vysoký počet lôžok. Podľa nového znenia zmluvy bude môcť každá sestra odmietnuť nie jednu, ale dve voľné zmeny počas každého štvortýždňového cyklu, čo by malo zabrániť spomínanej situácii.


Štrajk priniesol aj zdravotné poistenie pre sestry zamestnané na čiastočný úväzok, mierne zvýšenie platov, paušálne odmeny a postup do vyšších platových tried. A napokon, zmluva reflektuje znepokojujúci nárast násilia na oddeleniach. Po novom stúpne na urgente počet bezpečnostných pracovníkov a pracovníčok a každá zdravotníčka bude mať v prípade útoku nárok na náhradu škody.


Mohol by byť príklad zdravotníčok z Massachusetts povzbudením aj pre naše sestry? Situácia v slovenskom zdravotníctve je dlhodobo neúnosná. Kým sa personálne stavy prerieďujú a nastupujúce sestry vracajú svoje registrácie, zodpovedná väčšina padá s (doslova) požehnaním vlády a vedení nemocníc na hubu. Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej doteraz nezabralo nič: ani list premiérovi ani koncoročné protesty. Keby sa zdravotníčky rozhodli z preťažených oddelení zutekať hneď zajtra, nebolo by sa čomu čudovať. Obávame sa však, že mnohé z nich by sa – na rozdiel od ich amerických kolegýň – už nevrátili.


Iveta Lazorová včera kriticky hodnotila situáciu v zdravotníctve na TA3: https://www.ta3.com/.../20220126-hw-552ebcb7-105c-4adc...?


ZDROJE:

https://newrepublic.com/.../st-vincent-hospital-nurses...

https://labornotes.org/.../striking-massachusetts-nurses...